visez visez visez

22-07-2008
tudora
Nu este medic/terapeut
tudora
buna seara tuturor eu am o problema inca neelucidata si anume: in trecut am avut destule probleme dar totusi din pacate unele dintre ele ma mai urmaresc.Problema cu visele a aparut cam acum 2 ani deci lucrurile stau astfel: pe perioada zilei ca si fiecare ma ocup cu diverse activitati iar noaptea visez ceva in legatura cu ce am facut in acea zi dar acest tip de vis nu are loc in fiecare noapte si spun asta pentru ca de visat visez in fiecare noapte ceva dar nu mereu are legatura cu ce am facut pe zi decat cateodata. PE langa aceste simptome mai prezint si urmatoarele simptome la nivelul capului: intepaturi, amorteli senzatie de apasare : vreau sa specific faptul ca totul a inceput cand timp indelungat m-am gandit la un singur lucru uitandu-ma pe fereastra si nu pre vorbind deloc cu ceilalti. va rog frumos sa ma ajutati daca se poate si sa-mi spunrti si mie ce caracterizeaza aceste simptome. va multumesc mult.
12 comentarii
0
29-07-2008, ora 00:00
lore71
Nu este medic/terapeut
lore71
Spune-mi, te rog: simptomele au aparut cumva dupa o perioada de efort sustinut(nu neaparat fizic) sau dupa o emotie sau situatie puternic incarcata emotional?
0
31-07-2008, ora 00:00
tudora
Nu este medic/terapeut
tudora
buna lore 71 raspunsul este da din pacate problemele mele au inceput in urma unor zdruncinari emotionale si astept raspuns daca ai vreo idee sau vreun sfat
0
21-08-2008, ora 00:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Indiferent din ce motiv au aparut, detaseaza-te de vise. Nu crede deloc in vise si nu incerca sa le analizezi in nici un fel, fie bune, fie rele.
Numai marii sfinti cu viata cu adevarat duhovniceasca au revelatii. Dar ei tin post, se roaga neincetat, vorbesc cu Dumnezeu fata catre fata. Nu e cazul nostru. Mare atentie.
E un atac din afara, de-a stanga se numeste. De obicei cauza este mandria. Toate gandurile astea te vor duce in final la epuizare psihica daca nu le vei pune capat.
Actionati scurt si eliminati-le, nu mai stati pe ganduri.
0
21-08-2008, ora 00:00
lore71
Nu este medic/terapeut
lore71
draga Tudora,
in ce fel iti afecteaza viata faptul ca ai aceste vise? ar fi minunat daca mi-ai da mai multe amanunte despre "zdruncinaturile" emotionale prin care ai trecut. Sa-ti fie bine, iti doresc cu drag. Un sfat ar fi sa incerci sa te odihnesti:intepaturile, amortelile, tiitul in urechi etc apar datorita unei epuizari fizice sau emotionale.Dar astept sa-mi scrii -*


(*modificat de administrator)
0
23-08-2008, ora 00:00
tudora
Nu este medic/terapeut
tudora
buna CLARA tu spui niste adevaruri de vise nu ma pot singura detasa dar cred ca trebuie sa actionez la cauze si mandria de ea sufera multi iar printre ei din pacate ma numar si eu si considera ca tu ai dreptate pentru ca si ea pe langa alte surori ale ei provoaca aceste vise permanente si tin sa spun ca aproape in fiecare noapte de aproape 3 ani dar te rog frumos daca vrei sa-mi explici ce ai vrut sa spui cu din afara de-a stanga si ce intelegi tu prin asta si-ti multumesc ca mi-ai clarificat ceva:MANDRIA
0
23-08-2008, ora 00:00
tudora
Nu este medic/terapeut
tudora
buna LORE acm m-am mai usurat de visari e oarecum mai bine si vad lucrurile dintr-o alta sfera adica comportamentul tau iti influenteaza starea de visare si implicit cea de sanatate si tu ai dreptate am fost mai mult emotional epuizata dar asta datorita moliciunii mele deci cum sa spun viata ne cere tari si noi suntem cei care influentam totul sa spun asa adica mediul emotional trebuie sa ni-l facem noi sa muncim la el. Iti multumesc si tie si mai astept pareri si sfaturi de la voi
0
27-08-2008, ora 00:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Am facut un nou topic - > Gratuit: etcetera, etcetera.
Cititi si voi cu atentie.
