vitamina B 12 stimuleaza pofta de mancare?

18-06-2012
sorin31
Nu este medic/terapeut
sorin31
Bun gasit, am nevoie de un sfat mai detaliat daca se poate.Am 31 de ani, 1, 80m si cantaresc 55 kg, doresc sa stiu daca vitamina B 12 stimuleaza pofta de mancare, caci vreau sa incep un tratament cu complexul vitaminic B timp de 10 zile intramuscular, mentionez ca fumez(din cauza tutunului nu prea mananc) un pachet la 2 zile, de asemenea as dori sa stiu daca rolul vitaminic este inhibat de cafea, vreau sa pun cateva kilograme pe mine, astept un raspuns din partea Dumneavoastra.Va multumesc frumos.
3 comentarii
0
18-06-2012, ora 14:16
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Complexul de vitamine B ajuta si stimuleaza pofta de mancare, nu-i nimic rau daca le iei. este OK daca fumezi ori bei cafea. Este o prostie sa crezi ca daca fumezi ori bei cafea nu te ingrasi, ori ca asta te mentine slab. Este doar un mit.
0
18-06-2012, ora 20:01
sorin31
Nu este medic/terapeut
sorin31
Va multumesc pentru raspuns, ma gandesc ca depinde si de organism, nu toata lumea are acelasi metabolism.Mama mea a lucrat la chirurgie 30 de ani, a fost si ea slaba pana pe la 25, poate se mosteneste aceasta problema.Ce credeti?
0
19-06-2012, ora 15:06
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Cu siguranta mostenirea genetica este un factor mult mai important decat fumatul, consumul de cafea ori alte obiceiuri personale. Uita-te la parintii, bunicii tai, si daca este cineva foarte slab, atunci probabil semeni cu acea persoana. E ciudat ca pana la varsta de 31 de ani nu te-ai ingrasat mai deloc. Orice persoana acumuleaza cateva kg cu varsta. Totul ma duce cu gandul la un factor genetic.
Sa consumi miere, nuci, complex de vitamine, si incearca sa ai mese regulate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.