Vedere printre stelute

30-07-2010
radu19
Nu este medic/terapeut
radu19
Buna ziua!
Simptomele care le am sunt de foarte multi ani, si s-au agravat in timp, de aceea unele mi si-au parut ceva normal pana de curand.

1.Prima si cea mai grava: vad o infinitate de lumini in continua miscare, oriunde m-as uita, in continuu, chiar si cand am ochii inchisi sau e intuneric total. Ca si cum campul vizual ar fi strabatut de curent electric, nu au o forma anume si nu ma pot concentra asupra uneia dintre ele, sunt ca niste fulgere minuscule sau stelute.

2.daca ma uit la un obiect pe fundal alb, iar apoi ma uit in alta parte (sau inchid ochii), forma acelui obiect imi ramane in campul vizual pentru o perioada destul de lunga, sau daca ma uit la o lumina puternica (bec, soare) si apoi ma uit in jur, vad o pata neagra pentru o periada destul de lunga (deci imi ramane in ochi negativul a ceea ce am vazut inainte).

3.pe ochiul drept am un "floater" (miodezopsie), il vad in general cand stau cu fata in sus, am luat vitreoclar 1tb/zi timp de o luna dar nu am vazut nici o schimbare (apropo, vitreoclar a aparut luna trecuta sub alta forma). Acest floater nu ma deranjeaza dar poate are legatura cu simptomele de mai sus.

Am facut un control ORL, nu mi-a gasit nimic in neregula, urmeaza sa fac si o radiografie de sinus, si sa scot o masea dar ar putea fi o sursa de infectie. Am fost si la neurologie unde mi-a zis ca problema e de la retina.

Am "ochelari permanenti"... nu ii port chiar tot timpul.
Cam asta scrie pe reteta:

OD= +0, 25cyl ax110°
OS= +2, 00y ≈ -2, 50cyl
ax o°

131, 0
Dip 65.00
34, 0
6 comentarii
0
02-08-2010, ora 16:57
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Ai facut de curand un consult oftalmologic? Care sunt concluziile referitoare la simptomatologia ta? Nu inteleg prescriptia dioptriilor la OS( +2 D sferice - 2, 50 D cilindrice ax 0 grade?).Te simti bine cu ochelarii ? Te intreb intrucat anizometropia( diferenta de dioptrii intre cei doi ochi) este mare, de obicei, ochelarii cu o diferenta mai mare de 2 dioptrii intre cele doua lentile sunt mai greu tolerat ( din cauza aceasta nu porti ochelarii?) ; pentru a avea o parere cu privirere la miodezopsiile pe care le acuzi, este necesar un consult oftalmologic complet ( examenul polului anterior, al vitrosului, al fundului de ochi);numai bine
0
02-08-2010, ora 17:39
radu19
Nu este medic/terapeut
radu19
Da, la ochiul stang e +2D sferice si -2, 50D cilindrice cu ax 0 grade.
Ma simt bine cu ochelarii, dar ii port doar cat sunt in casa, ii am de aproximativ 8 luni, pana acum 8 luni nu am purtat niciodata ochelari.

Problema care vreau sa o rezolv urgent este acel "camp de stelute" care il vad tot timpul, chiar si cand am ochii inchisi. Dupa ce am deschis topicul am gasit aceasta problema sub numele de "fotopsii" si e legata de ruptura/dezlipire de retina, am dreptate?

La ultimele 2 controale facute, nu cred ca medicii au inteles ce am vrut sa zic prin "camp de stelute". La primul control mi s-a zis ca e de la diferenta mare de dioptrii dintre cei 2 ochi (sper din suflet sa nu fi avut dreptate, ar insemna sa nu mai dispara niciodata). La al 2lea control mi s-a zis ca e din cauza unei infectii din zona nasului sau a gurii (sinusuri, masele...)

Va rog sa imi spuneti ce anume sa cer la urmatorul control.
Va multumesc pentru raspuns!
0
04-08-2010, ora 20:05
mia neagaionion
Nu este medic/terapeut
mia neagaionion
si eu am fost la fel, am luat calciu si am scapatde acele lumini
0
05-08-2010, ora 10:59
radu19
Nu este medic/terapeut
radu19
Am facut saptamana trecuta analize, calciu: 9.12 mg/dl (min 9.0 - max 12.0)
0
24-09-2010, ora 09:52
radu19
Nu este medic/terapeut
radu19
La fundul de ochi mi s-a gasit un nev, din cate am inteles daca nu creste nu e o problema
Mi s-a recomandat 3 luni Vitreoclar, 3 luni pauza apoi continui cu Mirtilene.
Am auzit de persoane care au scapat de flocoane cu Eridiarom. As putea lua Eridiarom in paralel cu Vitreoclarul?


-
-*


(*modificat de administrator)
0
25-03-2011, ora 03:53
catalin_35
Nu este medic/terapeut
catalin_35
Aceeasi problema cu punctele luminoase sau stelute ce sant ele o am si eu, pe deasupra daca ma uit fie si pentru o fractiune de secunda intr o lumina, imediat imi apare o pata neagra care dispare dupa vreo doua minute.Tu ai mai rezolvat ceva?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.