Cu drag,
Clara
:-)
0
27-08-2008, ora 00:00
andalusia
Nu este medic/terapeut
andalusia
tudora, nu vreau sa patrund prea adinc in intimitate...dar daca chiar vrei un raspuns competent...si daca tot te-ai hotarit sa scri aici...trebuie sa fie povestea mai lunga...si sa dai detalii.Acum...in general...pot sa zic ca depinde...si de gene., adica spre exemplu in familia mea din strabunici...ne-au interesat visele...am comentat mereu cu cei batrini, cu ai mei asa ceva...si am reusit sa facem un fel de reguli.Reguli care insa poate nu sunt neaparat valabile si in cazul tau.Depinde. In principiu insa pot sa zic...ca visele...pot fi un ajutor care itzi este acordat de propriul tau subinconstient. Organismul tau...stie mult mai multe despre ce esti tu...si cum ar trebui sa te comporti..., ce sa maninci...si etc.ca sa fii fericit.Mentalul este un mecanism al acestui intreg.( organismul tau)...si e un mecanism foarte subtil, fin, sensibil...trebuie intr-adevar sa ai grija de el.
0
27-08-2008, ora 00:00
tudora
Nu este medic/terapeut
tudora
buna seara Andaluzia eu provin intradevar dintr-o familie cu multe basme povesti si vise dar cea ce am vrut eu sa scot in evidenta sun alte feluri de vise patologice sa le spun pentru ca pana la aparitia lor altele asemanatoare nu am mai avut adic ceva ca un sac imens de vise de tot felul care te invadeaza pur si simplu dintr-o data si asta s-a intamplat la catva timp dupa niste traume sau incercari emotionale de fapt starile de rau s-au declansat la moartea bunicii mele incetand in urma unor tratamente nu de foarte lunga durata asta fiin acum10 ani. dupa atata timp intalnind si alte greutati poate normale pentru fiecare am ajuns intr-o epuizare emotionala si astfel a iceput visul cam timp de 2 ani indelungat sau si mai bine dar acum este mai bine in orice caz si am observat inziua cand sunt stresata atunci visez sigur ceva acum sau mai rarit nu mai este cum era inainte Vise sunt si adevarate care sunt instiintari eu cred pentru ca am avut si din alea dar pe vremea copilariei si in adolescenta mai putin deci visele adevarate nu vin oricum cum spunea si Clara si mai sunt visele normale dar nu patologice si in fiecare noapte cele care le visam normal.Cam asta-i treaba cu visele la mine si multumesc de sfat si mai astept si alte pareri de la tine si de la toti care vor sa scrie o parere sau sfat despre vise
0
15-09-2008, ora 00:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@tudora
Ganduri de-a stanga = ganduri rele, ganduri de-a drepata = ganduri care te indeamna la bine. Iti produc liniste calm sufletesc. Luati-le fir cu fir si inlocuiti-le. Faceti spovedanie din copilarie, urmati in paralel tratamentul prescris de dr. si vedeti cum dr. insusi va va recomanda reducerea treptata pina la eliminarea medicamentelor. Dar trebuie sa ne si tinem de credinta si sa nu mai gresim.
0
15-09-2008, ora 00:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@andalusia
Asa este, organismul stie mult mai multe pentru ca multe informatii ni se transmit genetic. Sa pomeniti la spovedania generala si de pacatele stramosilor si sa ii treceti neaparat la Sfanta Liturghie. De cele mai multe ori, nu stiu daca ati observat dar noi ne imbolnavim de tineri pentru ca suntem prea sensibili. Mai mult din cauza pacatelor din neam, Trebuie lucrat un pic pe curatarea arborelui genealogic (a. pomenirea tuturor numelor complete, de botez, ale stramosilor la Sfanta Liturghie. In acel moment ei se impartasesc cu trupul si sangele Mantuitorului. Lucru care valoreaza mai mult pentru un sfant decat insasi sfintenia lui. Atentie ! Bolile noastre sunt un fel de strigate de ajutor pe care stramosii nostri ni le trimit ca sa ii scoatem de pe unde sunt (ma refer la cei cu pacate multe, care numai in Rai nu salasluiesc).
0
15-09-2008, ora 00:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@tudora:
suna-ma: 0723 034 494 Ioana Dana ma cheama. Vorbim.
Daca gasesti mobilul inchis, mai incearca. Nu-l tin tot timpul deschis.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vrei să îți amintești ce ai visat? Vitamina B6 ar putea fi soluția
  • Au visele vreo legătură cu viitorul?
  • Caracterul straniu al viselor noastre este poate tocmai motivul pentru care le avem, sugerează o nouă teorie
  • Visele reflectă amintiri reale și anticipează evenimente viitoare, sugerează un studiu
  • Coșmarurile pot fi un semnal de alarmă precoce al bolii Parkinson
  •