vreau sa ma ingras

12-08-2008
cris cris
Nu este medic/terapeut
cris cris
sunt baiat, am 23 de ani si 60 kg la 170 cm inaltime.lucrez in domeniul constructilor pana noaptea tarziu fara un program fix.doresc sa ma ingras.ce vitamine sunt recomandate?sunt sanatos nu am nicio problema.ce anume a-si putea face sa ma ingras.ajutati-ma
3 comentarii
0
12-08-2008, ora 00:00
chipi
Nu este medic/terapeut
chipi
intra pe calculatorul de calorii sau tabel de calorii si acolo vei gasi toate info de care ai nevoie. important este sa-ti calculezi caloriile si raportul de vitamine pt a asimila. mananca la ore regulate(in fiecare zi la aceleasi ore) si cauta in magazinele naturiste vitamine pt sportivi. succes
0
15-08-2008, ora 00:00
floris2000
Nu este medic/terapeut
floris2000
De ce vrei sa slabesti ? Indicatorul privind greutatea ideala este reprezentat in mare masura de indicele de masa corporala (ICM) care se calculeaza dupa formula greutatea (kg) / inaltimea (metri) 2. Din datele tale 60/ 1, 72 = 20, 7. Daca te uiti in tabel te incadrezi la greutatea normala.

IMC Evaluare
sub 18, 5 debilitate sau insuficienţă ponderală
18, 5-24, 9 greutate normală
25, 0 -29, 9 supraponderalitate
30, 0 - 34, 9 obezitate de gradul I/ obezitate medie
35, 0 - 39, 9 obezitate de gradul II/ obezitate majoră
mai mare de 40, 0 obezitate de gradul III /obezitate morbidă

Tinand cont de faptul ca desfasori o activitate fizica intensa nu prea ai cum sa te ingrasi chiar daca ai un regim alimentar anapoda (ca mai toata lumea). Dar totusi iti ugerez sa ai un program fix pentru mese si o dieta echilibrata (pentru a nu avea probleme in viitor). Exista riscul ca in momentul in care o sa reduci drastic activitatea fizica si vei avea o nutritie dezechilibrata organismul sa resimta si sa te ingrasi peste mesura, existand riscul aparitiei bolilor cardiovasculare si diabet.
0
15-08-2008, ora 00:00
floris2000
Nu este medic/terapeut
floris2000
in formula inaltimea este la patrat ( textul l-am scris in word dar la transfer nu a luat "superscript" deci:
60/1, 7 (la tratrat)=20, 7
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: