Vocea mea, gatul meu

23-10-2013
vladmuzica
Nu este medic/terapeut
vladmuzica
Cam de 2-3 ani imi curat gatul constant, la incpeut credeam ca e un tic nervos, dar de cand am incpeut sa cant am realizat ca poate fi o problema serioasa, am vocea ragusita, am nevoie sa imi drag vocea uneori o data pe minut(incerc sa ma abtin cat pot), primul medic orl mi-a dat 2 sau 3 ture de antibiotice nici nu mai situ undeva acum un an m-a facut praf si pulbere. al 2lea mi-a zis ca e micoza ceea ce face tratamentul primului medica sa fie opusul unui tratament... apoi acest al doilea medic m-a tratat timp de 3 luni fara nici un fel de modificare vizibila, cu tto felul de tratamente care s anu implice antibiotice si mi-a recomandat s anu racesc...m-am oprit intentionat dupa ultima vizita pt ca am simtit ca cineva sau ambii doctori isi bat joc de mine, s-a ajuns la concluzia primului doctor ca am ceva secretii in gat... Vocea imi e ragusita de multe ori as putea spune obosita, vorbesc mai greu, cant mai greu uneori, imi drag vocea... va rog cineva care cunoaste subiectul sa ma ajute cu cateva indrumari macar?? Habar nu am ce este si e stresant, GATUL IMI E ROSU IN PERMANENTA doctorii zic ca de la acest corp strain fie el micoza sau secretie(tin sa mentionez ca sinusurile imi sunt sanatoase, nu am avut sinuzita niciodata, am putina deviatie de sept si nasul imi curge destul de tare cand intru de la rece la cald sau invers) AJUTOR!
3 comentarii
0
23-10-2013, ora 21:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 faci consult la gastrologie. cauza problemelor din gat este refluxul gadtric
2 pe forum gasesti sute de sfaturi... la capitolul, reflux gastric, faringita, nod in gat..s.a
0
23-10-2013, ora 22:32
vladmuzica
Nu este medic/terapeut
vladmuzica
noduli nu sunt sigur pt ca am poze cu corzile vocale si cu gatul meu(am uitat cum se numeste procedeul, dar pe scurt mi-a facut poze in gat), faringita iar nu poate fi, de un an intreg nu m-am racit o data, de cate ori simteam durere in gat sau ceva luam propolis c cu echinaceea sau chiar tantum verde strepsils si altele daca era suparator, nu ma doare nimic doar cand cant unele note inalte si doar cateodata(sunt cam 60% sa ma doara daca ating note in registrul inalt nu limita mea in mod normal), cand vorbesc nu ma doare nimic... credeti, ca refluxul gastric este cauza simptomelor mele adica oboseala vocala, raguseala, nevoia constanta de a imi drege vocea etc?...
P.S. comentariul doctorului dupa ce am analizat pozele: "este micoza, vezi, arata ca o zapada care iti sta pe gat, ea il irita, de aceea e rosu, nu este pe corzile vocale deloc"
0
24-10-2013, ora 11:15
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nod in gat e cu totul altceva decat noduli.

Si da, refluxul gastric poate fi cauza tuturor probelemlor tale. Neaparat mergi la gastrologie asa cum ai fost sfatuit de domnul doctor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.