Vorbire întârziată

05-01-2018
anonimus99
Nu este medic/terapeut
anonimus99
Am un băiat de 1 an și 8 luni, și am observat că "vorbește" mai puțin decât alți copii la aceiași vârstă. Zice puține cuvinte clar, in jur de 20, in rest cuvinte pe care nu le înțeleg, majoritatea având aceiași bază de litere și de legături, adică nu sunt prea diversificate, ceea ce mă sperie un pic, mai ales că eu vorbeam destul de clar pe la 1 an și 7 luni. El are o ușoară hipotiroidie, fontanela era aproape închisă de la 1 lună, este nervos, capul este un pic disproporționat in raport cu corpul fiind mai mare, iar mama lui în timpul sarcinii a fost destul de stresata, plus un moment în care s-a speriat foarte tare, si nu la mai simțit miscadu-se in jur de 4 ore. Cu toate acestea, mișcările pe care face sunt destul de precise, iar uneori mă uimește cu inteligența de care da dovadă la această vârstă prin prisma acțiunilor pe care le face. Sunt speriat cu privire la micuț. Un răspuns din partea unui medic este binevenită. Mulțumesc!
5 comentarii
0
06-01-2018, ora 15:33
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Ingrijorare nefondata !
0
03-09-2019, ora 22:34
anonimus99
Nu este medic/terapeut
anonimus99
Buna ziua,

Copilul are acum 3 ani și 3 luni. Vorbește foarte puține cuvinte în comparație cu alți copii de vârsta lui. Ce ar trebui sa fac? La ce medic sa merg?

Mulțumesc anticipat.
0
03-09-2019, ora 23:05
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Pentru început, un consult pediatric !
0
06-09-2019, ora 23:44
anonimus99
Nu este medic/terapeut
anonimus99
Mulțumesc.
0
10-12-2019, ora 03:27
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
A se merge cu copilul la un psiholog sau logoped. Nu la medici!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cărțile interactive pentru bebeluși îi pot împiedica pe copii să învețe cuvinte noi
  • Legătura dintre utilizarea acetaminofenului (paracetamol) în timpul sarcinii și întârzierile de limbaj la copii
  •