Vreau si eu un raspuns cat mai rapid...

26-02-2008
andrushka
Nu este medic/terapeut
andrushka
Buna! Am cateva intrebari pt mama. Are 50 de ani si in trecut si chiar si acum are doar niste probleme cu discopatia. A facut un test de osteoporoza si rezultatele au fost (va voi scrie exact ce scrie pe fisa medicala):

Result Data

BUA = 56.55 dB/MHz
T-score = -1.89
Z-score = -1.53
SOS = 1583.2 m/s
VOB = 1551.7 m/s
STI = 89.4

Reference Data

BUA Young Adult = 67.04
BUA Aged Matched = 65.06
BUA Osteopenia = 61.48
BUA Osteoporosis = 89.4

Am dori sa stim ce inseamna toate aceste date evident cu un raspuns din partea unei persoane specializate. Va multumesc anticipat
7 comentarii
0
26-02-2008, ora 00:00
andrushka
Nu este medic/terapeut
andrushka
si am uitat sa mai scriu inca ceva de pe acea fisa:
Examination Data

Examination number: 1/1
Age: 50
Internal soft tissue thickness: 5.3 mm
External soft tissue thickness: 13.1 mm
Calcaneus thickness: 43.6 mm


Multumesc
0
28-02-2008, ora 00:00
andrushka
Nu este medic/terapeut
andrushka
please... ma ajuta si pe mine cineva???
0
28-02-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
ce descr5ii tu acolo sint niste valori ale markerilor de masurare a densitatii osoase prin tehnica de masurare cu ultrasunet e important T care are valorarea-1, 89 e aproximativ normala, valori peste -1, 5 arata o osteopenie adica o afectiune incipienta, -2, 5 si peste arata osteoporoza.
0
06-04-2008, ora 00:00
corneliah54
Nu este medic/terapeut
corneliah54
Exista suplimente nutritionale care stopeaza demineralizarea oaselor, refac cartijajul din articulatii si antiinflamatoare.Sunt eficiente avizate de MS, care fac parte din lantul alimentar uman, biocombatibile cu organismul uman.
0
01-05-2008, ora 00:00
andrushka
Nu este medic/terapeut
andrushka
si puteti da cateva exemple de astfel de suplimente nutritionale??
0
02-05-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
sint multe suplimente alimentare dar majoritatea contin calciu si e bine sa vezi daca nu ai ceva probleme cum ar fi litiaza renala de exemplu sa nu iei un supliment pe baza de calciu.Cartilajul articular nu are nici o legatura cu osteoporoza-degradarea cartilajului articluar e intilnita in afectiuni inflamatorii sau degenerative(de regula reumatice)si afecteaza strict articulatia-artroze, artrite etc.Osteoporoza e o afectiune ce demeineralizeaza osul in totalitate nu numai articulatia se manifesta si diferit de cele mai de sus care sint dureroase de regula la miscare, iar in cazul osteoporozei doare mai mult in repaus si e o durere difuza de-a lungul oaselor lungi de exemplu.Ca sa previi osteoporoza e bine sa iei un supliment pe baza de calciu, dar asta nu trateaza ci previne.Alfa D3, AT 10, osteovit, Actonel sint preparate specifice allopate dar trebuie luate sub stricta supraveghere medicala.Daca vrei alte detalii scrie-mi -*



(*modificat de administrator)
0
02-05-2008, ora 00:00
andrushka
Nu este medic/terapeut
andrushka
multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Discopatia lombară - tratament, recuperare și evoluție
  •