Vreau sa scad in greutate

08-06-2015
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
Buna seara.Momentan am 110 kg. si 1, 77 inaltimea, am TOC si am avut depresie, iau medicamente antidepresive care odata cu ele am crescut in greutate dar si cu alimentatia dezorganizata.In ultimul an am mancat foarte multe dulciuri pe zi si mult fast food.Nu obisnuiesc sa mananc multa mancare insa dulciurilor nu pot sa le rezist.In fine.Nu am bani de medici nutritionisti dar mentionez ca vreau sa slabesc.Ce exercitii fizice as putea urma si ce regim?Cum as putea sa dau jos aprox.25-30 kg?Astet orice sfat.Apropo, ma incadrez la obezitate morbida?Noaptea sforai, e si de la greutate?Am noroc ca sunt inalt dar am burta mare si soldurile (in rest e ok).Ce as putea face?Ce sport si ce miscare as putea face?Nu vreau sa urmez diete care baga oamenii in spital, vreau ceva simplu si eficient.Ma uitam si la pastilele de slabit gen visislim, alevia silfide de slabit..dar mi-e frica sa le iau ptr.ca sa nu patesc ceva.Voi ce ma sfatuiti?Orice indrumare e folositoare.Multumesc mult
Mentionez ca am 21 ani.
2 comentarii
0
05-07-2015, ora 12:58
lachriss
lachriss
Buna ziua. Suferiti de obezitate grad II. Problemele respiratorii pot fi intr-adevar de la excesul ponderal. Cresterea in greutate, in cazul dv, este favorizata si de consumul de antidepresive. Pentru a slabi intr-un mod sanatos si durabil in timp, trebuie sa respectati urmatoarele:
1. Va stabiliti un orar zilnic al meselor (3 mese principale + 2 gustari), pe care il veti respecta. Intre mese nu aveti voie sa consumati nimic in afara de apa sau ceai neindulcit.
2. Alimentatia zilnica trebuie sa fie cat mai diversificata, si sa cuprinda produse din toate grupele alimentare (a. Alimente bogate in amidon - paine si produse din cereale integrale, cartofi, orez, mamaliga. Din aceasta grupa se vor consuma predominant alimente din cereale integrale, cum sunt painea, pastele sau fulgii simplii de cereale. b. Alimente bogate in proteine: carne slaba de pui sau curcan fara piele, vita, iepure, chiar si muschiulet de porc bine degresat; peste slab, oua - consumati maxim 2 - 3 galbenusuri/saptamana, albusul poate fi consumat si in cantitate mai mare, leguminoase - fasole uscata, mazare, soia, linte, naut; c. Lactate: lapte, iaurt, branzeturi slabe; d. Fructe - se vor consuma ca atare, nu sub forma de suc; e. Legume; f. Grasimi - in cantitati foarte mici - o lingura de ulei/zi, ocazional cate un cubulet mic de unt)
3. Alimentele se vor gati prin coacere, fierbere sau la gratar. Nu se vor consuma alimente preparate prin prajire in ulei.
4 Alimentele bogate in amidon se vor consuma predominant la micul dejun (cea mai importanta masa a zilei) si se vor evita (sau se vor consuma in cantitate foarte mica) la masa de seara.
5. Masa de seara va fi alcatuita predominant din legume
6. Nu se vor asocia la masa alimente bogate in amidon (ex paine + cartofi)
7. Cina va fi servita cu cel putin 2 - 3 ore inainte de culcare.
8. Lichidele pe care le consumati vor fi reprezentate de apa sau ceai neindulcit
9. Se va evita consumul alimentelor de tip fast - food si a snack-urilor (chipsuri, saratele, covrigei, stiks-uri, pop-corn etc)
10. In privinta dulciurilor, 1 - 2 ori/saptamana puteti consuma o cantitate foarte mica (ex 2 patratele de ciocolata)
11. Trebuie sa faceti miscare cel putin 1 ora/zi, dintre care 15 - 20 min sa le efectuati intre masa de seara si culcare. Orice tip de miscare sau exercitiu fizic este benefic. Este important ca activitatea fizica desfasurata sa va faca placere si sa nu o resimtiti ca fiind o corvoada.
12. Reduceti timpul alocat activitatilor sedentare ( calculator, televizor) la maxim 1 - 2 ore/zi.
13. Stabiliti-va niste obiective realiste si luati-o usor, din aproape in aproape.
14. Tineti un jurnal in care sa va notati greutatea masurata saptamanal.
Acestea sunt cateva principii care, integrate in activitatea dv zilnica, va pot ajuta sa slabiti. Mult succes va doresc.
0
01-01-2016, ora 23:43
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
Multumesc mult doamna doctor.
Are ceva insa daca pe langa astea, iau si Silfide Complex de slabit de la Alevia?Practic nu pot sa ma abtin de la dulciuri, nu mananc deloc foarte mult dar am o slabiciune pentru dulciuri, nu este zi in care sa nu mananc dulciurile iar cand nu prea mananc nu ma simt bine, simt nevoia de dulce..:(
Si ma gandeam ca pastilele astea de la Alevia m-ar putea ajuta sa imi dispara pofta de dulce ???
Multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.