vreau sa raman insarcinata

27-10-2010
addaa
Nu este medic/terapeut
addaa
timp de 3 ani am luat anticonceptionale iar de pe data de 10 luna asta m-am oprit. as vrea sa raman insarcinata dar am auzit ca daca le iei mult timp inca mai au efect in organism...este adevarat? va rog sa-mi spuneti ce ar trebuii sa fac pt a ramane insarcinata...
7 comentarii
0
12-02-2011, ora 21:04
dinurotaru
Nu este medic/terapeut
dinurotaru
Nu iti va cauza anticonceptionalele posibilitatea de a face bb.
Poate cauza doar daca iei ani de zile fara intrerupere...deci nu este cazul tau.
Anticonceptionalele functioneaza prin prevenirea ovulatiei. Odata ce incetezi sa le mai iei, hormonii sunt eliminati din corp destul de repede, de obicei in doar cateva zile. Dupa acest proces, corpul are nevoie de timp pentru a reveni la functiile sale reproductive normale. Fiecare organism este diferit, asa ca este posibil ca unora sa le ia doar cateva saptamani pana ca ovulatia sa inceapa din nou, altora le sunt necesare 2-3 luni.
0
25-02-2011, ora 10:46
alinutzayubyta
Nu este medic/terapeut
alinutzayubyta
buna am 28 de ani am si 2 copii 10 respectiv 6 ani in urma carora m-am despartit de tatal copiilor. in acest timp m-am recasatorit iar actualul sot a crescut copiii mei dupa care drept rasplata imi doream sa ii fac si lui unul dar nu am mai reusit sa raman insarcinata stiu ca pare o nebunie al treilea copil dar e meritul lui.am uitat sa mentionez ca unltima sarcina am avuto prin cezariana fatul avand 5kg dupa care medicul mi-a recomandat un an de zile sa nu raman insarcinata dar asta sa ajuns la 6 ani si eu nu am mai ramas. in scimb sotul meu pe care eu dau vina tot timpul am impresia k sperma lui nu e suficient de vascoasa mai mult apoasa. cine ar putea fi vina in acest caz??? as vrea sa mentionez ca sotul meu refuza categoric sa mearga la un medic.
0
05-03-2011, ora 23:39
rezolva_problemele
Nu este medic/terapeut
rezolva_problemele
@ alinuta
Pe de-o parte 2 copii sunt de ajuns.
Pe de alta parte sotul tau, care nu vrea la medic, poate ca stie mai bine si poate ca nu-si doreste si al treilea copil.
Ceea ce nu-mi place la tine este ca te referi la al treilea copil ca la "o rasplata" pentru sot. Un copil este o mare responsabilitate, nu este precum un cadou pe care il cumperi de la magazin, si care poate fi schimbat in 24 de ore, daca nu e bun. Peste acestea, faptul ca ai facut primul copil la 18 ani, arata o doza semnificativa de iresponsabilitate din partea ta. Pe vremea aia, erai doar o pustoaica, un copil, care ai vrut sa faci la randul tau un copil. Sper din tot sufletul ca nu te-ai lasat de scoala, si ca in prezent ai cel putin licenta daca nu chiar si un masterat.
Cel mai bine este sa ai o discutie serioasa cu sotul tau despre acest subiect. Un copil e o problema serioasa, care trebuie tratata cu responsabilitate. Peste acestea, situatia economico-sociala din romanica nu este propice familiilor numeroase. Daca te-ai uita pe o statistica, ai sa constati ca familiile numeroase sunt cele mai sarace. Deci cel mai bine ar fi sa revii cu picioarele pe pamant si sa nu te aventurezi intr-un demers asa nebunesc.
0
06-03-2011, ora 21:54
alinutzayubyta
Nu este medic/terapeut
alinutzayubyta
domnul rezolva problemele ma scuzati ca vorbesc mai direct dar intrebarea mea a fost cu totul diferita de cea ce mi-ati raspuns nu cred ca daca eu am facut copiii la 18 ani nu am fost suficient de responsabila ca in zi de astazi e langa mine sanatos si cu tot ce are nevoie iar tiganii care fac cate 7 copiii nu au scoala deloc nici cata am eu si daca imi doresc sa fac un copil nu e doar o rasplata e vointa mea si stiu la ce ma expun repet am 2 copii crescuti suficient de bine nu puteti sa ma faceti o incapabila ca am facut copil la 18 ani sau ca il vreau pe al treilea, daca sotul meu nu a fost niciodata la doctor pe aceasta tema si poate ii este rusine nu ati putea sa il ajutati????? cu un raspuns la intrebare???nicidecum cu alte raspunsuri pe care nici nu va priveste. eu nu v-am cerut bani sa fac copii va multumesc ca ma descurajati chiar nu ma asteptam la raspunsul dat. imi pare rau ca am apelat la dv
0
07-03-2011, ora 02:07
rezolva_problemele
Nu este medic/terapeut
rezolva_problemele
Multumesc pt feed-back.
In legatura cu sperma barbatului, faptul ca aceasta este mai apoasa nu e de rau. Mai grav ar fi daca aceasta ar fi precum branza de vaci si daca s-ar si mentine asa, deoarece ar mentine intr-o stare de blocaj toti spermatozoizii.

Oricum fara sa mai intru si in alte detalii, cel mai bine este sa aveti o discutie serioasa cu sotul despre aceasta problema.
0
10-03-2011, ora 09:01
alinutzayubyta
Nu este medic/terapeut
alinutzayubyta
va multumesc pentru aceasta iformatie imi va fi de ajutor iar in legatura cu discutia serioasa o avem de 4 ani aceasi discutie si chiar ne dorim mai un copil din suflet doar ca nu stim de ce nu mai vine sotul crede ca iau pe ascuns anticonceptionale acest lucru nu l-as face daca nu as vrea acest copil i-asi spune ca nu vreau va multumesc la revedere
0
01-09-2011, ora 20:43
ruana
Nu este medic/terapeut
ruana
buna seara...tuturor astazi ma simt cea mai fericita femeie :) verdictul :am ramas insarcinata...am lasat anticonceptionalale de 2 luni si ceva si am avut asa o mica grija k ne vom chinuii un pic sa facem un copil dar uite ca minunea s-a produs...acum situatia e alta si cu alte intrebari.am o mica infectie fesiera am fost la medic si mi s-au facut analize iar rezultatul nu e satisfacator din punctul meu de vedere adica am luat un Staphylococcus aureus (stafilococ auriu)...minunat.in fine am inteles k se poate lua si din aer...mi s-au dat niste antibiotice pe nume ciprofloxacina sau cifran si trebuie sa le iau la 12 ore dar nu asta e problema.eu astazi am facut un test de srcina exact dupa ce am venit de la medic deci nu am intrebat-o pe doctorita dak le mai pot lua sau nu avand in vedere ca am ramas insarcinata.ce pot face acum?le mai iau sau nu?ma gandesc sa nu fac vreo prostie sarcina mea e mica sa zicem ca am 3 saptamani cam asa.va rog sa imi dati un sfat..va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pregătirea pentru sarcină
  •