Vedere dubla

04-05-2016
alex2599
Nu este medic/terapeut
alex2599
De aproximativ o luna am sesizat o problema. In momentul in care focalizez un obiect, in spatele obiectului vad dublu( de exemplu daca focalizez un creion, iar in spatele creionului este o sticla, sticla o vad dublu). Problema dispare cand unul dintre ochi este acoperit. Precizez ca am miopie (+1.50 doar la ochiul stang) si stau foarte mult la calculator(12+ h/zi). Probabil nu are legatura, dar de cateva zile spre seara simt o senzatie usoara in picioare(de inmuiere, insa slaba).
4 comentarii
0
30-08-2016, ora 13:07
Clinica Oftalmologica KIDOPTIK
Identitate neconfirmată
Clinica Oftalmologica KIDOPTIK
Buna ziua,
Diplopia sau vedere dubla este un subiect destul de larg.
Poate avea cauze oculare dar si extraoculare, mai frecvent neurologice si mai rar O.R.L sau alte.
Printre cele oculare mentionez cateva precum keratoconus, infectii oculare, dezlipire de retina, neovase coroidiene, celulita orbitara etc.etc
Printre cele neurologice sunt paralizii de nervi cranieni(accidente vasculare de obicei dar si tumori, diabet zaharat), traumatisme etc.
Cauzele O.R.L sunt sinuzite, tumori etc.
Cateodata, diplopia este o urgenta.
Aceasta senzatie de inmuiere este o alerta.
Cat mai de repede sa stabiliti un consult la neurolog sai la oftalmolog.
Cu stima.
0
25-11-2016, ora 10:44
camye
Nu este medic/terapeut
camye
Buna ziua, am fost diagnosticata cu diplopie. la ochi, in urma tuturor investigatiilor nu am absolut nimic, nici dioptrii, nimic, analizele pe care le-am facut la recomandarea neurologului au iesit bune, inclusiv cea pt miastenia gravis si altele de tip modificari genetice si boli autoimune, nici la RMN nu a iesit decat o deviatie de sept, sinuzita cronica si o inflamare a mucoasei sinusurilor.dar in continuare vad dublu...precizez ca am luat tratament pt sinusuri dar nicio schimbare.nu stiu cui sa ma mai adresez, am consultat 3 oftalmologi si 2 neurologi pana acum...si vad dublu, ceea ce ma oboseste si ma afecteaza si la munca.o parere/sfat va rog
0
14-09-2018, ora 21:43
seceremaria
Nu este medic/terapeut
seceremaria
Bună ziua! Am văzut comentariul dumneavoastră și as dori sa știu dacă ați găsit rezolvare la problemele de sănătate. Am un copil cu aceleași probleme și investigam de 4 ani, dar fără un rezultat. Mulțumesc și multa sănătate
0
09-01-2019, ora 17:43
Silvia1231
Nu este medic/terapeut
Silvia1231
Buna ziua ma numesc silvia si am 26 de ani, de ceva timp ma confrunt cu niste probleme xare nu au nici o rezolvare, de mai bine de 2 ani am inceput sa ma simt rau. Am fost la neurolog pentru niste dureri de cap, ma trimis sa imi fac un CT cerebral, si mia iesit sinuzita maxilara cronica si un osteom frontal de 5.3mm care a zis ca nu e grav si e benign, dar de vreo jumatate de an vad dublu si ma deranjeaza foarte tare plus ca vad si niste scanteie si ceva negru plutitor, am fost la oftalmolog acum jumatate de an si mia zis ca e de la anemie. Dar cateodata mi se pune cate o pata pe ochii si se tot mareste pana ajunge in coltul ochiului si dispare ca un fel de cerculet, dupa ce dispare raman cu dureri de cap. Nu stiu ce sa mai fac unde sa ma mai duc sa vad ce am, daca mati ajuta vas fi recunoscatoare. Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: