Vizita medicala pentru adminiterea in MAI

07-06-2013
DonStalin
Nu este medic/terapeut
DonStalin
Buna ziua!Ieri am facut vizita medicala pentru admiterea in M.A.I.La sange mi-au iesit rezultatele perfecte, mai putin ASLO unde mi-a iesit 491.Mentionez ca nu am probleme cu articulatiile, nu ma dor incheieturile.(acum 3-4 ani(am 18 ani) am avut o infectie urinara).Intrebarea mea este?Pot fi respins?Marti aflu raspunsul, dar pana atunci nu am liniste.

Va multumesc anticipat!
5 comentarii
0
08-06-2013, ora 21:58
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara. Doar ASLO crescut, fara manifestari clinice si alte probe de laborator care sa ateste o afectiune activa (articulara de ex.) nu inseamna decat ca ati trecut prin una sau mai multe infectii streptococice. Poate vor fi necesare investigatii suplimentare (nu ati precizat in ce a constata evaluarea medicala). Sanatate! si succes!
0
09-06-2013, ora 12:33
DonStalin
Nu este medic/terapeut
DonStalin
Va multumesc din suflet pentru ca mi-ati raspuns!Credeam ca nu imi va raspunde nimeni!Am facut analizele la sange pentru admiterea in cadrul M.A.I.Mi-au iesit celelalte valori normale mai putin ASLO unde mi-a iesit 491, singura problema pe care as putea s-o spun ca o am este la nas unde cred ca ma o rinita cronica.Ma poate pica doar din ASLO?
Va multumesc anticipat!
0
09-06-2013, ora 16:19
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua. Din pacate, nu va pot furniza informatii suplimentare. Teoretic, ASLO fiind doar o investigatie biologica, in cazul in care nu se coreleaza si cu alti markeri (clinici si paraclinici) nu ar trebui sa conduca la respingerea D-voastra la evaluarea medicala. Doar medicii care au expertiza in acest domeniu al evaluarilor va pot ajuta cu informatii punctuale.Cu speranta ca va fi totul ok, va doresc toate cele bune.
0
09-06-2013, ora 16:30
DonStalin
Nu este medic/terapeut
DonStalin
Va multumesc din suflet!
0
11-06-2013, ora 14:08
yonyon
Nu este medic/terapeut
yonyon
Buna ziua. Mi-am facut un set de analize recent si ma ingrijoreaza cateva valori.
Trigliceride 2, 3 si ale mele au fost 2, 66.
HDL Tube EDTA 1, 04 - 1, 56 ale mele 0, 943.
Colesterol/ HDL trebuia sa fie mai mic de 3, 55 si al meu a fost de 4, 60.
ALAT (GTP) trebuia sa fie sub 41 si ale mele au fost 52, 4.
Creatinina mai mic de 97 si ale mele au fost 121.
GGT trebuia sa fie mai mic de 66 si ale mele au fost 110. Asta ma ingijoreasa cel mai tare.
Celelalte nu au fost depasite. Daca as primi un respuns mi-ar fi de mare ajutor. Multumesc anticipat!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • A fost dezvoltat un sistem cu micro-ace pentru a analiza concentrația medicamentelor din organism
  • Analize uzuale (și interpretarea lor pe scurt)
  • Un nou test de sânge are o predictibilitate mai mare a riscului de boli
  •