Vegetatii HPV - Va rog sa ma sfatuiti..

20-04-2012
Raducuu
Nu este medic/terapeut
Raducuu
De cateva luni ma lupt cu niste vegetatii Hpv. Medicii mi-au recomandat isoprinosine pt imunitate si Condyline ( substanta pe care s-o aplic pe condiloame conform prospectului) La inceput am avut un condilom pe interior ( foate mic de 2mm) ca o brobonica si unul pe exterior la baza superioara a penisului. Le-am tratat si dupa o perioada de aprox 1 luna au aparut mai multe pe langa. Ma gandesc ca poate am facut o gresala ca am ales Condylin-ul ca tratament cand puteam alege cauterizare sau laser si poate nu eram in situatia de acum. Momentan am mai multe condiloame mici cam aceeasi dimensiune pe interior (gland) dar si pe exterior au aparut in laterale ( la fel de mici insa sunt multe zeci cred )

Am aplicat solutia 3 zile si m-am ars destul de rau.. acum astept sa vad ce se intampla. ( folosesc Ciclafat si unguent cu galbenele pt cicatrizare )

Intrebarile mele :
Este normal sa apara atat de multe condiloame ? sau le-am ajutat eu sa se inmulteasca ?
Exista cumva si alte tipuri de tratament mai eficiente pentru condiloame mici ?
Condyline cat de mult nu m-as chinui e foarte greu sa-l aplici doar pe ele fara sa afectezi tesuturile din jur. Sunt persoane care au trecut prin astfel de experiente si ar putea sa ma ajute cu un sfat ?
Care ar fi cea mai buna cale de tratament ?

Va multumesc anticipat !
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •