Vreti sa va scapati de pigmentele maro de pe fata?

12-10-2009
Miriam750
Nu este medic/terapeut
Miriam750
Cea mai eficienta crema
care exista pe piata
actuala pt.eliminarea pigmentelor(petelor)maro de pe fata este COSMELAN!!!Nu este minciuna...am incercat pe propria mea piele.Crema este scumpa 400 de euro plus posta dar se renteaza 100%.Petele dispar dupa o luna de zile intr-un procentaj care cuprinde 98%-100%.Depinde de cit de adinc sint deja petele.Eu le am de aproape 5 ani de zile si dupa atitea incercari cuprinzind:Acid de fructe
peeling(de doua ori a cite sapte tratamente
)mi-a facut ca pielea sa fie mai sensibila de razele de soare, intunecindu-le mai rau de cum au fost, creme, cele mai scumpe incepind de la Chanel, Avene, Clinique(even better)Trio A, Trio D, si multe altele cred ca as putea umple o lista intreaga cu anumite creme care
nu mi-au adus absolut nimica sau poate numai temporar si care m-au costat o groaza de bani.M-am gindit ca ultima solutie pt. indepartarea lor poate sa fie numai Laserul.Descoperind intr-un Forum o alternativa mai ieftina decit Laserul ma refer la Cosmalan mi-am zis "hai sa incerc".Si va spun ca nu-mi pare rau.De accea m-am gindit sa dau bucuria mea, femeilor(fetelor)care au aceeasi problema, mai departe.Numai eu stiu cit am suferit cu petele astea pe fata ca nici Makeupul nu mi le mai acoperea.Daca sinteti interesate va pot da mai multe informatii despre acest Product minune.
Haideti sa vorbim.
Salutari Miriam
25 comentarii
0
02-11-2009, ora 14:48
ddana28
Nu este medic/terapeut
ddana28
Buna, Miriam 750

Cu petele pigmentare de pe fata ma "lupt" si eu de aproximativ 3 ani de zile si nu am reusit sa ajund la niciun rezultat pozitiv.Am incercat cu diverse creme depigmentante, cu produse naturiste si am facut si o sedinta de profractional si ele tot nu au disparut.Vreau sa te rog sa-mi dai mai multe detalii despre acest produs, daca se gaseste in Romania si dupa cat timp ai ajuns la rezultatul dorit.
Multumesc1
0
02-11-2009, ora 16:57
Miriam750
Nu este medic/terapeut
Miriam750
Buna ddana 28,

la fel ca si tine m-am luptat si eu cu petele astea timp de 5 ani de zile.Tot ce am folosit contra lor nu m-au ajutat cu nimic.Nici la prietenele mele nu mi-am putut impartasi necazul si mi-am ascuns petele cit s-a putut de bine.Tu unde le ai?Eu le-am avut pe frunte coborind si un pic pe nas.Pe amindoua parti ale obrajilor.Unele le au si pe mustata, trebuie sa fie si mai rau.
Deci pt. ca sa folosesti Cosmelanul trebuie sa-ti iei cel putin o saptamina doua de concediu din cauza ca pielea se inroseste si incepe sa se decojeze ca si cum ai fi avut o arsura solara.Pielea nu este voie sa o tragi de pe fata ci trebuie sa cada ea incetul cu incetul.De obicei se duce jos cind o cureti, inainte de a pune crema Cosmelan.
Cosmelan este un set de 4 componente.Cosmelan1, masca trebuie lasata intre 6-8 ore pe fata, depinde de ce tip de ten ai!Asta este foarte important.Pielea se clasifica intre I, II, III, IV, V, poate chiar si VI.deci de la alb la negru.Cosmelan2 este crema cu care te dai timp de mai mult de 6 luni.O crema hidratanta si o apa tonica cu care cureti bine fata inaintea aplicarii mastii nr 1.Neputind cu nimeni sa discut despre problema mea(in afara de doctor care nu me-a dat multe sanse)am cautat un Forum aici in Germania unde se poate discuta despre aceste pete.M-am mirat cind am vazut ce multe sint care au aceasta problema.Majoritatea jurau pt. crema asta Cosmelan.Eu am fost neincrezatoare ca asa e daca incerci atitea tipuri de creme si peeling etc.nu mai ai incredere.Si am urmarit in Forum timp de mai mult de juma de an, si am constat ca 90 la suta toate au fost foarte multumite.Mi-am comandat si eu.In Romania nu se gaseste din pacate.Chiar si in Germania e greu de comandat.Cred cain Germania e intersiza sau cam asa ceva.Numai in America se poate gasi dar e cam nasol cu comandatul din cauza ca trebe platit inainte si nu sti daca al primesti sau nu!Eu nu ma ocup cu vinzare de Cosmelan si nici cosmeticiana nu sint.Dar as putea face rost.Pretul este de 400 de euro +posta(atita am dat eu am si chitanta deci eu nu vreau sa cistig nimic, numai sa ajut)De unde esti din Romania?
In octombrie m-am incumetat sa probez si asa nu aveam nimic de pierdut.Am pus masca am lasat-o 8 ore ca eu am tipul de ten III-IV.A treia zi am inceput sa pun crema nr.2.Deja dupa o saptamina am vazut ceva schimbari si cam a treia saptamina mi-au disparut complet.Nu mi-a venit sa cred nici acuma inca nu -mi vine sa cred tot ma uit in oglinda de ori de cite ori trec prin baie sau hol.Se renteaza i-ti spun cu siguranta.Costa dar macar se renteaza banii.
Daca mai ai intrebari am sa-ti raspund cu placere.Eventual baga la Google, Cosmelan poate gasesti mai ieftin eu am vrut sa ma duc pe partea sigura.Pt. ca de aici de unde am comandat eu, au comandat si fetele din Forum si toate au primit pachetelul.Sti cum e daca ai ghinionul sa virezi banii si sa astepti dupa pachetel si nu vine...sint multe escrocherii pe internet. Trebuie avut grija.Este si de cumparat numai Cosmelan 2 dar tu trebuie sa cauti setul de 4.Ca una fara alta nu-si face efectul.Si inca ceva.Nu mai am probleme nici cu cosurile si porii de pe fata mi s-au micsorat chiar si ridurile fine din jurul ochilor au disparut.Pur si simplu cu crema asta m-am scapat ce 4 probleme odata.Nici makeup nu mai i-mi trebuie.Ar fi pacat sa acopar tenul asta frumos pe care l-am primit cu Makeup.
Salutari, Miriam
0
05-11-2009, ora 22:20
ddana28
Nu este medic/terapeut
ddana28
Buna,

Prima data am constatat, intr-un concediu la mare, ca mi-a aparut pe frunte o mica pata si am crezut ca nu este nimic grav.Este adevarat ca am facut prostia sa nu folosesc crema cu factor mare de protectie pt fata si pata a inceput sa se extinda mai multe pe frunte si apoi si pe obraji.Cand trec prin fata unei vitrine sau a unei oglinzi incerc sa evit sa ma privesc pt ca nu le mai suport, pur si simplu imi confera un aspect neingrijit.
In perioada asta incep sa se mai estompeze, machiajul le mai acopera, dar cum apar primele raze de soare incep sa se intensifice foate rau. Eu sunt din Craiova si se pare ca aici nu sunt multe variante sa scap de petele pimentare. Dupa ce am scapat de cosuri, care mi-au chinuit adolescenta, acum am reusit sa ma imbogatesc si cu petele astea pacatoase.Am mai citit pe net despre crema cosmelan si nu pot sa cred ca poti sa scapi de pete asa usor, parca pare mult prea usor ca sa fie adevarat.Cum ti-ai dat seama ca ai tenul de tipul 3-4 ?Acum o mai folosesti? Este posibil ca ele sa reapara?
0
06-11-2009, ora 11:06
Miriam750
Nu este medic/terapeut
Miriam750
.Exact a decurs si la mine.Stiu ca este prea frumos ca sa fie adevart dar este intraver cu adevarat.Alfel nu mi-as pierde timpul pe aici.Eu am asteptatca intai fetele de la mine din forum sa incerce si cind am vazut ce multumite au fost mi l-am comandat si eu si nu regret in veci.Soramea incepe si ea de sapt. viitoare.Ea a asteptat intai sa vada cum e la mine si dupaia si-a comandat si ea, hoata:-)Dupa o luna cind a venit la mine si m-a vazut nu i-a venit sa creada.M-a inspectat pe fata pina la ultimul por:-)
O intrebare am.I-eui cumva pile?Daca da atunci trebuie neaparat sa le lasi.Trebuie sa te gindesti la o alta metoda de a te feri.Daca esti casatorita vorbeste cu sotul tau ma gindesc ca si el vede cit suferi din cauza petelor si treceti pe prezervative.Nu-s mai scumpe ca pilele.
Petele mai pot aparea si din cauza daca cumva ai fost bolnava, ai luat antibiotica si te-ai expus totusi la soare.Gindeste in anul cind ti-a aparut pt. prima data petele ce ai facut.Poate i-ti aduci aminte.Tenurile se calculeaza de la alb pina la negru.Eu sint undeva la mijloc din cauza ca ma bronzez repede si nu ma inrosesc.Numai daca stau intensiv de dimi pina seara.Atunci e normal sa te arzi.Prostia asta nu o mai fac de cind mi-au aparut petele.Ele desigur ca vor putea reaparea daca nu te feresti de soare.Crema de soare trebuie sa fie tot timpul cu tine.In fiecare a doua ora trebuie sa te ungi.Si asta cred ca nu ai facut pina acuma si asta nu am facut nici eu pina acuma doi ani.De atunci ele nu sau mai raspindit si nici maronit.Le-am tinut in friu cum ar veni.Ca pe an ce trece daca le lasi ele se baga din ce in ce mai adinc in piele si vei scapa si mai greu de ele.Crema trebuie folosita cel putin 6 luni de zile.Prima luna de trei ori pe zi(Neaparat)si a doua numai de doua ori pe zi dimineata si seara.Am zis urmarea instructiunilor este foarte important.Suferi vreo 2-3 saptamini de piele uscata si rosie dar dupaia vei fi rasplatita cu un ten frumos si fara pete.Aici in Germania le spune pete de batrinete.Groaznic.Sti ca petele astea apar la batrini pe fata pe maini pe decolteu etc.Acuma daca ma intreaba cineva citi ani am si le spun, nu le vine sa creada.Pe cind cu makeup si pete majoritatea i-mi dadeau virsta mea plus, minus un an poate.Laserele din Romania sint bunicile de la astea din Germani.Credema nu rezolvi nimic cu ele.Adica ba rezolvi, te scapi de bani.Peelinguri nici atita.Face ca petele sa devina mai agresive si mai intunecate.
Daca mai ai intrebari i-ti rasp.cu placere.Tratamentul se face iarna(foarte important)de aceea gindestete ce vei face.I-ti spun vei fi multumita.Si chiar m-as bucura ca dupa o luna sa-mi scri ca esti in al noualea cer ca si mine acuma.De fiecare data cind vorbeam cu cineva aveam parca impresia ca numai la petele mele se uita.Acuma mi-am recapatat siguranta si ma simt extraordinar.
0
08-11-2009, ora 22:05
ddana28
Nu este medic/terapeut
ddana28
Sora ta foloseste tratamentul tot pt petele pigmentare?Astept vesti despre cum decurge tratamentul la ea. Tu ti-ai facut poze inainte si dupa tratament?Te intreb pt ca sunt foarte curioasa sa vad cum a evoluat totul.
Multumesc!
0
08-11-2009, ora 22:33
Miriam750
Nu este medic/terapeut
Miriam750
Ea vrea sa foloseasca mai mult pt pistruile care le are pe fata.Anul acesta i-au iesit mai multe si sau impreunat una cu alta si arata ca niste pete pigmentare.
Eu mi-am facut poze si inainte si dupa.Numai ca alea din inainte nu le pot descarca pe comp i-mi trebuie un cablu si nu-l gasesc.Decurgerea tratamentului am documentat-o cu poze si le am la dispozitie.Daca vrei da-mi adresa de mail si i-ti trimet.Nu stiu daca poti sa-mi scri adresa pe privat ca sa nu o pot citi decit eu.
Vei vedea o diferenta, am facut pozele foarte aproape de fata ca sa se vada mai bine.
0
08-11-2009, ora 22:53
ddana28
Nu este medic/terapeut
ddana28
M-am tot uitat pe aici si nu stiu cum sa-ti trimit mesaj pe privat.
0
09-11-2009, ora 16:24
ddana28
Nu este medic/terapeut
ddana28
Ti-am trmis mesaj privat pe eva.ro.Sper ca nu te superi, dar aici nu am stiut cum sa procedez.
In cazul in care il primesti de mai multe ori, pt ca mi-a tot dat eroare, imi cer scuze.
MS!
0
21-11-2009, ora 23:46
ddana28
Nu este medic/terapeut
ddana28
Buna Miriam,

