vreau o viata normala!

09-02-2008
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
mereu am vut probleme cu soacra mea, dar de 4 luni am rupt definitiv orice legatura, dupa o mare cearta care a avut loc intre noi.am un copil de 1 an si 8 luni, cu care nu m-a ajutat ea fiind educatoare, a zis ca daca l-am vrut si l-am facut sa mi-l cresc singura, sau altadata ca nu trebuia sa-l fac, si f f multe alte tampenii de-ale ei.in urma ultimei cert, am prins o ura f f mare pe ea, ma enervez la maxim cand imi aminteste cineva de ea, i-am mai dat telefon si i-am zis cuvinte urate, pur si simplu nu ma pot abtine cand e vb de ea, imi vine sa o strang de gat daca as vedea-o in fata mea, zilnic imi aduc aminte de ea si de ura care i-o port, nu pot sa traiesc linistita cu sotul meu si cu copilul meu.ce as putea face?
12 comentarii
0
09-02-2008, ora 00:00
Diasistentasefa
Nu este medic/terapeut
Diasistentasefa
0
09-02-2008, ora 00:00
Kora_G
Nu este medic/terapeut
Kora_G
Draga Norita,
uiti ce e mai important pentru tine si pentru copilul tau: sa traiesti frumos si sa te bucuri de sanatatea voastra.Soacra este la urma urmei o persoana straina, si daca nu reusesti sa ti-o apropii nu merita nici sa lupti pentru a o indeparta.Fiecare trebuie sa isi traiasca viata, si nu uita ca tu ai un atu :copilul tau, adica nepotul ei dar si copilul ei adica sotul tau.Deci, tu le ai pe amandoua si ea nu are nimic. Nu crezi ca sufera suficient din cauza aceasta?Viata merita traita frumos!
0
10-02-2008, ora 00:00
Greece woman2
Nu este medic/terapeut
Greece woman2
Nici eu nu o suport pe soacra mea si daca s-ar inventa niste bombe anti-soacre as vrea sa aflu prima!
0
10-02-2008, ora 00:00
Greece woman2
Nu este medic/terapeut
Greece woman2
Nici eu nu o suport pe soacra mea si daca s-ar inventa niste bombe anti-soacre as vrea sa aflu prima!
0
11-02-2008, ora 00:00
Diasistentasefa
Nu este medic/terapeut
Diasistentasefa
si totusi e mama sotului tau, pe care l-a nascut, l-a crescut si l-ai luat tu. Nu cred ca ti-ar veni bine ca nora sau ginerele tau sa se poarte asa urat cu tine.
0
11-02-2008, ora 00:00
Diasistentasefa
Nu este medic/terapeut
Diasistentasefa
Daca soacra ta are placere sa te ajute sa-l cresti e ca asa vrea ea, nu ca e obligata. Si eu am 2 copii, dar nu oblig pe nimeni sa-i creasca.
0
11-02-2008, ora 00:00
Diasistentasefa
Nu este medic/terapeut
Diasistentasefa
spui ca e educatoare..., cum vrei sa aiba grija de el? Lasandu-se de serviciu? Te-ai pus vreodata in locul ei?
0
11-02-2008, ora 00:00
Diasistentasefa
Nu este medic/terapeut
Diasistentasefa
Crezi ca sotului tau ii vine bine cand vede ca sotia si mama nu se inteleg? Daca il iubesti o accepti asa cum e.
0
11-02-2008, ora 00:00
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
nu trebuie sa ma pun in locul ei pt ca e de ajuns sa vad cum se poarta mama cu nepotul si cu ginerele el sau cum se poarta alte mame cu copiii, nurorile, nepotii... e cam sarita de pe fix, asta e adevarul, pt ca nu are decat un copil, pe sotul meu cu care nu a fost vreodata prietena, sa-i fie aproape cu vreun sfat sau vorba buna. pe mine nu m-a suportat de la inceput si s-a enervat mai rau cand am facut un copil, pt ca daca ar fi fost dupa ea ar fi trebuit sa ies din viata fiului ei. partea ca e educatoare, toata lumea zice ca la programul de 4 ore pe zi care le are si la vacantele lungi care sunt anual in invatamant, ar fi trebuit sa se mai ocupe din cand in cand macar si de nepot, in sensul macar sa vina sa-l vada, mai ales ca face 3 minute de la blocul ei pana la al meu.dar treceau saptamani intregi pana sa ii faca nepotului o vizita. in plus, nu m-a ajutat cu nimik altceva.mama a fost singura care ma ajuta si acum, ea mi-a dat apartamentul in care stau, daca ar fi fost dupa soacra-mea stateam in chirie si poate eram si muritoare de foame, oricum pe ea nu o interesa, e o femeie acra, rece, se vede pe fata ei ce rea e, nu suporta decat pe cine are ea chef, are toane mereu nu e multumita de sotul meu, ce mai, de nimik, vrea sa facem lucrurile numai cum vrea ea. asa ca, te rog 'diasistentasefa' sa nu vb fara sa stii povestea in totalitate, nu inseamna ca daca l-a facut pe sotul meu trebuie sa ii sarut si picioarele, trebuie sa dea dovada de intelepciune la varsta ei si la meseria care o face, si daca o sa fiu vreodata asa de parsiva si perversa ca idioata de soacra-mea, accept fara nici un doar si poate ca nora mea, pe viitor sa se poarte la fel cu mine.
