viroza cu diaree

03-10-2012
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Buna ziua
De 10 zile baietelul meu -de 5 ani- nu se simte bine.L-am dus la medic acum o saptamana, avea rosu in gat si febra.A primit tratament: augmentin, eurespal, tantum verde, nurofen. A doua zi dupa ce am inceput tratamentul a avut varsaturi si diaree. Varsaturi a avut pana am terminat antibioticul. Azi l-am auzit tusind, are din nou febra 37, 9, scaun moale, i il doare burtica. si ii curge nasul.. Am sunat-o pe pediatra si mi-a spus sa-l tin la regim., sa-i dau saruri de hidratare si furazolidon- (a avut o diaree apoasa), dar oricum copilul nu mananca mai nimic.Ma tem ca tratamentul nu si-a facut efectul, din moment ce are din nou febra.. Ma gandesc sa ma duc la alt medic si sa-i fac o analiza de scaun.Exudat faringian n-au reusit sa-i recolteze la laborator pt ca nu sta copilul, de cand a fost operat de polipi anul trecut nu mai poate nimeni sa bage ceva in gura lui..
Va rog un sfat. Multumesc
4 comentarii
0
03-10-2012, ora 10:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa nu ii mai dati antibiotice copilului.. numia pentru simplu rosu in gat
virozele, simplu rosu in gat... NU se trateaza cu antibiotice
ajuta antiinfmatoarele, inhalatii, aerosoli, aromoterapia...
antibioticul se da pe amigdalita pultacee, risc de pneumonie.s.a infectii bacteriene
0
03-10-2012, ora 15:45
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Va multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns, ca de fiecare data de altfel. Eu cand imi duc copilul la medic cu febra si cu gat rosu primesc de fiecare data antibiotic.Nu-l duc din prima zi la medic, il las sa mai lupte cu boala, ii dau antitermice, un siropel din plante pentru tuse, un decasept..il duc la medic abia cand observ ca nu-i mai trece febra..Am oroare de antibiotice, uneori il vindeca alteori nu au efect.ii fac mai mult rau-varsaturi, diaree, lipsa poftei de mancare...Am aparat de aerosoli, va rog sa-mi spuneti ce solutie sa folosesc.Acuma, de exemplu are cateodata o tuse seaca si ii curge nasul.
De cand incepe gradinita si pana primavara tarziu, cred ca tot a doua luna i-a antibiotic, nu mai stiu cu ce sa-i intaresc imunitatea, refuza fructele-in afara de banane, refuza sucurile de fructe, imi spune ca il doare burtica dupa ele.Nu stiu ce sa-i mai fac de mancare, are 5 ani si nu mananca decat foarte putine feluri si foarte putina carne-doar pui si peste.
0
03-10-2012, ora 16:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
granule de polen dimineata cu miere de albini
ceai cu ginseng
echinacee sirop cate 3 saptamani pe luna
in aparatul de aerosoli se pune
ceai cald de musetel + 1pic de ulei volatil de eucalipt.
0
04-10-2012, ora 08:31
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Va multumesc mult, sa aveti sanatate pentru tot ceea ce faceti pentru oameni!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Răceală, viroză sau pneumonie - când sunt recomandate antibioticele
  • Viroza - de ce e virusul gripal mai rău decât alții?
  • Evoluția unei viroze - semne de suprainfecție bacteriană
  • Diareea cronică
  • Cum tratezi corect diareea acasă și când te prezinți la medic
  • Tratament diaree adulți - medicamente și remedii
  • Diaree în fiecare zi - cauze și tratament
  • Diareea în timpul sarcinii
  • Tipuri de scaun - cum recunoști diareea și constipația (scala formei scaunului Bristol, BSFS)
  •