vena sparta

06-05-2011
manu123
Nu este medic/terapeut
manu123
buna.am primit o injectie cu cortizon in vena de la incheietura mainii.doamna asistenta care mi-a facut injectia, a cam fortat cand a apasat cu vata peste ac dand sa scoata acul, si am simtit ca ma doare, si am banuit ca mi-a perforat vena.problema este ca injectia a fost facuta duminica si de marti am inceput sa ma invinetesc.acum s-a largit pe o portiune mai mare pe brat si antebrat.vroiam sa intreb daca este ceva crema cu care sa ma dau?sau cam in cat timp trece?ar putea sa apara complicatii?
multumesc anticipat
9 comentarii
0
06-05-2011, ora 14:44
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Trece de la sine, nu mai apasa locul. Intr-o saptamana devine mai spre galben si se reabsoarbe.
Sanatate!
0
06-05-2011, ora 15:01
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
Manu, vena nu cred ca s-a spart, dar ca masura de precautie ar fi bine sa iti cumperi un tub de Lioton sau Hepatrombin de 50.000ui de heparina(cu cat este mai multa heparina sodica cu atat mai bine).Are rolul de a dizolva un eventual cheag facut la locul punctiei.Trebuie pus unguientul pe zona invinetita(care intre timp cred ca e un pic galbena)de 3-4 ori pe zi;trebuie masat usor cu miscari circulare pana intra in piele.Evita baile f.calde la nivelul bratului, dar si compresele reci.Ca durata de timp va trebui sa treaca cca o saptamana, chiar si doua.In cazul in care trebuie sa repeti injectia, ti-asi recomanda sa o faci la celalalt brat, iar dupa terminarea injectiei, dupa ce a scos acul sa mentii bratul intins si sa apesi bine pe locul inserctiei(poti da cu Lioton chiar daca nu s-a invinetit).
0
06-05-2011, ora 15:04
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
Manu, daca zona unde a fost acul, ramane rosie, se umfla, e calda tare la atingere, va trebui sa mergi la doctor pt.ca e o flebita.Cu siguranta iti va spune sa-ti dai cu Lioton si sa iei niste pastile.Sper sa nu se ajunga aici.Sanatate multa.
0
06-05-2011, ora 19:40
manu123
Nu este medic/terapeut
manu123
multumesc de raspunsuri.nu e flebita :P
0
07-05-2011, ora 10:21
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
Stiam ca nu e flebita(dupa ceea ce ne-ai spus tu);am mers mai departe cu explicatiile in cazul in care va aparea o flebita(nu va fi cazul tau).Se mai intampla, chiar si mie cand i-am facut recoltarea de sange surorii mele.Sanatate multa.
0
08-05-2011, ora 00:49
manu123
Nu este medic/terapeut
manu123
va pun totusi o poza ca am observat ca se mai intinde pata, si inca ma doare si acum unde mi-a facut injectia.desi nu se mai vede sau, nu este umflat locul pe unde a trecut acul.ma doare inauntru unde m-a atins cand a vrut sa scoata acul

http://imageshack.us/photo/my-images/215/dsc09191m.jpg/
0
08-05-2011, ora 21:24
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
Manu, am vazut fotografia si nu imi place deloc cum este bratul tau.Vreau sa stiu daca in ciuda culorii, bratul are o temperatura usor mai mare decat celalalt brat(daca da, pune comprese cu frunza de varza dulce;zdrobita usor cu sucitorul de intins aluatul).Nu reusesc sa inteleg de ce s-a extins deasupra cotului;nu ar fi trebuit.Va trebui sa imi spui daca aceasta extindere deasupra cotului cand a aparut ce culoare avea-galbena?Muschiul cum este-tensionat, dur la palpare?Contiunua cu Crema pe baza de heparina;si ar fi bine sa mergi la medic daca acea durere persista.Incearca sa nu ridici greutati prea mari cu bratul.
Sanatate multa.
0
08-05-2011, ora 21:28
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ooooooooooooo, da s-a scurs ceva sange din vena! Poate n-ar fi rau sa mergi sa te vada un medic, desi dupa culoare pare sa se estompeze. N-am mai vazut asa ceva, zici ca te-a impuns cu furca!
0
28-09-2013, ora 12:41
Trandafir nicola
Nu este medic/terapeut
Trandafir nicola
si eu am patit la fel...dupa un computer tomograf...mai rau e ca vena s a spart in momentul in care a trebuit sa mi bage substanta de contrast...si m a ars inauntru tot bratul...am simtit ca imi ia foc...si acum e tot asa vanat locul injectiei...si ma doare...oare sa ma duc la un doctor???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: