vreau un bebe: ce analize trebuie sa facem si unde?

15-02-2009
maimutica
Nu este medic/terapeut
maimutica
de mai mult timp eu si sotul meu ne chinuim sa avem un bebe.poate ne spune si noua cineva ce analize trebuie facute si unde.va multumesc
5 comentarii
0
15-02-2009, ora 07:50
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Intai tu trebuie sa mergi la ginecolog pentru consultatie, un frotiu vaginal si o ecografie pelvina pentru a se vedea starea ovarelor si uterul.Daca toate acestea sunt normale si tu nu ai nimic, sotul tau trebuie sa se prezinte la urolog si sa faca o spermograma.Numai bine!
0
15-02-2009, ora 12:54
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
şi dacă sunt probleme de multă vreme, ar trebui să vezi şi un endocrinolog pentru a face testele de ovulaţie şi teste hormonale şi tu şi soţul. se zice că probleme sunt dacă vă chinuiţi de cel puţîn un an- de contacte neprotejate şi nu aţi rămas gravidă. sunt tot felul de teste, inclusiv de anticorpi anti spermatozoizi. dacă eşti din bucureşti du te la institutul parhon
0
15-02-2009, ora 17:32
maimutica
Nu este medic/terapeut
maimutica
multumesc mult pt raspuns si va doresc numai bine
0
19-11-2011, ora 12:42
annadeea
Nu este medic/terapeut
annadeea
buna ziua, am si eu o intrebare, ne chinuim de 1 an sa facem un bebe si nu am reusit am luat tot felu de med si nimic, am auzit de tintura branca ursului si as vrea sa incerc si asta dar nu stiu cand sa incep si cum trebuie luat.va rog sa ma ajutati.apropo am avut o intarziere de 18 zile 3 teste negative, ecografe si nimic dr a zis ca 1%pote fi extrauterina sau o dereglare si iau duphaston ptr declans menst a venit dar cate putin 2-3 pic pe zi.in 30 ma duc iar la el.va rod sa-mi ziceti cu branca ursului astept raspunsuri.va rog sa ma ajutati
0
18-04-2012, ora 17:19
eu.anonimus
Nu este medic/terapeut
eu.anonimus
buna ziua

partenera mea nu a avut ciclu regulat pana acum o luna, si une ori numai atuncea sangereaza in timpul ciclului cand facem dragoste, si dorim sa avem un copil, e adevarat ca nu facem dragoste in fiecare zi deoare ce inca nu locuim impreuna, dar este cand facem dragoste 2-3 zile la rand, si faceam si in perioada ciclului, si atuncea eu ejaculam nu ma feream, nu ne-am protejat nici o data, era cand nu ejaculam tot numai putin, asta inainte sai vina ciclul.deici intrebarea mea este, ce sanse avem ca sa ramana insarcinata, ea are orgasm tot timpul, dar nu ejaculam impreuna, eu in totdeauna dupa ea, ce e de facut?acum ia venit ciclul de 4 zile!va rog sa-mi dati un raspuns clar si cat mai repede!diferenta de varsta intre noi e de 7 ani!am dori sa incercam fara tratament, duar daca se poate!
va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pregătirea pentru sarcină
  •