vena umflata in partea stanga a gatului

06-02-2013
andreiu c
Nu este medic/terapeut
andreiu c
Buna ziua, ma numesc Andrei si de vreo 2 3 luni am o problema..in zona gatului pe partea stanga mi se umfla o vena si simt o senzatie de usturime cateodata durerea si usturimea ajungand pana la inima.mentionez ca am 1.92 inaltime si 115 kg fumez mananc sarat dar si gras.ce poate sa fie?deoarece nu ma doare dar imi da o stare de discomfort dar si usturime.ce tratament ar trebui sa fac pt ca nu locuiesc in tara si nu am pe cine sa intreb decat aici pe dv.va multumesc anticipat si va astept cu un raspuns.ANDREI.
6 comentarii
1
06-02-2013, ora 22:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ce poate sa fie?
e simplu... organizmul nu a mai rezistat la bataia de joc care o faci cu trupul tau...
ai gastrita cu hiperaciditate si reflux gadtric.., acidul gastric arde mucoasa faringelui si a esofagului...
ai...probleme cu ficatul...care indirect afecteaza inima si circulatia sangvina...
primul pas este sa excluzi pentru toata viata...bauturile acidulate, fructele citrice, otet si sosuri iuti...
incerci sa lasi fumatul..., mananci cate putin dar mai des...ca organismul sa micsoreze stomacul in vokum..si sa aiba timp sa arda acele produse care le coinsumi
trebuie sa facisport si sa slabesti treptat.. pana la 100 macar...
pe forum gasesti sfaturi cu tratament local pentru faringe...
un tratament personalizat se face contracost pe adresa personala de mail...
0
06-02-2013, ora 22:41
andreiu c
Nu este medic/terapeut
andreiu c
va multumesc deci dv.spuneti ca ar fi vorba de ficat pur si simplu nu stiam...as dori sa imi lasati adresa de mail pt ca as dori mai multe date si implicit mi se pare normal sa fie contracost.va multumesc anticipat d-le doctor.
0
07-02-2013, ora 08:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca dai clic pe fvaleriu..se deschide adresa cab.ORl
sau pe adresa
http://www.romedic.ro/cmi-orl-dr-flueraru/articol/5182
gasesti toate amanuntele
imi scrii toate datele despre tine, investigatiile facute, regimul alimentar..s.a
0
09-10-2014, ora 21:20
cosminalex89
Nu este medic/terapeut
cosminalex89
buna seara domnul doctor.am facut un exudat faringian si mi-a iesit stafilococ auriu care este rezistent la oxacilina si gentamicina si la inca ceva iar docorul de familie mi-a dat claritromicina.insa nu am nici o durere sau usturime in gat insa am o umflatura in partea stanga gatulu parca e vena.nu mi se pare ganglion.problema e ca am ostare de somnolenta oboseala slabiciune poate fi din cauza stafilococului?aceste simptome sa fie de la antibiotic?ma sperie aceasta umflatura?mentionez inca ceva am facut si analize si mi-a iesit proteina c reactiva 12 mg/l.
0
09-10-2014, ora 21:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1; tratamentul administrat pe baza a unei analize fara simptome de febra
este incorect.
este purtator de acel microb si el devine vurnelabil si poate fi tratat complet nuami in acutizare.. cand esti racit. acum nu era cazul de acel antibiotic
2 bolile de gat..se investigheaza la medicii de specialitate ORL.. care fac 6 ani de specializare pentru anumite boli.. medicii de familie avand cursuri de cateva luni
3. este bine sa face consult stomatologie, orl, poate si ecogarfie cervcala..sa clarificati un diagnostic inainte de a face tratamente
0
07-08-2020, ora 06:45
izabela4
Nu este medic/terapeut
izabela4
buna am un baietel de 3 ani si de vro 2 saptamani cand plange sau zbeara se inerveaza si i iese o vena pe gat ca o boba de piper va rog ajutatima este ceva periculos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: