vegetatii adenoide

07-05-2009
alexandra.alex35
Nu este medic/terapeut
alexandra.alex35
Buna ziua, dl Doctor!
Care este alternativa operatiei pentru vegetatii? E vorba de un copil de 2 ani, care sforaie noaptea, tuseste la fel doar noaptea, pe parcursul zilei se aud la nasuc zgomote, dar nu tot timpul, am fost la orl, ne-au recomandat operatie, fiindca si la un test aud. ne-au spus ca sunt schimbari la o ureche (impedasmetrie, nu am retinut bine denumirea).
multumesc
12 comentarii
0
07-05-2009, ora 15:12
alexandra.alex35
Nu este medic/terapeut
alexandra.alex35
mesajul cu vegetatii este pentru dl Doctor Flueraru
multumesc
0
07-05-2009, ora 18:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu exista alternativa pentru vegetatii adenoide !
se operreaza clasic sub anestezie totala si in acelas timp o sa.i faca si punctie transtimpanica la urechea cu probleme!
Ca si tratament medicamentos.. este eficient COLARGOL de 1% cate 2-3 pic la 8 ore innas, in pozitie culcat pe spate.. Ca picaturile sa ajunga in rinofaringe.. trebue sa folositi Batista bebelusului.. Pentru aspiratii nazale.. sa curatati bine, bine nasul.
ACC100 la 12 ore sau in aerosoli.
regim alimentar fara alergeni( exclus ciocolata, galbenus ou.. s.a)
0
08-05-2009, ora 13:58
alexandra.alex35
Nu este medic/terapeut
alexandra.alex35
buna ziua, di Doctor Flueraru,
nimeni nu mi-a spis de punctia aia, lamuriti-ma va rog!
multumesc
0
08-05-2009, ora 16:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nimic complicat.. se introduce un ac subtire prin timpan.. se aspira secretiile seroase de acolo si se introduce un medicament!
0
02-06-2009, ora 20:30
milaya37
Nu este medic/terapeut
milaya37
Buna ziua dl Doctor Flueraru! Am o problema cu fetitsa mea de 4 anisori, in Ianuarie 2009 a fost operata, i sau inlaturat adenoizii de gr.2.Dar problema nu a disparut, cu ceva timp in urma a racit si din nou este cu nasucu infundat si o supara urechiusele dar mai e o problema sunt inflamate mai totimpul ganglionii limfatici si sunt destul de maricei mai ales in partea singa.Ce indicatsii ne putetsi da, pentru a nu ajunge earas la inlaturarea chirurgicala a adenoizilor.Multsumim anticipat.
0
03-06-2009, ora 14:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Aspiratii a secretiilor nazale cu batista bebelusului. !
Colargol de 1 % cate 10 ziel tratament.. 3-4 pic la 8 ore. culcat pe spate, ca picaturile sa ajunga in rinofaringe !
regim alimentar!.Nimic acidulat si acru ! categoric!
0
18-11-2009, ora 23:16
rroxana88
Nu este medic/terapeut
rroxana88
Buna Seara.. am 21 de ani... si in urma cu 3 saptamani am fost operata de polipi... vechi... ii aveam de cand sunt mica... pot sa spun ca mi-au scos polipi si din urechea stanga.. nu shtiam ca exista si in urechi.. sunt foarte dezamagita.. pt ca... simt ca nu s-a rezolvat nimic... respir la fel... si ce ma doare mai tare... vorbesc la fel... sunt fff sasaita de mica... si daca pun mana la nas nu pot pronuntza pe "s", "sh", "tz" sau "z"... sincer ma asteptam la un rezultat mai bun... si anume sa imi imbunatatzesc vocea. pt k in situatia asta nu ma pot angaja mai nicaieri... ash vrea sa shtiu care este cauza acestei probleme... mentzionez ca am si timpanele sparte... la ambele urechi... aud f slab... si mi s-a spus ca trb sa am grija sa nu intre apa... sa nu ma traga curentul... chiar am fost la control azi la orl.. si mi-a spus ca este foarte bine... iar daca se mentzine bine in continuare.. o sa suport o operatie de timpanoplastie la urechea dreapta... la cealalta nu se mai poate face nimic din pacate... intrebarea mea este.. daca dupa aceasta interventzie de timpanoplastie o sa vb mai clar.. . si daca o sa aud mai bine.. asptet niste pareri.. multumesc frumos
0
22-11-2009, ora 13:42
rroxana88
Nu este medic/terapeut
rroxana88
Se poate sa imi raspunda si mie cineva?
0
22-11-2009, ora 18:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
roxana.
daca vrei un raspuns concret trebue sa vii sicu diagnostice concrete..
din ce ei scris TU.. reese ca te.ai neg;lijat foarte mult din complilariie pana acum.. si asa brusc din prima vrei va medicul in 5 minute safaca minuni sa sa corecteze tot.
Polipii mari acre au fost.. te.au fortat sa respiri pe gura.. sa modificat constitutia anatomica a maxilarilor..
deasemenea sau infundat trompele lui Eustachii care duc aer la urechi..
ai avut otite nenumarate si ai ramas cu sechelii.
O operatie de timpanoplastie.. poate sa.ti imbunatateasca auzul.
dar vorbirea o poti imbunatati.. mergand la Logoped!
0
23-11-2009, ora 01:50
rroxana88
Nu este medic/terapeut
rroxana88
buna seara din nou. Nu mi-au dat un diagnostic concret, mi-au spus doar ca o sa suport o operatie de timpanoplastie peste 2-3 luni, o sa imi inbunatatesc auzul si de asemea vocea. Ce vreau sa va mai intreb... "s-a modificat constitutia anatomica a maxilarilor" nu prea inteleg ce inseamna..dar intr-adevar si cu dintii de sus am avut probleme, tot de mica. nu mi se vedeau deloc dintii din fatza.. acum port aparat dentar, iar peste 3 saptamani urmeaza sa il dau jos. este posibil ca sa se modifice iar constitutia anatomica a maxilarilor dupa ce imi scot aparatul dentar? Si daca da, ce trebuie sa fac ca sa pot evita acest lucru ? Exista un Logoped pt adulti ? si sa mai inteleg ca in legatura cu vocea... nu am nici un fel de boala... ci m-am obishnuit eu sa vorbesc asa de mica... Multumesc Anticipat.
0
23-11-2009, ora 15:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu.. n.o sa se mai modifice cresterea danturii dupa ce dai aparatul jos..
Logopedul.. se ocupa si de copii si de adulti.
0
23-11-2009, ora 15:14
rroxana88
Nu este medic/terapeut
rroxana88
Va Multumesc Frumos. Multa santaate si toate cele bune
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Remedii pentru sforăit - soluții acasă și tratamente posibile
  • Persoanele care sforăie au un risc crescut de apnee în somn și sunt mai puțin active
  • Hipertrofia adenoidiană are cauze genetice și virale, potrivit unui nou studiu
  • Apneea obstructivă în somn, un important factor de risc pentru cancer, indică un studiu
  • Sforăitul ar putea fi un indicator mai puternic de AVC decât obezitatea
  •