Vinatai multe pe picioare aparute din senin

20-09-2012
Gordis77
Nu este medic/terapeut
Gordis77
Buna ziua,
Am observat ca pe picioare (gambe) mi-au aparut o multime de vanatai fara a ma lovi. Mentionez ca ultimele zile am fost foarte zdruncinata emotional, iar fizic aproape extenuata. Am stat foarte mult in picioare ultimele 3-4 zile mergand mult pe jos in ritm alert. Nu cred sa aiba vreo legatura, insa azi, cand a venit controlul medical la servici, d-na doctor mi-a spus sa merg de urgenta sa imi fac analize ca poate fi ceva foarte grav, sau nimic. M-am speriat, pentru ca sunt recent divortata, si am 2 copii si ei depind de mine. Daca eu pic.nici nu vreau sa ma gandesc. Nu am pe nimeni, deci va rog mult sa imi spuneti ce poate fi acel ' Foarte grav'. Maine dimineata merg la policlinica pentru recoltarea analizelor. Apoi probabil ca va trebui sa vad un hematolog. Mai mentionez ca in ultimul an am slabit in jur de 30 kg, iar alimentatia e varza...spre deloc. Nu prea pot manca, iar ce mananc sunt pe fuga... adica putin si in mers.
In sfarsit...ar fi foarte multe de spus dar nu cred sa aibe relevanta. Totusi sunt un pic in panica si as vrea sa stiu la ce ma astept.
Multumesc mult!
6 comentarii
0
20-09-2012, ora 11:41
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Sunt vase de sange sparte, nu stiu daca ar trebui sa te ingrijorezi, mamei mele ii apareau mereu cu multi ani in urma, si pe picioare, si pe brate, si pe solduri, insa nu facea nimic impotriva lor, treceau si dintr-o data nu au mai aparut.
0
20-09-2012, ora 11:48
Gordis77
Nu este medic/terapeut
Gordis77
Off ce bine ar fi. Am sunat medicul de familie pt o trimitere...si a insistat sa ma vada. Ma duc maine dimineatasa vad ce imi spune. Si sper sa se poata recolta si sange tot maine dimineata.
0
20-09-2012, ora 11:52
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Sper sa nu fie nimic grav..
Succes.
0
20-09-2012, ora 11:53
Gordis77
Nu este medic/terapeut
Gordis77
Multumesc mult!
0
24-09-2012, ora 17:25
rainyday
Nu este medic/terapeut
rainyday
Gordis77 cum au iesit analizele?

Si eu tot de o luna patesc cam acelasi lucru. Imi apar cateva vanatai pe picioare nu foarte mari, nu foarte multe. Eu am 31 de ani. Pentru ca sunt ipohondra mi-am facut analize (le facusem de mai multe ori in ultimele 6 luni), hemoleucograma completa, si timpii de coagulare. Analizele au iesit perfecte cu 2 mici exceptii care de ani de zile imi ies la fel: MPV 13.7 [7.4 - 13] si PDW marit, 22.2 [8 - 16.5]. Teoretic am citit ce inseamna dar ma puteti lamuri mai clar ce inseamna PDW marit? Mama mea pateste la fel, e mereu plina de vanatai (63 de ani si cu analize de sange foarte bune), ceea ce ma face sa cred ca am mostenit o fragilitate capilara.


Are legatura acest PDW cu trombofilia? As dori sa-mi fac mutatiile genetice de trombofilie intrucat am in spate o istorie trista de sarcini ratate (a nu se intelege oprite in evolutie, ambele sarcini au fost evolutive).
0
01-10-2012, ora 11:49
Gordis77
Nu este medic/terapeut
Gordis77
Buna, analizele au iesit relativ bune, adica trombocite si cele pentru coagulare, sunt ok...doar ca sunt putin anemica, si probabil ca am o sensibilitate vasculara..adica peretii vasculari mai subtiri, si...poate ca din aceasta cauza m-am invinetit. mi-a dat sa iau Detralex (2 / zi) si fier...apoi sa repet analizele peste o luna, si sa vedem ce modifiari sunt.

Multumesc pt raspunsuri si multa sanatate va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fac ușor vânătăi - cauze, diagnostic, tratament
  •