Cum mai decurge tratamentul inceput de sora ta?
0
27-04-2010, ora 15:16
tina79
Nu este medic/terapeut
tina79
Buna Miriam,
ma numesc Leontina si eu ma lupt de ceva timp cu niste pete maroni ingrozitoare care sunt rezultatul expunerii la soare dar si al nasterii unei fetite. vreau sa spun ca dupa nastere s-au marit si inmultit.
as vrea sa stiu din ce oras esti fiindca mi-ar fi placut sa ne intalnim si poate sa ma ajuti si pe mine in procurarea acestei creme. sunt disperata si chiar nu stiu la ce metoda sa mai recurg. am inteles ca singura solutie ar fi peelingul chimic dar ca nu e asa ok ca in timp pielea devine si mai sensibila la soare. mi-ar placea sa citesti si mesajul meu si sa stii ca apreciez ca vrei sa ne ajuti, fiindca numai cele care trec prin sitauatia asta stiu cat de deranjante pot fi astfel de pete.
multumesc!
0
28-04-2010, ora 00:02
Miriam750
Nu este medic/terapeut
Miriam750
Bune Leontina,
sa sti ca i-mi pare rau de situatia ta.
Peelingul chimic...uital rapid.Am facut doi ani la rind(iarna) cite 7 sedinte.Prima data cind am facut au disparut ceva din pete mai bine zis a destramat o pata de pe frunte.Ca dupa citva timp sa apara inapoi si mai tare de cum a fost. A doua oara mi-am zis ca poate nu am avut grija cu soarele si de aia au aparut iara si am mai facut 7 sedinte. Cea mai mare greseala. Bani aruncati in vint si pielea mi-a fost asa de sensibila ca nu a durat mult si s-au intunecat iara.
Anul trecut am dat de un Forum german in care se vorbea de o masca(Cosmelan) si din mai multe documentatii m-am incumetat sa o comand.
Petele au disparut in timp de 28 de zile.Am fost foarte multumita si m-am vazut si eu üpt. prima data dupa atita timp fara pete.Era cev a de nedescris.Numai ca fata, timp de aproape 2 luni de zile mi-a fost rosie.Ziceai ca am avut arsura de la soare.
Mi-a fost egal.
Singura problema este ca dupa masca trebuie sa te dai cu o crema timp de un an de zile.
7 luni mai tirziu sint inca fara pete dar in schimb mi s-au facut in citeva locuri niste venisoare rosii pe fata.
Nu arata rau dar in forumul german scrie ca nu sint singura la care a aparut asa ceva.Asta e o reactie a pielii din cauza ca s-a subtiat.

