vreau un copil!

14-06-2012
Betty Beatrice
Nu este medic/terapeut
Betty Beatrice
Buna! Sunt casatorita de aproape 2 ani si nu am ramas insarcinata! si nu am folosit metode contraceptive! Imi doresc foarte mult un copil.Am fost la ginecolog si mi s-a spus k nu am nicio problema, dar ma ingrijoreaza faptul ca sotul meu lucreaza cu produse toxice si ma intreb daca asta poate dauna!? poate fi asta o problema? sotul este alergic la produsele toxice.. ce as putea sa fac? am auzit ca daca folosesc branca ursului am sanse mai mari de a ramane insarcinata! e adevarat, pot sa folosesc? va rog sa ma ajutati! va multumesc!
10 comentarii
0
14-06-2012, ora 18:13
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Ca nu te protejezi conteaza, dar mai important este cand au loc contactele sexuale.Perioada fertila din luna e de aproximativ 5 zile, ovulatia de obicei aparand in a 14-a zi de la inceputul menstruatiei(pentru un ciclu regulat de 28 de zile).exista pe internet site-uri unde-ti poti calcula asta.
http://www.sanatate.org/teste/ovulatie.php...aici introduci datele ultimelor 3 menstruatii
http://www.femei-moderne.ro/calendar-fertilitate/...daca stii doar ultima data, o introduci aici si graficul perioadei fertile iti va fi facut
0
14-06-2012, ora 18:16
Betty Beatrice
Nu este medic/terapeut
Betty Beatrice
Multumesc mult...Am un ciclu regulat.
0
15-06-2012, ora 00:02
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ati putea sa-l trimiteti si pe sotul la niste examinari, poate ca la el sunt problemele
0
15-06-2012, ora 11:20
Andreea_90
Nu este medic/terapeut
Andreea_90
Betty dar tu ti-ai facut analize?
Si eu zic ca ar fi bine sa faca si sotul tau cel putin spermograma pt inceput.
Zice-ai ca sotul tau lucreaza cu produse toxice dar e alergic la ele...singura solutie e sa isi caute de lucru in alta parte.De ce sa sa isi distruga sanatatea?
Branca ursului.da asa se spune ca ajuta, atat la barbati cat si la femei.Dar pt inceput faceti analize daca nu ati facut.
Mare atentie cu Branca Ursului, deoarece nu se ia tot timpul...decat incepand cu prima zi a menstrei pana in ziua ovulatorie sau chiar mai devreme.Este contraindicata in sarcina.Si se ia de 3x/zi o lingurita de tinctura, dizolvata in 100ml apa.(Asta in cazul in care iei tinctura.Sunt si pastile)
0
15-06-2012, ora 12:49
Betty Beatrice
Nu este medic/terapeut
Betty Beatrice
Stiu k asta ar fi solutia k sotul sa nu mai lucreze, dar...e usor de zis..Nu am facut analize, nici eu si nici sotul. Cand am fost la ginecolog mi s-a spus ca pot sa mai astept pana fac 2 ani de la nunta si dupa sa merg sa fac analize..M-am gandit ca nu se poate lua asa oricum Branca ursului, trebuie sa mi-o prescrie medicul?...va multumesc pentru raspunsuri..
0
15-06-2012, ora 15:05
Andreea_90
Nu este medic/terapeut
Andreea_90
Dar de cand e asta o regula ca sa stai 2 ani de la nunta si apoi...sa incepi investigatiile? :-o :-o Poi daca voi va doriti acum un bebe.nu puteti sa faceti pt k nu aveti 2 ani? Doamne ce doctori mai sunt pe lumea asta..
Nu trebui sa iti prescrie medicul Branca Ursului.
Dar eu am o nelamurire.cum ti-a spus dr ca totul e in regula.cand nici macar nu ti-a dat sa faci o analiza...????
Asa mi-a spus si fostul meu ginecolog.esti OK...poti face copii.cate de mult sex...si se prinde.I-am spus sa imi prescrie un tratatament, niste vitamine, ce analize sa fac, , , etc.el nimic.a zis k nu e cazul..
Astia sunt niste doctori "IESITI" peste noapte ca ciupercile.

Succes
0
15-06-2012, ora 16:58
Betty Beatrice
Nu este medic/terapeut
Betty Beatrice
Mi-a dat trimitere sa imi fac analize, spunandu-mi k nu e neaparat sa ma duc atunci, k pot astepta..Si problema e ca, imediat am venit in Italia si nu am mers sa facem analize..eu m-as duce si acum sa vad ce trebuie sa fac, cum, etc..aici e mai greu, dar nici nu pot sta sa astept pana plec in tara..off

Multumesc pt sfaturi!
0
15-06-2012, ora 18:15
Andreea_90
Nu este medic/terapeut
Andreea_90
Poi Betty, ce sa zic.?
vezi daca poti sa faci cumva sa iti faci niste analize acolo in Italia.Macar cele mai importante.
Daca nu...tot ce ramane de facut, este sa astepti pana vi in tara...poate pana atunci vine si bebe :) si nu mai ai de umblat :)
Pupici :*:*:*
Cu mare placere :)
0
15-06-2012, ora 19:37
Betty Beatrice
Nu este medic/terapeut
Betty Beatrice
:) Doamne-ajuta! Ar fi minunat sa se intample... cum vrea Dumnezeu..
0
22-05-2013, ora 20:23
ANA F
Nu este medic/terapeut
ANA F
Buna ziua fetelor, sunt noua aici si as vrea sa va intreb daca e posibil sa ai ovulatia in ziua 11 spre 12, avand un cm de 32 de zile,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Menstruația peste sarcină
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  •