Voce subtire si ragusita.. oare mai am vreo sansa la o voce normala?!

24-10-2010
DanieL42
Nu este medic/terapeut
DanieL42
Buna ziua, am 18 ani si de cand ma stiu am o voce subtire si ragusita...si recent am descoperit una groasa(care suna normal, adica macar suna a voce de baiat), dar pe care daca vorbesc obosesc repede!
Nu imi dau seama de ce nu mi sa schimbat vocea pana la varsta asta :(, au trecut 4 ani de la varsta la care normal ar fi trebuit sa se schimbe, oare mai am vreo sansa la o voce normala?!
Are cineva idee cum pot rezolva aceasta problema? Daca se poate fara sa ma duc la doctor!
5 comentarii
0
24-10-2010, ora 23:20
alin_2010
Nu este medic/terapeut
alin_2010
Buna ziua, ma numesc Alin si am 21 de ani, cu ceva vreme in urma asta insemnand 2 ani profesoara de canto a sesizat modificarea voci mele cu o usoara (haraiala), specific usoara am realizat si eu asta insa am neglijat, insa acum cred ca o saptamana am intampinat probleme cand am mers la un concurs mi se usca gura foarte rau incat nu mai pot pronunta si ragusala s-a pronuntat si am si senzatie de durere in gat, am facut un control orl si mi-a zis ca am si o usoara sinuzita poate avea vreo legatura? Imi este frica sa nu am ceva pe corzile vocale cum ar fii nodulii aceia mult discutati si care ar fii un sfat avand in vedere ca doresc sa fac o cariera din muzica.
astept un raspuns si va multumesc mult inca de pe acum va rog mult sa ma ajutati am mare nevoie macar un sfat.
0
28-10-2010, ora 21:45
DanieL42
Nu este medic/terapeut
DanieL42
Vad ca nu a raspuns inca nimeni pe acest topic la nici una din cele 2 intrebari!:D Inca mai asteptam :D!
0
29-03-2011, ora 16:02
bobo123
Nu este medic/terapeut
bobo123
Si eu sunt cam in aceeasi situatie cu cea a lui Daniel42. De vreo 2-3 ani (acum am aproape 20 de ani) am "descoperit" ca am si o voce groasa care m-ar multumi insa obosesc repede daca o folosesc. Vocea cu care vorbesc este subtire si cateodata ragusita. Am fost la un medic endocrinolog, mi-am facut analizele care au iesit bine. apoi am fost la un medic ORL care s-a uitat in gat, la laringe cred, si a zis ca nu am nimic doar ca am vocea intarziata( ca cea a unui copil de 14 - 15 ani) si nu mi-a zis ca s-ar putea face ceva in privinta asta. Din cauza vocii am capatat si un usor complex care imi da emotii cand trebuie sa vorbesc in fata mai multor persoane. Sper inca la o schimbare completa a vocii.
Daniel, la tine cum mai e vocea? Ti s-a mai schimbat vreun pic?
0
26-05-2011, ora 10:40
DanieL42
Nu este medic/terapeut
DanieL42
Da...tot asa bobo123...Tu?Ceva schimbari?
0
06-08-2011, ora 15:08
bobo123
Nu este medic/terapeut
bobo123
Parca s-a mai ingrosat un pic vocea dar am observat ca, dupa ce fac efort (de ex. daca alerg undeva), am nevoie de cateva minute pentru ca vocea sa revina la "normal" si tonalitatea sa creasca. Chiar daca mi se pare o mica schimbare, tot nu e suficient. Sunt momente in care nu vad nici o schimbare. Sper in continuare. Sper ca si la tine e vreo schimbare, Daniel.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.