Acuma sa trecem la tine.
Citi ani ai?
Mie mi-au aparut pata pe frunte la 28 de ani si restul ca de exemplu pe fata au venit cu timpul.
Ce ten ai?
de obicei tenurile grase sint atacate de pete. Nu stiu de ce!
Iarna se mai deschideau la culoare?
la mine se deschideau dar nu mult.
Folosesti crema de soare?
daca nu atunci trebuie neaparat.Cel mai bun cu protectie 50 si mai mult.Este in farmacie creme de soare pt fata cu fond de ten.Sint bune si i-ti mai acopera din pete.
Ai tendinta sa primesti des cosuri pe fata?
daca da trebuie sa mergi mai des la cosmetica.Nu incerca sa le storci singura.La cosurile mai mari ramine dupa aceea pete rosii care se vor transforna in pete maro.
Ce sa mai zic.Eu locuiesc in Germania in apropiere de Nürnberg.
In Mai ma duc in Romania in vizita.Eu sint din Timisoara, tu?
Sper ca te-am putut ajuta cu ceva.
Multe salutari
Miriam
0
28-04-2010, ora 12:59
ddana28
Nu este medic/terapeut
ddana28
Buna Miriam,

Am citit comentariul de mai sus in care spuneia ca ti-au aparut niste vinisoare rosii pe fata de la masca cosmelan.Unde ti-au aparut mai exact vinisoarele pe fata?Sa inteleg ca ele reperezinta efectul negativ al folosirii acestei masti?Pe prospectul ei se mentiona ceva despre acest lucru?Sincera sa fiu eram foarte entuziasmata de masca aceasta, dar nu vreau ca dupa folosire sa ma procopesc cu altceva pe fata.Din ce am mai citit pe net am inteles ca masca tb aplicata de un medic dermatolog.E ok dc o aplici singura fara a consulta, in prealabil, sfatul unui medic?

Multumesc!
0
28-04-2010, ora 17:10
Miriam750
Nu este medic/terapeut
Miriam750
Buna Dana,

acuma depinde si de ten! unele primesc venisoare altele nu. Eu presupun ca mi-au aparut exact in locurile in care ulterior am avut cosuri si pielea in acel loc inca nu era 100% vindecat. Venisoarele sint foarte fine.aproape invizibile doar eu le vad.
Sa-ti spun drept petele ma-u deranjat mai mult si plus de asta venisoarele le poti indeparta cu laserul dar petele mai greu.
Am facut o incercare cu laserul pe picior, la un medic dermatolog, acolo unde am avut venisoare(nu stiu cum le spune pe romineste)chiar saptamina asta si acuma astept sa vad cum decurge totul.
E adevarat ca masca se POATE aplica si de medic dar nu neaparat! Se aplica exact ca si o masca avind grija la conturul ochilor, nasului si al gurii.
La doctor e acelasi lucru :I-ti pune masca si dupaia te trimete acasa din cauza ca masca trebuie sa stea 8 ore pe fata.Atita cred ca nu poti astepta la nici un medic, sau?:-)
De sters trebuie sa o stergi singura.La doctor te duci numai in control.Daca sa zicem apar complicatii la 12 noaptea...doctorul tot nu e linga tine sa te ajute si daca da i-ti da numai o salba ca sa te ungi pe fata, altceva nici el nu-ti poate face, intelegi?
In forum din 10 fete, una a facut sub supraveghere.
Eu nu vreau sa te descurajez in folosirea mastii dar adevarul trebuie sa-l spun.Atit avantaje cit si dezavantaje.Si inca ceva mai o statistica poate te incurajeaza :-) Din 10 fete, doua am primit venisoare printre care ma aflu si eu :-(.
Dar am zis nu e asa de rau ca si petele.
La tine cum sint petele in momentul de fata?
S-au mai deschis la culoare pe timpul iernii sau tot asa au ramas?
V-am zis si va mai zic: Aveti grija cu soarele...stiu ca e greu ca si mie mi greu de numa...e asa frumos afara si iarna a fost destul de lunga...dar am ajuns la concluzia mai bine piele alba si sanatoasa decit cu piele maro si patata.
Miriam
0
04-05-2010, ora 12:41
ddana28
Nu este medic/terapeut
ddana28
Buna Miriam,