0
11-02-2008, ora 00:00
Kora_G
Nu este medic/terapeut
Kora_G
Draga Norita,
dupa parerea mea iti amagesti sufletul degeaba. Si eu stau cu soacra, si sotul meu e singurul ei copil.Pentru ca dupa casatorie ne-am mutat impreuna, am fost mereu nemultumita de situatie, de tot ceea ce facea soacra mea, uneori chiar si de calmul ei, de felul in care il dadacea pe sotul meu etc si am facut atac de panica si anxietate de care sufar si acum.Situatia s-a schimbat cand am analizat mai bine lucrurile si mi-am dat seama ca de fapt nici eu nu eram perfecta, si eu greseam, iau uneori asteptarile mele erau prea mari.Nu m-am casatorit cu ea, asa ca nu aveam de ce sa am pretentii.Faptul ca il ingrijea pe sotul meu mai mult decat pe mine, ca numai ea facea mancare, ca se consulta pentru toate lucrurile m-au facut sa vad ce mama buna este si din acel moment nu am urat-o.S-a schimbat atitudinea mea, dar crede-ma si ea s-a schimbat radical.Daca iti spun ca iesim la plimbare amandoua, ceea ce inainte nu se intampla.
Deci, fi mai calma, mai intelegatoare.Accepta-i prezenta, chiar invit-o tu la tine. E foarte important sa comunicati.La inceput mi-a fost si mie greu sa o accept, dar cand simteam ca vreau sa o resping mergeam la ea si vorbeam diverse lucruri si incet incet ne-am apropiat.Acum spune ca sunt cea mai buna nora pentru copilul ei.Incearca!
0
11-02-2008, ora 00:00
Diasistentasefa
Nu este medic/terapeut
Diasistentasefa
Intr-un fel m-ai convins. Tu in ce relatie esti cu sotul tau? Daca totul e ok, bucura-te de o viata normala, de familie. Nu ai spus: socrul tau traieste?(si ce zice?...) Daca nu traieste.intelege atitudinea soacrei tale.
0
11-02-2008, ora 00:00
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
da socrul meu traieste si este de partea ei, el fiind un om fara personalitate, numai ea hotaraste mereu, el nu are nici un cuvant de spus. iar sotul meu este de partea mea, nici el nu o suporta pe mama-sa, nu vrea s-o mai vada, stie ca mereu se baga intre noi si ne certam din cauza ei. In trecut, am incercat tot posibilul din lume sa ma impac cu ea, o invitam pe la noi, ma purtam normal cu ea, o sunam destul de des cerandu-i unele sfaturi, ce sa mai zic, incercam din rasputeri sa ma inteleg cu ea, intotdeauna am vrut sa fim prietene, dar se pare ca ea aici nu m-a suportat, nu m-a vrut niciodata cum am mai spus, gasea mereu cate ceva de comentat, nimic nu o multumea, decat daca faceam cum avea ea chef.imi pare rau ca s-a ajuns aici pt ca am prins o mare ura pe ea, de care nu mai scap, mai ales cand vad alte relatii de nora soacra, imi vine s-o omor ca nu a stiut sa aprecieze ce nepot minunat are, si ce familie, in comparatie cu altii, acum e mai bine ca a ramas singura si asa va ramane de acum inainte? trebuia sa se gandeasca de mai multe ori inainte de a actiona, pt ca are o varsta, trebuia sa fie un exemplu pt noi din toate punctele de vedere. cel mai tare ma bucur ca sotul meu tine cu mine si nici el nu vrea sa o mai vada.asta e de ajuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Impactul monitorizării parentale asupra comportamentelor și experiențelor adolescenților
  • O relație apropiată între copil și părinte este benefică pentru sănătatea mentală și relațiile sociale ale copilului la maturitate
  •