Vreau sa fac o schimbare necesara

04-04-2012
VC
Nu este medic/terapeut
VC
Buna.Am 23 de ani. Am o relatie cu un baiat de 2 ani si cateva luni (el are 25 de ani) insa de ceva timp a intervenit o problema. Nu mai presint interes in ceea ce priveste viata noastra sexuala. Inainte eram ok din acest punct de vedere insa acum nush ce se intampla. Ce este drept sunt stresata cu licenta si mi-e frica oarecum sa nu apara vreo problema ssi din neatentie sa vina un copil pt ca inca nu ne putem casatori desi ne-am dori din suflet. Acum o luna de zile am avut o discutie urata in care el mi-a reprosat ca eu nu vreau iar el simte nevoia si ar vrea sa fac ceva in aceasta privinta si ca atunci cand am facut cel mai gest spre bine el a zis ca mai bine nu era. Acum doua zile am revenit la subiect si a iesit rau. Eu recunsosc ca sunt vinovata insa nush ce sa fac sa fie bine si sa devin mai interesata pt ca nu as vrea sa il pierd. Astept raspunsul vostru. Mentionez ca nu iau anticonceptionale, ca actul sexual in ultimul an a fost cam in medie de 1/luna sau chiar la 2-3 luni pt ca nu eram impreuna decat in week-end sau la 2 saptamani si ca eu vad actul sexual ca nefiind normal si uneori poate chiar a nu fi necesar. Stiu ca gresesc insa cum sa fac sa imi schimb mentalitatea din acesst punct de vedere? Va multumesc mult de tot. Sper sa nu fiti prea duri cu mine:(
3 comentarii
0
04-04-2012, ora 21:52
sensi
Nu este medic/terapeut
sensi
In primul rand trebuie sa te eliberezi de toate problemele cotidiene atunci cand faci dragoste. In al doilea rand, fara sa fiu dura, as vrea sa te intreb daca te-ai pus vreodata in locul lui? Si anume, sa iti doresti ceva de la persoana iubita si sa fi refuzata din plin. Umilitor, e putin spus.Toate casniciile au diferite probleme cotidiene, dar asta nu inseamna ca nu mai fac dragoste. Dimpotriva, la mine si sotul meu acesta e singurul lucru care ne face sa uitam toate problemele si sa ne incarce de energie. E frumos si placut sa faci dragoste dar doar atunci cand iubesti. Ti-ai pus intrebarea daca il (mai) iubesti? Cum consideri ca o casnicie ar putea dura fara sex din moment ce spui ca pt tine nu e normal si nu ar fi necesar? Daca maine ai afla ca se culca cu alta sunt sigura ca nu te-ai simti bine. Sper ca nu am fost prea dura, raspunde-ti tu singura la intrebari, fa-ti ordine in ganduri si daca il mai iubesti faceti dragoste pentru ca e cel mai frumos lucru. Daca nu simti nimic pentru el in acest sens eu zic ca pierdeti timpul degeaba. Daca intr-adevar iti doresti sa nu il pierzi vei face orice. Am dedus din ce scrii ca ti-e teama sa nu ramai insarcinata dar nu iei anticonceptionale. Asta nu e o scuza, sunt foarte multe metode anticonceptionale care iti pot da linistea si siguranta ca nu vei ramane insarcinata, pentru ca si aceste ganduri iti scad pofta de a face dragoste. Daca vrei, orice e posibil, dar din ce scrii el nu prea este primordial pentru tine. Scuze daca raspunsul meu te-a suparat, dar eu vorbesc acum dupa cei 20 de ani de casnicie pe care ii am si in care si eu am avut si momente mai bune dar si mai putin bune insa toate se rezolva prin iubire.
0
04-04-2012, ora 23:11
VC
Nu este medic/terapeut
VC
iti multumesc din suflet pentru sfaturile date. Nu ai fost deloc dura ci ai pus punctul pe "i". Il iubesc foarte mult de asta am si apelat la ajutorul vostru pentru a-mi schimba atitudinea si gandirea pentru a fi fericita alaturi de el cum am fost la inceput sau poate chiar mai bine. Stiu ca in viata voi avea de suferit daca voi continua asa. Iti multumesc inca o data si o sa fac tot posibilul sa ma schimb. Iti doresc sa ai parte de ani frumosi in continuare alaturi de sotul tau:*. o seara placuta
0
05-04-2012, ora 00:03
sensi
Nu este medic/terapeut
sensi
daca doresti sa mai vb si in particular lasa-mi o adresa de mail, astept cu placere.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici