Vedere slaba dupa masturbare

16-04-2010
Mariusik2010
Nu este medic/terapeut
Mariusik2010
Cu totii stim ca apare o ischemie cerebrala postmasturbare (ca de altfel si dupa sex), insa de ce vederea (acuitatea vizuala) e neclara (mai slaba), dupa ejaculare, mai ales daca e de mai multe ori intr-un interval scurt de timp? Ce se intampla? Contine sperma vreun component necesar vederii, care, odata eliminat, o afecteaza (vederea) sau se produce, tot ca si in cazul creierului, o ischemie retiniana sau la nivelul altui component ocular?
5 comentarii
0
16-04-2010, ora 11:43
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Probabil ca astepti un raspuns si din partea unui oftalmolog; prea multe nu stiu sa-ti spun, dar citind ce ai scris, deduc ca masturbarea este un obicei care dauneaza vederii, prin urmare nu trebuie practicat; numai bine
0
16-04-2010, ora 16:23
Mariusik2010
Nu este medic/terapeut
Mariusik2010
Eu ma simt foarte bine cand o fac, se secreta endorfine (cu totii stim ca acestea au efectele morfinei, excluzandu-le pe cele negative). Nu recomand abandonul masturbarii (a nu se confunda cu onanie - aia e altceva, vezi contextul biblic de coit intrerupt pe fond motivational), pana la urma e un instinct care trebuie cultivat; ma refer aici la cei ce nu fac sex cu altii. A te masturba inca nu am citit nicaieri ca e periculos, decat daca ajungi in situatii de genul delirul masturbantilor, ce o fac de 20-30 ori pe zi. Vorbesc pentru baieti; in ceea ce priveste fetele nu stiu. E ok sa te masturbezi tu, nu un alt partener, tu stii cel mai bine cum sa o faci. Nu stiu cum o fac cei ce sunt circumcisi. Eu personal nu sunt si ma simt foarte ok asa. Se secreta si suficient lichid preejaculator, deci ma simt super de tot. Prin antrenament fizic (sexual) si control psihic, poti ajunge sa temporizezi cat mai mult ejacularea. Cu cat mai mult, cu atat mai bine; in situatia asta, insa nu e recomandata purtarea unui inel penian prea mult, caci scurtcircuiteaza o perioada lunga circulatia arteriala peniana. Astept noi pareri proprii. Inca nu s-a dat un raspuns clar la ceea ce am intrebat.
0
16-04-2010, ora 18:37
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ba s-a dat frate, chiar doua pareri foarte clare, scrise cu litere negre, dar vederea ta se pare ca e afectata rau deja ! Dar mai bine un orb fericit decat un vazator abstinent. Pacat ca nu poti citi postingurile...nu pot sa-ti soptesc de la distanta. Spor la mastrurbare in orice caz. Cand ajungi la cataracta vezi de unde provine substanta albicoasa.
1
16-04-2010, ora 23:41
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
masturbarea are ca principal efect ca face franjuri neuronii din hipocampus prin actiunea cortizolului, de aia ar fi recomandat sa existe activitati care sa te tina ocupat. Astfel la un moment dat observi ca frecventa masturbarii a scazut si te poti focaliza mult mai bine pe o activitate, nu mai esti irascibil, fiindca DHEA are o actiune neuroregenerativa in perioada fara masturbare.

Dar hai sa-ti raspund punctual! Ai luat vreodata ulei de peste? Acela contine DHA (omega 3), este o grasime polinesaturata cu un rol esential in perceptie (inclusiv ochiul).
Prin urmare sperma contine cantitati ceva mai mari din aceasta grasime decat plasma
sangvina. Cat de mult ai in sange, depinde de aportul alimentar, cat de mult pierzi prin sperma, nivelul stresului oxidativ, prezenta unei varietati de antioxidanti (in principal E si seleniu).
Chiar sperma contine cantitati foarte importante de alte grasimi esentiale si seleniu.
0
17-04-2010, ora 00:32
Mariusik2010
Nu este medic/terapeut
Mariusik2010
Nice answer, but endorphins?:P
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: