voi cum ati reusit sa slabiti?

14-06-2008
danuta82
Nu este medic/terapeut
danuta82
Buna din nou, am lasat si eu un mesaj pe acest forum, sperand ca cineva ma va ajuta cumva sau macar sa ma indrume pe un drum cum sa slabesc,.dar degeaba, peste tot numai pastile.va rog daca puteti ajutati-ma cu un regim de viata nou, nu vreau sa slabesc peste noapte, dar sincer nu mai am nici o putere sa ma lupt cu aceste 35 kg in plus...am reusit sa scap de 5 kg,...dar acum nu mai rezist acelei diete,...ce sa fac si ce regim sa tin pe timp mai lung sau chiar toata viata.vreau sfaturi...In aceasta vara ajung si eu Romania si o sa merg la un nutritionist, pt caci chiar vreau sa-mi schimb stilul de viata, sper ca ma intelegeti, am 92 kg, 1.63 cm si 26 de ani, sunt mama a 2 copii si vreau ca viata mea sa fie ca si acum cativa ani.sanatoasa.va multumesc si cred caci doar cei ce sufera ma inteleg
9 comentarii
0
14-06-2008, ora 00:00
guadalupe
Nu este medic/terapeut
guadalupe
nu sunt nutritionist dar da-mi voie sa ma dau si eu cu parerea ! am citit cu mare atentie mesajul tau din 25 mai si cred ca dieta ta este ok, dar iti sugerez sa inlocuiesti merele cu o salata de varza, castraveti, rosii, ardei ( orice legume mai putin morcovul).Incearca de 2-3 ori pe saptamana sa maninci un ou fiert ( de preferat este sa inlocuiesti branza cu oul fiert) si mare atentie la iaurt, poti consuma doar iaurturi dietetice fara adaosuri de fructe sau cereale.
Ei, si acum sa-ti spun de ce mi-am permis sa ma dau cu parerea! Pt, ca eu sunt o fosta obeza ! E adevarat, nici acum nu sunt f subtirica, dar am reusit sa slabesc 29 de kg ( din cele 34 de kg luate in timpul sarcinii!!!) facand FOAMEA !!! = MAX. 1000 CALORII PE ZI si tinand cont de urmatoarele trucuri :
1. am baut mai putina cafea ( cafeaua scade glicemia stimuleaza - cam la 2 ore de la consum-producerea de insulina si deci senzatia de foame ! )
2. consum cantitati mici de fructe, asta pt. ca au f. multe glucide;
3. beau ceai de soc(este excelent in cura de slabire si este placut la gust).
Cele mai bune rezultate le-am avut cand am mancat un soi de salata bulgareasca ( salata verde cu castravate, ou fiert, rosii, piept de pui fiert si taiat cubulete toate amestecate intrun castron din care mancam toata ziua ).
Tot ce trebuie sa stii este ca se poate slabi pas cu pas, adica vreo 2 kg pe saptamana.
0
14-06-2008, ora 00:00
danuta82
Nu este medic/terapeut
danuta82
Buna guadalupe si iti multumesc mult pt raspuns, ma bucur foarte mult caci totusi este cineva care ma intelege.pt ca incredere in pastile nu am,...si vroiam sa invat din exeprienta altcuiva daca pot sa zic asa,...vreau sa traiesc sanatos si sa mananc sanatos,...o sa fac tot ce-mi sta in putinta sa ajung la kg normale mancand sanatos.
0
15-06-2008, ora 00:00
andreea25
Nu este medic/terapeut
andreea25
danuta...nu te apuca de laut medicamente.dau rezultate intreadevar, dar dupa o scurta perioada de timp o sa te ingrasi din ce in ce mai mult.iti spun din proprie experienta.eu din pacate am slabit aproape 20 de kg in spital, din cauza acelor medicamente care efecetiv m-au intoxicat. Incearca sa mananci putin de vreo 4-5 ori pe zi dar nu manca seara dupa 6 si dupa ce mananci in cursul zilei nu te pune direct in pat incearca sa faci putina miscare, chiar daca e prin casa facand curat. Bafta multa
0
30-06-2008, ora 00:00
gina86
Nu este medic/terapeut
gina86
buna danuta, am citit si eu mesajul tau si te inteleg foarte bine in aceasi situatie m-am aflat si eu acum 5 saptamani.Insa am tinut un regim in care am slabit 12 kg in 5 sapt si m-am simtit foarte bine, ce drept e putin drastic dar nu mia fost rau avand in vedere ca am probleme de sanatate.-*


(*modificat de admin)
0
01-07-2008, ora 00:00
guadalupe
Nu este medic/terapeut
guadalupe
gina, te rugam sa ne dai si noua regimul tau
este spectaculos sa slabesti 12 kg in 5 sapt
0
08-08-2008, ora 00:00
Emilia_M
Nu este medic/terapeut
Emilia_M
Buna Guadalupe, ai acest regim de care vorbeste Gina? l-ai urmat?.astept cu interes, multumesc fumos
0
08-08-2008, ora 00:00
guadalupe
Nu este medic/terapeut
guadalupe
ginaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, vrem si noi dieta ta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0
01-06-2020, ora 02:19
Sambure
Nu este medic/terapeut
Sambure
Foarte tare. Eu tin o cură de vreo 2 ani care da roade. Nu am probleme cu ea. Ma simt foarte bine ma simt ușurat de surplusul pe care îl aveam. Dacă este cineva interesat va voi lasa un link:
------*
Va doresc slăbire ușoară!!

(*modificat de admin)
0
10-07-2021, ora 01:45
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
Regimul este ala sa nu te saturi si sa nu bagi in tine ca un porc E u am 15 kg in 60 zile, de la 97 la 82 in momentul de fata, si pot spune ca sunt vreo 55 zile nu chiar 60 si chiar n am suferit de foame dar nici n-am fost cu burta umflata ca doar eu MANANC SA TRAIESC CI NU TRAIESC SA MANANC

Ce mananc ? cam semi foame sa zic asa, adica nu ma satur, mananc cat cred eu, ma ridic de la masa aprind o tigare si aia e. In jur de 1800 de calorii calculate de mine, de exemplu astazi am mancat un baton fitness de dimineata, pe la 14:00 2 rosii 2 felii de paine si 150 g branza, pe seara o piersica si o fasie de piept de pui :) iar in rest, putin, bazandu-ma in special pe legume si ton dar nici ciorba n-o detest ( legume in general). Rosii cu ton, salata cu ton, mazare cu ton, mix de legume cu ton uneori cu o feliuta, 2 de paine, alteori nu. la 3-4 zile mai bag cate-o carne de pui pe gratar, fie el piept sau pulpa, fara paine si doar cu o leguma ceva ( castravete, rosie, brocoli). O data la 2 saptamani am bagat cate-o pizza, cate-o shaorma, cate o cola. Daca esti cumpatat si te rezumi doar sa-ti faci pofta n-ai nicio treaba. Am ajuns la 97 de kg din cola, beam cate 2-3L/zi timp de vreo 10 ani :). Cola m-a adus de la 70 la 26 ani la 97-98 la 36 ani, nici nu mai stiu intrucat eram disgratios.

Inaltime 1.84, greutate actuala 82, targhet 76-77 - acum sunt la 500g pe saptamana cu mult cardio dar deja organismul resimnte lipsa carbohidratilor
Iau magneziu si un complex de minerale.

Vointa tata, dieta este doar un moft de care sa te legi, vezi doamne ca nu o pot tine, e prea drastica, nu e pt mine, sunt alergi si plm :) Daca vrei sa slabesti, slabesti si fara sport si fara dieta si fara nutritionist si fara nimic.

Nu exista vrajeala aia, domne nu mananc paine de ani, nu manac fast food, nu beau sucuri dar eu ma ingrasi, te ingrasi in plm ca bagi dulciuri in tine pana ti-o ia pancreasul la goama.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.