Sunt constienta ca trebuie sa fie si dezavantaje in folosirea cremei, doar ca nu vreau sa ma mai trezesc cu alte probleme pe fata.Oricum in adolescenta eram complexata de cosuri, iar acum m-am molipsit cu petele astea pimentare.Referitor la intrebarea ta, petele mele" infloresc" zilnic, mai ales ca acum vremea este foarte frumoasa si nu ma pot izola in casa.Imi este groaza ca trebuie sa le suport pana la iarna, dar aste este, incerc sa evit oglinzile :))

O zi buna!
0
05-05-2010, ora 09:39
tina79
Nu este medic/terapeut
tina79
buna fetelor,
in urma discutiei cu miriam despre crema cosmelan am inceput sa caut sa vad daca nu cumva as putea sa o pot cumpara si din romania.
astfel am gasit-o pe doamna doctor Dr. Dumitra Lioveanu Brand Manager Mesoestetic, mesostetic fiind firma care produce din cate am inteles aceasta crema.
am cautat si mai mult pana am facut rost rost de mailul dansei.
in urma mailului trimis de mine doamna lioveanu s-a hotarat sa ma vada sambata la hotel radisson, unde v-a avea loc un simpozion, pe antiaging.
asa ca daca sunteti din bucuresti si va intereseaza sa scapati de aceste pete ma puteti contacta deoarece doamna lioveanu mi-a lasat numarul ei fiindca altfel nu as fi putut sa intru acolo.
nu stiu insa cum sa va las mailul meu sau un nr. de tel.
daca as putea sa va las mailul ar fi super caci acolo am putea discuta mai multe.
sper sa va fi fiu de folos.
cu bine.
0
05-05-2010, ora 10:47
Miriam750
Nu este medic/terapeut
Miriam750
Buna Tina,

i-mi pare bine ca te-ai interesat si este mai bine ca sa te duci si sa te interesezi personal.Cosmelanul este facut de Mesoestetic si daca este cineva care o reprezinta atunci este si mai bine.
Dupa cite am inteles din mai multe discutii in forum, Cosmelanul asta nou are o formula noua care nu ar fi asa de bun ca si cel dinainte(asta care l-am avut eu).Si plus de asta este mai ieftin decit ala vechi (300 de euro) Asta scriu numai ca sa stiti si sa nu dati mai multi bani decit normal costa.Acuma daca faceti sub supraveghere s-ar putea sa va faca un pachet care intradevar costa(serviciile se platesc).

@Ddana asta ar fi si ceva pt. tine!

Te-ai putea duce si tu.
Ia legatura cumva cu Tina ar fi o ocazie buna pt. a te informa.
In forumul meu incep deja fete sa scrie ca petele incep incet, incet iara sa apara(vine vara! )

La mine deocamdata nu au reaparut dar la mine nu exista sa ies afara din casa fara sa ma dau cu crema de soare si asta din 3 in 3 ore! Plus de asta port si palarie (Capi sau cum se zice) pt. ca stiu ce am tras cu petele astea pe fata.
Poate arat pe strada ca o mumie cind e soare afara dar sa spun drept nu ma intereseaza.
Si inainte aratam poate mai rau cu kilograme de Make-up pe fata.

Astept sa mai scrieti daca este noutati chiar sint foarte curioasa.
I-mi pare bine ca se gaseste si in Romania, Cosmelanul, care o sa ajute pe multe fete care au aceasta problema.
Numai ca nu trebuie uitat: Se va folosi exact dupa modul de intrebuintare.
Astept noutati!
Miriam
0
05-05-2010, ora 10:50
Miriam750
Nu este medic/terapeut
Miriam750
.am uitat ceva.

