vreo sansa sa raman?

22-03-2012
dama_de_caro
Nu este medic/terapeut
dama_de_caro
mi-a venit menstruatia pe 18 martie, azi a 5 zi e menstra spre sfarsit si m-am sters cu un servetel in zona aia care avea sperma pe el, dar nu am bagat servetelu inauntru, pe exterior, simplu sters, e vreo sansa sa raman insarcinata ?
eu m-am sters cu partea mai uscata, unde nu prea era
3 comentarii
0
23-03-2012, ora 10:39
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este posibil ca a 5-a zi de ciclu să fie în perioada fertilă. Dacă sunteţi în perioada fertilă, orice contact sexual poate să ducă la sarcină, chiar şi dacă folosiţi după aceea şerveţele, duşul, etc.
Puteţi să vă calculaţi exact perioada fertilă (şi să haşuraţi zilele respective pe calendarul personal) citind acest mai vechi articol de-al meu, aici: http://www.doctordragomir.ro/articol_metoda_calendarului.htm
0
23-03-2012, ora 10:47
dama_de_caro
Nu este medic/terapeut
dama_de_caro
domnul doctor, nu a existat contact sexual, treaba a fost putin mai ciudata, eram intr-o toaleta publica si am scapat un servetel pe jos si erau niste urme de sperma pe jos, si apoi m-am sters cu el, ca era singurul care il aveam, m-am sters cu partea uscata, imi fac griji, menstruatia mea de 2 luni incoace imi vine la interval de 47 zile, este vreo sansa? ma sfatuiti sa iau pilula de urgenta? sunt f agitata
0
23-03-2012, ora 11:52
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu vei ramane insarcinata, stai fara grija. Vaginul nu este aspirator, nu atarge lucruri inauntru, ci doar transporta mai departe ceea ce este deja inauntru. Stai linistita.
Nu lua sub nicio forma pilula de urgenta!
Pe viitor nu mai folosi servetele scapate pe jos in toalete publice, tu ai habar cati microbi pot fi acolo??? Te poti molipsi cu orice in afara de o sarcina in toaletele publice.
Nu lua nicio pastila si gandeste-te la microbii pe care i-ai contactat, si nu la o sarcina.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •