vreau sa revin la greutatea initiala.

22-03-2009
ali_dragulin
Nu este medic/terapeut
ali_dragulin
Am o problema cu greutatea si cu alimentatia.
Desi am inceput sa manac nu reusesc sa iau in greutate.
Am TSH usor modificat si sufar si d edepresie.
Dupa nastere am slabit foarte mult cam 12 kg. Am 163 cm si 43 kg. Nu reusesc sa revin la greutatea initiala de 50 kg, desi manac 3 mese pe zii iau vitamine si am facut si perfuzii.

As vrea sa va intreb ce as putea face pentru a ma ingrasa si ce ar trebui sa mananc zilnic. Mentionez si faptul ca sufar de boala celiaca (intoleranta la gluten), de aceea am o glicemie destul de scazuta.



Va multumesc,
2 comentarii
0
22-03-2009, ora 17:52
marianapascu92
Nu este medic/terapeut
marianapascu92
buna draga mea! ingrasatul este la fel ca slabitul, au la baza aceleasi principii. trebuie sa solutionezi in primul rand nevoile mintii tale! am vazut ca mananci 3 mese pe zi si faci perfuzii dar nu e suficient! mintea ta refuza sa permita organismului sa asimileze tot ceea ce mananci. de aceea eforturile tale sunt inutile. este foarte interesant ca ai intoleranta la gluten in rest poti manca tot ce a ramas. eu am aflat toate astea si multe altele dintr-o carte despre cum poti sa slabesti (culmea!). uite cum s-a petrecut: sora mea era pana in urma cu cateva luni piele si os la propriu. era anorexica. la 1, 75 imagineaza-ti ca avea 49 - 50 kg! ii ieseau oasele prin piele de nici sotul ei nu mai vroia sa se apropie de ea ( zicea ca se intzeapa :)) ) eu am imprumutat de la o prietena o carte de slabit (eu ingrasandu-ma pe zi ce trecea in urma unei dereglari tiroidiene). dupa ce am citit cartea aceea de care iti povestesc si am urmat pasii respectivi am slabit spectaculos! acolo gasesti un mod de a gandi si de a-ti educa mintea sa faca ceea ce iti doresti. este ceva ce nu mi-a spus nici un nutritionist pana acum. acum ei bine la sora mea dupa ce a facut pasii descrisi in carte s-a ingrasat cu 12 kg intr-o luna! fara sa manance gras deoarece nu suporta grasimea :)) pe scurt amandoua am mancat normal. intre 3 si 5 mese pe zi dar fara cantitati exagerate. acum arata bestial de bine! iar Andrei este foarte incantat.. a devenit femeia pe care si-o dorea! asa ca draga mea iti recomand sa cauti "DIETA MINTII". e scrisa de Bogdan Irdal Tudor. iti doresc sa te ajute asa cum ne-a ajutat si pe noi sa devenim ceea ce suntem. cu siguranta va fi un ghid extraordinar pentru tine. sa ai parte de tot binele din lume si sa fi sanatoasa si iubita. mariana
0
22-03-2009, ora 19:40
alf66
Nu este medic/terapeut
alf66
Ti-ar trebui de la Biotta, Sucul de A+C, cate 250 ml/zi, inainte de masa principala, sau dimineata. Pt. tonus si pt. putere de concetrare poti lua in paralel, Sucul de Struguri, tot de la Biotta - cate 250 ml/zi (eventual in 2 reprize, una seara.
E un "leac" f. placut, natural si 100% BIO! care mai completeaza si carentele de calciu, vitamine!
incearca cca. 2 luni (cam cat i-ar trebui organismului sa-si schimbe metabolismul! - ca si la dietele de slabit:) !
BAFTA
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.