vezica hiperactiva

16-09-2013
nicoletabucuci
Nu este medic/terapeut
nicoletabucuci
azi in urma cistoscopiei am aflat ca am o vezica hiperactiva!ciudat a fost ca in urma cistoscopiei nu mi s-a dat nici un rezultat nimik doar o reteta pe care scrie acest diagnostic si ca tratament vesicare!sunt o fata in varsta de 30 de ani, am zile in care merg de peste 30 de ori la toaleta si noaptea odata de doua ori!mi se intampla des abea venita de la toaleta sa ma reintorc!poate cineva sa ma ajute cu vreo solutie!
22 comentarii
0
16-09-2013, ora 22:14
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
buna nicoleta..eu am avut aceeiasi problema...ai facut analize complete urina+consultatie evt. ecografie + analize secretie ca sa elimini o problema de natura ginecologica?...
eu am urmat tratamentul cu vesicare fara nici un rezultat
incearca cu exercitii de intarire a musculaturii pelvine...nu stiu daca ai facut inregistrarea lichidelor consumate si a cantitatii de urina pe 3 zile pentru a vedea exact cum functioneaza vezica urinara..mai este o analiza--dar nu stiu cum se numeste in lb. ro--in care ti se masoara cu electrozi functionarea muschilor vezicii urinare ( eu nu am apucat sa o fac ca am ramas insarcinata--ramane sa o fac dupa nastere).
daca nimic nu functioneaza poate fi si pe fond nervos:(.sanatate.
0
16-09-2013, ora 22:20
nicoletabucuci
Nu este medic/terapeut
nicoletabucuci
iti multumesc f mult pentru raspuns!spune-mi cum se numeste in alta limba?dar ce rezolv daca urmaresc cantitatea urinei etc!acum ca esti gravida urinezi si mai des!bafta multa cu sarcina !ce tratamenta ai mai urmat?eu sunt din TM.imi poti indivca vreun dr?iti multumesc
0
16-09-2013, ora 22:21
nicoletabucuci
Nu este medic/terapeut
nicoletabucuci
da am facut urocultura, secretie vaginala etc.toate te mananca de bani si nici macar un diagnostic categoric!vesicare mi se pare f scump si nush cat timp ar trebui sa il iau
0
16-09-2013, ora 23:52
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
din pacate chiar nu stiu cum se numeste in lb. ro:(..in lb. engleza se numeste : Urodynamic testing unde se masoara cum este vezica golita--daca se goleste complet sau nu si activitatea musculara a vezicii..in functie de rezultat se pot recomanda exercitii de intarire a musculaturii pelvine+ medicamente de intariere a musculaturii ( de ex- vesicare-eu l-am luat mai mult de 1 luna fara nici un rezultat:(...)
sunt bune si exercitiile in care se incearca amanarea urinarii-- de exemplu prima data cu 5 min, pe urma 10 min s.a.md.--pentru a creste intervalul intre urinari...


schema de masurare lichide consumate--urina eliminata pe 3 zile --nu stiu daca se face in Ro--arata numarul de urinari, impartirea lor in timpul zilei/noptii, cantitatea de urina la fiecare urinare, total urina pe zi, total lichide consumate pe zi si consumul lor impartit de-a lungul zilei, capacitatea vezicii urinare.--schema e un bun indicator pentru a vedea cum functioneaza vezica--se goleste complet sau nu, cata urina se elimina-chiar nu stiu cum se numeste in Ro:(
-*

ai avut vreo nastere?...uneori vezica hiperactiva apare din cauza slabirii muculaturii pelvine dupa nastere/nasteri--se recomanda exercitii de intarire a musculaturii dupa nastere.

e greu de acceptat diagnosticul de vezica hiperactiva--eu nici acum nu m-am impacat cu diagnosticul--la mine simptomele au disparut pentru o perioada.m-a gandit ca or fi fost si pe fond nervos, din cauza stresului..acum de cand am ramas insarcinata vad ca ultimele doua luni am avut cateva zile cu simptome...dar in rest nu..oricum in timpul sarcinii urinezi mai des..din pacate am facut si o infectie urinara acum vreo 3 sapt ( suntem mai predispuse la infectii urinare in sarcina) care am tratat-o.am repetat examenul de urina si totul e ok...la vreo saptamana iar am avut de cateva ori simptome dar examenul de urina iarasi ok.astept sa vad ce se intampla mai departe--eventual sa fac urodynamic testing dupa nastere--sau poate or disparea din nou simptomele de la sine :)

tu ce cantitate de lichide consumi zilnic?

(* modificat de admin)
0
17-09-2013, ora 22:31
nicoletabucuci
Nu este medic/terapeut
nicoletabucuci
mersi mult!o sa incerc sa caut si aici acel test!cat mai putine lichide!doar cand mi-e sete si nu sunt f setoasa!am zile cand beau abea un pahar dar am si zile cand beau 2 litri!ioproblema asta am cam avuto de mica dar parca acum e mai rau.sper sa se rezolve cumva!bafta!
0
17-09-2013, ora 23:07
nicoletabucuci
Nu este medic/terapeut
nicoletabucuci
nu am avut nici o sarcina!
0
18-09-2013, ora 11:10
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
Pai nu e bine ce faci. Este recomandat a se consuma 2-3 l de lichide zilnic.
0
13-10-2017, ora 22:32
Ichim Iulia
Nu este medic/terapeut
Ichim Iulia
Buna seara! Am fost diagnosticata cu vezica hiperactiva urmand tratament cu Inkontan 30 mg si am acus o luna si nu vad mici o imbunatatire. Ce pot face? Am facut ecografii la rinichi spunand ca nu am nimic insa eu simt o durere foarte mare si ma duc foarte des la baie si seara nu ma odihnesc deloc. Am facut urocultura si a iesit negativ. Ce sa mai fac ca nu mai suport durerea de burta si urinarile dese si usturime ?
0
09-03-2018, ora 20:06
Ichim Iulia
Nu este medic/terapeut
Ichim Iulia
Buna tuturor! Vad foarte multe comentarii legate de problema cu vezica hiperactiva. Am si eu problema asta si vreau sa spun ca merg spre bn. Am urmat timp de 6 luni tratament cu Zevesin de 5 mg si saptamana asta doamna doctor a spus stop deoarece pt o fata ca mine de 24 de ani e prea mult. In locul lui mi -a spus sa iau Urisan e un supliment alimentar am luat 2 comprimate pe zi si vreau sa spun ca am vazut efectul dupa a doua pastila. Am luat pana in prezent 5 pastile si am intrerupt deoarece mi - a spus doamna doctor ca daca vad ca se amelioreaza sa opresc si sa iau din cand in cand cate o pastila pe zi. Stiu cum e sa mergi non stop la baie, cum noapte nu poti sa dormi pt ca trebe sa mergi la baie, cum daca pleci undeva cu masina mai departe trebuie sa opresti pt a merge la baie si foarte multe situatii. Sper ca comentariu meu sa va ajute si vreau sa va spun ca pe langa Zevesin am baut ceai de coada calului si am facut bai de sezut cu bicarbonat si ceai de coada calului. Va doresc sanatate si sper sa va ajute si pe voi cat de cat.
0
20-04-2018, ora 07:44
Farma
Nu este medic/terapeut
Farma
Buna ziua!
Mi as dori sa stiu daca exista cineva care a incercat si alte terapii decat cele alopate pentru aceasta problema cu urinarea frecventa. Eu fac un tratament homeopat dar inca nu am rezultate. Sigur exista si alte cai de regasire a starii de sanatate chiar si in aceasta situatie.
Multumesc anticipat...si o zi frumoasa sa aveti!!:)
0
14-04-2019, ora 19:53
betina
Nu este medic/terapeut
betina
Ati incercat Urisan?Si eu am avut probleme si am luat 15 zile cate doua pastile de Urisan si n-am mai avut probleme de atunci.Sa nu fie vorba de vezica urogena ca atunci e mai problematic.Multa sanatate!
0
03-08-2019, ora 10:47
Tyarant
Nu este medic/terapeut
Tyarant
Betmiga Mirabegron 50 mg.

Ajuta vezica sa se destinda mai mult si sa primeasca mai multa urina.

Sunt sub tratament de 5 luni cu acest medicament. Ameliorari ale simptomelor le-am constatat din a doua saptamana de tratament, astfel de la 13-16 urinari pe zi, din care 3-4 noaptea am ajuns la 8-10 dintre care 2 pe noapte. Acum urinez de 5-6 ori din care 1 data pe noapte si toate acestea la o hidratare normala 2-2.5 L pe zi.
0
07-01-2021, ora 16:28
Mateigeorgiana
Nu este medic/terapeut
Mateigeorgiana
Buna ziua! A reușit cineva de pe acest forum sa se trateze de vezica hiperactiva? Si eu ma chinui de câteva luni, dar mari rezultate nu vad..dacă este cineva care a reușit astept răspuns!multumesc
0
08-01-2021, ora 14:02
Mateigeorgiana
Nu este medic/terapeut
Mateigeorgiana
Ichim Iulia...acum ti ai revenit complet? Si eu tot cu zevesin merg, dar rezultate nu apar
0
07-03-2021, ora 21:43
28stress.maxim
Nu este medic/terapeut
28stress.maxim
Mateigeorgiana dacă reușești ceva spune-mi si mie te rog că luna asta stau pe vezicare dar fără schimbare majoră
0
07-03-2021, ora 22:05
Mateigeorgiana
Nu este medic/terapeut
Mateigeorgiana
Buna...vb în privat..pe puscaugeorgiana49@gmail.com. aștept email tau
0
07-03-2021, ora 22:15
Mateigeorgiana
Nu este medic/terapeut
Mateigeorgiana
Dacă este cineva, care si a revenit poate ne scrieți și noua metoda.
0
17-07-2021, ora 10:50
Sunrise1
Nu este medic/terapeut
Sunrise1
Un regim alcalin ar putea sa va ajute enorm. Daca doreste cineva indicatii as putea sa le ofer. Dar e mult de scris, am scris o gramada si nu s-a incarcat din pacate asa ca nu ma mai risc cu tot a doua oara. O sa scriu pe bucati daca doreste cineva.
0
17-07-2021, ora 10:57
Sunrise1
Nu este medic/terapeut
Sunrise1
Si eu am avut initial diagnostic de vezica hiperactiva, sindrom vezical dureros, cistita cronica etc. Acum este de cistita interstitiala cronica, desi a fost spus doar verbal, fara a mi se da ceva la mana scris. In schimb am citit mult de boala asta si acolo sunt 100%. La mine nu e doar urinare deasa ci si durere. Dar stiu si cazuri tot de CI care au doar urinari frecvente si uneori usturimi inauntru. Altii le au pe toate. Eu dupa 15 ani le am pe toate, ca am facut recadere si credeti-ma, e groaznic. Dar nu m-am mai tinut de regim deloc. L-am tinut primul an, a functionat, apoi cativa ani am inceput sa ma abat flagrant, pana nu l-am mai tinut o lunga per de timp deloc. Recaderea e urata rau.
0
17-07-2021, ora 11:08
Sunrise1
Nu este medic/terapeut
Sunrise1
Regimul alcalin are mai multi pasi. Etapa 1. Durează in general 2-3 luni dupa cat e de rau fiecare. Se începe cu mese care contin 1/2 legume, 1/4 carbohidrati, 1/4 proteine.
Legume acceptate: conopida, varza, avocado, castravete, gulie, ciuperci, pastarnac, morcov, telina, mazăre verde boabe, dovlecel, spanac, loboda, in general legume verzi. Exclus rosii, ceapa

Proteine-carne de pui, peste, curcan, chiar si vita, doar fiarta sau la cuptor.

Carbohidrati- cartofi de preferinta de culoare rosie, orez basmati
In loc de pâine se prefera mamaliga. Sau puțină paine fara drojdie si zahar, cu maia in loc de drojdie.
Fructe nimic, zahar sub nici o forma, lichide doar apa si ceaiuri neindulcite pt cine le suporta, 2 l pe zi
0
17-07-2021, ora 11:16
Sunrise1
Nu este medic/terapeut
Sunrise1
Mancarea nu tb sa aiba rantasuri, doar fiarta si fara rosii, bulion, ceapa. Pt gust doar patrunjel, marar, cimbru. Fara prea multa sare. Nu se ingroasa nimic initial cu faina.
Ciorbele tb doar din legume initial, acrite doar cu lamaie.
Carnea doar ca felul doi fiartă sau la cuptor cu o salata ceva langa.
De la dulce tb sa va luati gandul mult timp.
Dupa 2-3 luni in etapa a 2 se introduce putina branza dulce sau iaurt grecesc. Se consuma initial împreună cu un aliment din lista 1 si se asteapta reactiile organismului. Daca e tolerat se repeta. Ex mamaliga cu branza dulce.
Se consuma si ciorba cu carne, dar puțină in ea sa nu fie concentrata maxim.
Regimul se va relaxa pe perioada unui an. Dar va deveni un mod de viata daca nu vreti recaderi.
0
17-07-2021, ora 11:23
Sunrise1
Nu este medic/terapeut
Sunrise1
Nu vor fi tolerate niciodata decat ca mici abateri dupa un an, ceva dulce, ff putin, o data pe sapt, fructe f dulci sau citricele( in afara de lamaie) sau muraturi, mancare picanta, rosii, bulion, ciocolata etc. Din acestea se fac recaderile. Eu am uitat si am patit-o. Acum sunt iar pe regim, la lista 1, si e mult mai greu ca prima oara iar durerile muuuult mai mari. Dar daca sunteti pers echilibrate puteti ieși din cosmarul asta in max 1 an, dar sa transformați in stil de viata asta. Mancati ce e preparat acasa, nimic de pe strada, cat mai sanatos si adaptati cu timpul la organismul dvs.
Sanatare tuturor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul