viroza?

02-02-2012
liszt
Nu este medic/terapeut
liszt
Buna ziua ! Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat. Fiica mea, in varsta de 18 ani, are o stare subfebrila de 5 zile ( 37, 3 - 37, 7 ) si s-a simtit foarte rau, chiar daca n-a avut febra mare : a avut dureri musculare si dureri osoase in tot corpul, pur si simplu nu se putea ridica din pat. Mi-a spus ca o doare tot spatele, chiar si coastele, mai ales in partea stanga. Starile acestea se ameliorau la administrarea unui antiinflamator ( Ibuprofen, Aspirina ). De asemenea, in primele 3 zile o dureau globii oculari si nu suporta lumina. In a patra zi (ieri ) s-a simtit mai bine, s-a putut da jos din pat dar spre seara a avut o stare de ameteala si cu stare de voma, care i-a trecut dupa ce s-a asezat putin in pat. Mai tarziu a facut iar febra 37, 6.
In prima zi am crezut ca e o viroza de sezon pe care a contactat-o de la prietenul ei ( mi-a spus ca el tuseste foarte urat, dar nu are febra si se simte bine, in general). Dupa aceea am inceput sa ma ingrijorez deoarece la ea nu a aparut niciun simptom de viroza respiratorie : nu ii curge nasul, nu tuseste, nu o doare in gat.
Va rog sa-mi spuneti daca viroza actuala are astfel de manifestari. Fiica mea mi-a spus ca o colega de clasa de-a ei a zacut o saptamana la pat cu febra, dureri musculare, a facut si herpes. De asemenea, in scoala unde invata este epidemie de rubeola ( doi colegi de clasa de-ai ei au facut aceasta boala, dar si alti copii ). Ea a avut rubeola cand era mica, deci nu cred ca ar mai putea face din nou. Oricum, pe piele nu are nicio iritatie.
Sunt ingrijorata de aceasta febra fara alte simptome, mai ales ca in ultima vreme fiica mea s-a tot plans de dureri de cap, o stare de oboseala, ameteli. I-am facut un RMN la cap, dar a iesit totul in limite normale. Ieri i-am facut si niste analize de sange, asteptam azi rezultatele.
5 comentarii
0
03-02-2012, ora 18:56
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Fata a fost vazuta de un medic infectionist ? Poate pune barbia in piept ? Daca va varsa din nou, are dureri de cap sau ameteste, nu se poate tine pe picioare, trebuie sa mergeti neaparat la urgente, indiferent ce zi si ce ora este, trebuie vazuta si eventual internata cateva zile. Chiar din primele zile cand nu suporta lumina trebuia trimisa la un spital de boli infectioase.
0
04-02-2012, ora 10:48
liszt
Nu este medic/terapeut
liszt
Va multumesc mult pentru raspuns ! Intre timp, fiica mea si-a revenit, acum se simte bine. Da, putea pune barbia in piept chiar din primele zile doar ca durerea de cap si de oase era foarte suparatoare. Se pare ca a fost doar o viroza urata, care a durat cam 5 zile.
In a patra zi de viroza i-am facut analizele de sange si are niste valori modificate :
- HGB - 11.6
- HCT - 34.9
- PDW - 18.1
- WBC - 3.32 ( normal 4.8 - 11 )
- NE - 1.57
- LY - 0.97 ( normal 1.20 - 4.95 % )
- NE % - 47.4% ( normal : 53 - 68 % )
- MO% - 19.60% ( normal ; 2 - 8% ! )
LEUCOPENIE CU NEUTROPENIE SI LIMFOPENIE.

Din cate am vazut, are hemoglobina sub valorile normale, la fel si hematocritul, numarul de leucocite scazut, are limfocite si neutrofile in procent mai mic decat normal iar numarul de monocite este foarte mare. Precizez ca in septembrie, cand i-am facut analizele, avea 5500 leucocite, iar monocite 16, 5 % ( deci tot multe ).
Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti si daca formula leucocitara si nr de leucocite puteau fi modificate din cauza starii virale pe care a avut-o zilele trecute.
0
05-02-2012, ora 06:45
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Da, formula leucocitara poayte fi influentata de o infectie virala. Alimentatie completa, corecta, echilibrata, un flacon de vitamine si minerale acum si in aprilie altul, iar in iunie-iulie sa repete analizele.
0
06-02-2012, ora 02:01
heavenlydoll
Nu este medic/terapeut
heavenlydoll
buna seara, ma numesc romina, si m mare nevoie de sfatu dv.de o saptamina, mi-a iesit cateva bubite pe picior ca niste cosulete de iritatie tunci cand te epilezi, dar am incercat sa le storc, si nu iese nimic, sau facut ca niste bubite care le rupi cojita, ma ustura si m maninca, acum am vazut ca mi-au aparut si pe fata2 la fel si am senzatia ca nu trec nu se inchid, va rag sa ma sfatuiti ce sa fac?
0
09-02-2012, ora 19:06
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Romina, incearca cu Nidoflor crema si Aerius 10 cp [ 1 cp/zi ; se da compensat daca esti asigurata ] ; fara ciocolata, sucuri acidulate, conserve, sosuri picante.Nu le mai stoarce.Daca s-au inmultit peste masura si s-au extins mergi sa te vada medicul de familie si/sau un dermatolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  •