Se spune ca Cosmelanul se poate folosi la orice anotimp!!!
Sa nu faceti prostia asta ca nu-i adevarat. Mai ales ca in Romania, vara este vara si nu ca aici in Germania.
Cel mai bine e sa incepeti toamna (septembrie) cind soarele nu mai e asa de puternic din cauza ca pielea se subtiaza.
0
06-05-2010, ora 11:44
tina79
Nu este medic/terapeut
tina79
buna miriam,
vroiam sa te mai intreb ceva ca vad ca stii mai multe.
eu m-am saturat sa fiu alba si as vrea sa ma bronzez, nu ma deranjeaza daca petele de pe frunte sau de pe fata mi s-ar accentua ci doar cele de la mustata.
crezi ca e un lucru bun daca fac solar ca nu ma mai suport asa alba.
ma gandeam stiu ca pare cam ciudat ca atunci cand merg la solar sa-mi dau cu o crema de protectie 50+ in zona mustatei si in rest sa las asa.
oricum o sa vb asta si cu doamna doctor cu care urmeaza sa am intalnesc sambata dar ma gandeam ca poate ma mai poti tu lamuri cu anumite aspecte.
mersi mult.
0
07-05-2010, ora 10:51
Miriam750
Nu este medic/terapeut
Miriam750
Tina draga, eu nu ti-as recomanda deloc sa te duci in Solar si orice doctor dermatolog care e bun, ti-ar spune la fel.
Dar de ce vrei tu neaparat ca sa te bronzezi!!! E adevarat ca arati bine cind ai o culoare pe fata dar trebuie sa te gindesti ca solarul si soarele aduce si multe neplaceri cum sint petele, ridurile si imbatrinire rapida a fetei.Incearca mai bine cu creme bronzatoare si te dai intai pe pielea fara pete si dupaia inc o data pe toata fata.
Mie acuma i-mi pare rau de ceea ce am facut inainte cum ar fi excesul de soare, fumatul si multe altele dar sper ca am intervenit la timp si mai pot recupera ceva.Eu am 35 de ani.Citi ani ai tu?
Tu trebuie sa te mai gindesti ca daca nu ai grija cu soarele sau solar petele se impregneaza tot mai adinc, se extind cu timpul pe toata suprafata fetei si v-a deveni din ce in ce mai greu sa te scapi de ele.

La mustata eu nu am avut pata.Doamne ajuta !Ma gindesc, ca e cea mai nasoala pata care exista! Arata de parca ai avea intr-adevar mustata.Sti cum e...fruntea am acoperit-o cu un ponny si fata arata de parca m-as fi dat cu un rouje, nimeni nu si-a dat seama de problemele mele in toti anii astia! dar nici nu le-am dat ocazia asa eram de ocupata cu ele.Pot sa spun ca jumatate din zi eram ocupata numai ca sa le acopar si sa nu obseve cineva ceva.La un moment dat eram disperata.Plingeam si aveam depresiuni.Mai ales ca pentru anii mei arat foarte bine si petele pur si simplu ma desfigurau.

Cosmelanul mi-a redat traiul de viata inapoi. Dar trebuie sa am foarte mare grija cu soarele ca dealtfel petele vor reaparea din cauza ca daca odata le-ai avut nu vei mai scapa niciodata de ele.O mica neatentie cum si incep iara sa se intunece la culoare..Si spun sincer nu as mai vrea sa fiu in pielea care am fost. Si daca ma duc la strand capul mi complet acoperit cu o palarie mare cit umbrela:-) plus crema de protectie 50 plus. Sincer i-mi este egal ca poate se uita toti la mine ca si cum as fi venit de pe alta planeta.

I-ti mai dau un exemplu care si pe mine m-a minunat.
Mi-au iesit doua cosuri pe fata si m-am gindit ca sa nu le storc eu singura si sa arate dupaia urit, i-mi fac mai bine o programare la cosmetica. Cosmeticiana mea nu a avut timp asa ca am sunat in alta parte.
Cosmeticiana noua, incepe sa-mi faca o analiza al pielii. Si spune...aveti o piele foarte fina si subtire cu pori foarte mici si fara riduri! Aveti aici si acolo citeva pete rosii(cosuri) dar le rezolvam imediat. Eu am ramas uimita, de pete nu a spus absolut nimic! Si plus de asta intotdeauna am avut probleme cu tenul meu cum ar fi:pori mariti, pete si cosuri.
Am fost foarte fericita cind am plecat de acolo.
Ce sa mai zic...daca mai ai intrebari eu i-ti raspund cu placere.
0
07-05-2010, ora 13:35
tina79
Nu este medic/terapeut
tina79
buna miriam,

