Vedere in ceata dupa plans

25-06-2013
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Este normal ca dupa ce plang sa vad in ceata?

Prima data am patit in 2011 cand plangeam foarte des avand niste probleme personale. Eram foarte stresata in acea perioada, probabil si o depresie puternica. Am plans mult atunci si psihic eram rau de tot si dupa ce am plans (in timp c eplangeam) dintr-o data am incepit sa nu mai vad. apoi vedeam mai mult alb (adica un fel de ceata foarte alba). Nu mai distingeam mai nimic.
M-am speriat si m-am oprit din plans. A durat cam o jumatate de ora pana mi-am revenit. Stiu ca ma durea si capul si ochii de la plans si m-am asezat in pat ca nu mai vedeam ameteam. A trecut.

Dar acum 2 zile eram suparata dar nu exagerat de tare in comparatie cu alte dati si toata ziua am vazut in ceata la apropiere. In acea zi am crezut ca am constatat ca mi-a slabit vedea la apropiere si mi-am zis ca offff vedeam in ceata la departare (-1.75 dar nu port ochelari) acum uite ca nici la apropiere nu ami vad bine.

Dar a doua zi am vazut perfect la apropiere. Atunci mi-am dat seama ca am fost cam suparata in acea zi si cred ca am si plans putin.

In seara aceasta iarasi probleme, acum chiar am plans dar din nou in fata monitorului sau a unei carti vad totul in ceata. Trebuie sa ma apropii pana la 10 cm ca sa pot sa citesc.

De ce mi se intampla ca de la cateva lacrimi de dor sa vad in ceata?

Inteleg, atunci cand am plans ca parcaera capat de lume sa patesc asa dar asa din orice suparare minora?

_
Mentionez ca am probleme confirmate de medic cu vedera la distanta (-1.75), oftalmologul a zis sa nu mai port ochelari pentru ca in timp se corecetaza deoarece crede ca e stresat muschiul ocular pt ca lucrez la calculator.

Deasemeni am tensiunea scazuta de prin 2007 (uneori 5 cu 9) maxim 6 cu 10. Uneori ma doare capul si simt ca ametesc mai ales cand e vara. Vad ca daca nu beau un 3in 1 ma doare capul toata ziua si am senzatii de greata. Probabil e de la tensiuen scazuta.

_

vederea in ceata la stres sau dupa plans are legatura cu tensiunea scazuta?
sau de ce patesc asa?

Vederea in ceata este slab incetosata nu foarte tare, dar atat cat sa nu pot citi in pozitie normala (trebuie sa aduc cartea la 10 cm de ochi).
In restul zilelor citesc la 40-50 cm de monitor, 25 cm de carti.

(am 29 ani si lucrez la PC minim 9 ore pe zi apoi citesc din carti mult)


multumesc mult celor care vor raspunde.
2 comentarii
0
26-06-2013, ora 13:58
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Stiu ca plansul repetat afecteaza vederea!Nu e pacat de tineretea ta sa iti pierzi timpul plangand?Si daca ai plans s-a rezolvat problema? Nu cred... Iar tensiunea pe care zici ca o ai este foarte mica, stiu ca o tensiune normala trebuie sa fie undeva intre 11 si 12, dar a ta mi se pare exagerat de mica ceea ce nu cred ca este bine! Mergi la medicul de familie sa iti recomande niste investigatii, analize, inclusiv la sange, pt ca acele ameteli le poti avea de la o anemie.Ai grija de tine acum cand esti tanara, dupa aceea o sa regreti ca nu ai facut ceea ce trebuie atunci cand ai fi putut!
Numai bine
0
26-06-2013, ora 15:44
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Astept totusi parerea unui medic.

Am fost la vremea debutului acestei tensiuni si s-au mirat ca "nu sunt in coma si ca am venit singura".
Sunt deja 6-7 ani de cand am aceasta tensiune. Par sanatoasa, ma simt bine. Si tatal are aceeasi tensiune, nu are probleme cu inima, mi-a zis medicul ca e probabil ceva genetic. Tata de cand a imbatranit (acum la 60 ani) are tensiunea normala (deci nua sa mica)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: