virusul citomegalic

26-02-2011
carmen dicu
Nu este medic/terapeut
carmen dicu
Sunt purtatoare de virusul citomegalic diagnosticat cu analize de singe acum 5 ani. Am fost operata de glanda salivara submandibulara stanga din cauza problemelor pe care le crea.Acum am probleme mari pe dreapta.In momentul de activare mi se umfla rau glanda subm.dreapta si parotida, apar simptome de gripa, apoi fac temperatura si in 2 sau 3 zile fac bronsita.Vreo 3 ani am luat aciclovir pastile care m-au ajutat dar apoi nu si-au mai facut efectul prea bine. Apoi am luat isoprinosine care ma ajuta sa rezist 2 sau 3 luni. Mentionez ca nu am suportat doza mai mare de 3 pastile/zi.
Acum am luat luna trecuta o cutie de isoprinosine (mai mult nu pot ca vomit si ma doare ficatul) si vad ca m-a tinut doar 20 de zile. Acum de 2 zile mi s-a umflat iar submandibulara si parotida pe dreapta. Ce sa mai fac? Nu mai stiu mai ales ca sunt singura in problema asta. Nici un doctor nu s-a implicat prea mult in problema. Cum sa-miprelungesc perioada de inactivitate a virusului?Ce analize sa mai fac?
1 comentarii
0
26-02-2011, ora 20:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
banuiesc ca ati reusit sa cititi totul despre acest virus?
http://www.medfam.ro/books/infectioase/citomegalic.htm
pe aceasta adresa gasiti o informatie utila.. unde scriie clar ca 70-90% din populatie are anticorpi pentru acest virus.. deci el exista peste tot..
problema NU e in virus.. DVS gresit interpretati problema
Problema este in sistemul DVS imunitar care nu poate neutraliza acest virus.
schimbarea regimului alimentar...si de viata. este solutia pentru DVS
investigarea problemelor gastrice si hormonale ( care duc la scaderea imunitatii) acesta este subiectul care trebuie sa va intereseze cu adevarat
scrieti.mi mai multe amanunte despre problemele de sanatate + varsta+ kg. tensiune arteriala s.a.
-
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.