am 21 de ani sunt blonda vopsita si daca mai sunt si alba arat ca o mumie, din considerentul asta as merge la solar.
cand eram tanara imi placea tare mult cum imi statea bronzata si imi aduc aminte cu nostalgie.
de ceva timp m-am ferit de soare dar nu mai pot parca mi-e dor si mie sa mai fiu bronzata.
ti-am zis singurul lucru care ma deranjeaza e pata de la mustata ca daca nu o aveam paia nu mai stateam pe ganduri, pentru ca in momentul in care ma bronzez evident ma bronzez si acolo si se inchide si mai mult devenint si mai vizibila si mai inestetica totodata.
acum stau pe ganduri, insa astept sa ma intalnesc cu doamna respectiva de care ti-am mai zis si in urma consultatiei o sa stiu ce am de facut.
in rest cam atat, multumesc pentru sfaturi mi-au fost de folos si sper sa ma calmez cu solarul.
pupici.
0
07-05-2010, ora 13:37
tina79
Nu este medic/terapeut
tina79
scuze 31
0
07-05-2010, ora 14:04
Miriam750
Nu este medic/terapeut
Miriam750
eu stiu cum este, crezi ca mie nu mi dor sa stau un pic la soare si sa ma bronzez! Fiecareia ai sta bine cu putina culoare pe fata. Asa le invidiez pe fetele care stau fara probleme in soare si se bronzeaza!!!
Pt. mine, din pacate, sau dus vremurile astea.
Eu i-mi tot spun :mai bine alb si sanatos decit maro si cu pete si riduri. Si dupaia ma calmez:-)

As mai avea o intrebare.Aici se tot vorbeste ca dupa ce si-au scos amalgamul din gura si au inlocuit cu altceva, au inceput sa iasa petele. Si tot mai multe se anunta si spun ca li s-au intimplat la fel.
Ai schimbat si tu amalgamul din gura?

Daca tot vrei sa mergi in solar, atunci incerca sa pui crema numai pe pete dar nu un pic ci dai destul de gros. Riscul este ca sa-ti apara pete noi in partea care nu ai uns-o.
Altceva ce pot sa-ti spun decit sa te accepti asa cum esti :-)

Tine-ma la curent cu tot ceea ce faci. Sint curioasa.
Mersi.
Ceau.
Miriam
0
09-10-2018, ora 15:20
gaby.ruja
Nu este medic/terapeut
gaby.ruja
Buna Miriam750 ! Te rog din suflet imi poti da si mie detalii. Una dintre cele mai mari dorinte ale mele este sa scap de petele pigmentare. Iti las si e-mailul meu gaby.ruja@yahoo.com

Iti multumesc din suflet ! Doamne ajuta !
0
19-12-2018, ora 14:48
Dana danuta
Nu este medic/terapeut
Dana danuta
Buna Miriam 750!Te rog sa îmi dai si mie mai multe detalii despre crema Cosmelan.De trei ani am pete pigmentare pe frunte si am consultat mai mulți medici d ermatologi fara prea mari rezultate.Am încercat diverse creme care le a decolorat dar vara se accentuează iar.Din care am citit crema se poate achiziționa si din Romania.Medicul mi a recomandat laser ultima data dar mi e frica sa incerc.Scuze ca te deranjez, astept detalii.
0
08-02-2019, ora 20:42
Dana danuta
Nu este medic/terapeut
Dana danuta
Mie mi au apărut în urma expunerii la soare luând și anticonceptionale, in urma cu vreo trei ani.La mine pe frunte sunt evidente și medicul dermatolog mi a dat și o crema preparată dar care nu a avut efect, doar le a decolorat.Vara chiar dacă folosesc protecție solară sunt foarte evidente chiar sub machiaj.Am aflat de produsele paula s choice pe baza de vitamina c si as vrea sa le incerc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.