Viroze frecvente, copil sub 1 an

16-05-2013
Raducanantonia
Nu este medic/terapeut
Raducanantonia
Buna ziua,

Sunt mamica unei fetite de 10 luni si jumatate cu frecvente probleme ale cailor respiratorii superioare.
La 6 luni a aparut prima raceala si de atunci am tot avut probleme :la 7 luni, la 8 luni, la 9 luni o otita bilaterala fara puroi, acum la 10 luni jumate iar viroza.
Antibiotic nu i-am dat decat 1 data la 6 luni, ospamox si a facut alergie de la el.

Acum de 5 zile e infundata, are mucozitati (transparente spre alb, nu verzi), verzi nu a avut niciodata, temperatura nu face decat seara un pic 37, 5-37, 6..dar asta a pus-o si pe seama dintisorilor care dau sa iasa.
are si o tuse, seaca cred ca e..si apare destul de rar.mai mult dimineata.

De obicei medicul pediatru in cazul asta ca si acum ne da :

zyrtec 4 pic dimineata
aerosoli (dimineata, pranz, seara) cu 3ml ser, 05 ml dexa si 0, 5 ml acc.
vibrocil in nas la 3 ore
tantum verde spray in gat la 3 ore
eurespal 4ml de 3 ori pe zi

Eu ii mai pun in camera candela aromoterapie cu 3-4 pic de eucalipt ca sa- desfunde nasucul.

De aprox 1 sapt am inceput sa folosesc aparatul Salin tocmai pt a reduce frecventa virozelor, insa exact de a doua zi s-a infundat.Am citit ca poate da astfel de reactii in prima faza, mucozitati si tuse..insa nu stiu daca e din cauza aparatului.

Nici nu stiu daca sa il mai folosesc sau nu ? l-am cumparat in ideea de a-i face bn si cred ca am obtinut contrariul.acum am inceput sa cresc treptat timpul de utilizare si i-am redus intensitatea.

Astazi e a 3 zi de tratament cu schema de mai sus si sincera sa fiu nu stiu daca sa continui sa sa renunt la toate alea si sa raman doar pe ser fiziologic, aspirat la nevoie (desi nu reusesc sa scot prea mult din nasuc, decat f putin, uneori chiar doar serul) si aparat Salin.

La plamani a ascultat-o medicul marti si nu era nimic.La orl am fost sapt trecuta sa ne asiguram ca otita a trecut si atunci era totul in regula.

Chiar nu stiu ce sa mai fac, sa ii mai dau..oricum deja a inceput sa refuze cam toate, ca s-a saturat sa o chinui.
Am folosit si remedii homeopate pentru a mai intarii sistemul imunitar insa se pare ca nu au avut prea mare succes.

Sotul este alergic la toate grupele de polen si are frecvent nasul infundat si senzatia de ceva in gat.e posibil sa fie si o componenta alergica la ea ?

Astept un raspuns cat mai curand din partea dumneavoastra., chiar nu stiu ce sa mai fac.

Va multumesc
1 comentarii
0
17-05-2013, ora 22:17
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara. Va sfatuiesc sa va adresati unui medic alergolog in vederea evaluarii de specialitatea. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: