vreu sa slabesc

05-03-2011
simi-cerasela
Nu este medic/terapeut
simi-cerasela
am31 de ani 1, 64 ınaltime şi100kg. am ıncercat tot felul de pilule diyete dar fara folos. vreau sa ıncerc diyeta cu supa de varza ce parere s-aveti despre aceasta.va rog daca ati folosito scrietimi rezultatele. va multumesc.
16 comentarii
0
05-03-2011, ora 20:22
BLUE83
Nu este medic/terapeut
BLUE83
Buna, sa sti ca e o mare greseala ceea ce vrei tu sa incerci, pentru ca trebuie sa intelegi cum functioneaza organismul uman ca sa slabesti.Daca vei manca supa de varza corpul tau va cataboliza tesutul muscular, si vei pierde masa musculara in loc de grasime.Ca sa slabesti trebuie sa ai o alimentatie cu o cantitate de carbohidrati redusa, deci poti manca proteina dar reduci carbohidratii, si ii consumi in prima parte a zilei.Uite daca vrei sa tii un regim, tot vrei ceva restrictiv fa asa mananca piept de pui cu salate in fiecare zi, si apuca-te sa faci efort aerob, adica alergare, inot, aerobic.Pieptul de pui are multa proteina asa ca nu vei priva corpul de principalul macronutrient, si iti vei mentine masa musculara, vizand eliminarea grasimii.Dar nu poti elimina carbohidratii de tot, ca o sa stai prost cu energia, asa ca mai poti manca cate o banana, in special dimineata.Daca vrei ceva care ajuta la arderea grasimii, grabeste procesele, L-carnitina, e un supliment folosit in acest sens.Dar nu te infometa si manca supa de varza, ca nu ajungi niciunde, documenteaza-te, lucreaza stiintific, si fa efort, aerob ca sa consumi calorii.
0
06-03-2011, ora 20:40
andipk7
Nu este medic/terapeut
andipk7
Eu am 36 de ani 1, 74m si 96 kg. M-am apucat de karate cu fii-miu de catva timp pentru a ma da jos din slanina. Nu stiu ce regim sa tin si sincer nici nu cred ca voi tine vreun regim. Imi place sa gatesc si sa mananc deci cred ca-mi va fi destul de greu sa ma limitez la o anumita dieta. Acum ca suntem in pragul postului probabil ca voi face un efort sa gatesc de post.
Daca aveti sugestii va rog sa ma ajutati.
Sotia este de asemenea supraponderala, asteptam inca un copil si nu cred ca vom trece prin vreun regim restrictiv.
Astept sugestii.
0
07-03-2011, ora 00:05
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
Pentru a slabi mai intai trebuie sa iti faci analizele, apoi consulta un nutritionist si incepe sa mergi a psiholog

psh Ioana Panculescu
0
07-03-2011, ora 17:49
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
si adaug fara sport nu vei reusi!
0
07-03-2011, ora 21:41
andipk7
Nu este medic/terapeut
andipk7
Pai mersul la psiholog necesita multe eforturi in special financiare. Din fericiere am absolvit psihologia, asta nu inseamna ca nu am nevoie de ajutor de specialitate, da e criza si este mult praf in buzunare, mai ales ca sunt si bugetar. De sport tocmai ma laudam ca m-am apucat de karate in rest nutritionist, hai sa fim seriosi, nu ca nu au un rol da eu unul nu le vad un viitor prea stralucit...
Vreau sa-mi traiesc viata natural, fara diete savante, constient de ceea ce mananc si cu frica lui Dumnezeu. In rest totul este strain si neavenit.
Mi-e greu sa cred ca-mi voi schimba ceva in cap pentru a-mi schimba apoi in comportamentul alimentar doar pentru ca cineva-mi va spune sa nu mananci x, y, z si sa faci cutare exercitiu. Armonia din sinea noastra ar trebui sa fie armonia din jurul nostru. Or daca in jurul nostru este haos prin ce tehnici pot modifica ambientul astfel incat sa nu-l mai simt atat de ostil?!
feng shui, meditatie, rugaciune, training autogen, psihanaliza, introspectie, drumetii, kamasutra, o carte buna, prieteni, legume, fructe, carne neprocesata de Aldis sau alti mari detinatori de E-uri, nush mai sunt dar ma opresc aici.
Nu inteleg cum e cu analizele si nutritionistul, cu psihologul inteleg da cu nutritionistul nu.
0
07-03-2011, ora 23:10
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
Stii cum se zice in popor "sa nu ai probleme cu glandele" de aceea ti-am recomandat sa-ti faci analizele..

Cu atat mai mult pt ca ai terminat psihologia si poate vrei sa profesezi, trebuie sa mergi la psiholog sa-ti faci analiza personala

Nutritionistul iti va spune ce trebuie sa mananci

Pentru slabit recomand exercitiile cardio -banda, stepper etc

Mult succes !
0
09-03-2011, ora 14:31
deea1222
Nu este medic/terapeut
deea1222
Buna, ma numesc Andreea, sunt din Iasi si sunt Consultant de Nutritie. Daca este cineva interesat, pot oferi o evaluare gratuita. Multumesc.
0
09-03-2011, ora 15:51
andipk7
Nu este medic/terapeut
andipk7
Da eu sunt interesat. Vreau o evaluare.
Cum facem?
0
10-03-2011, ora 08:26
deea1222
Nu este medic/terapeut
deea1222
Buna! Esti din Iasi? Spune-mi te rog cam pe cand poti sa ne intalnim? zi-mi o data si o ora. Multumesc.
0
10-03-2011, ora 15:11
beatrice19
Nu este medic/terapeut
beatrice19
eu am slabit 5 kg in 2 sapt cu pastile de slabit ;) ma simt excelent ;) daca sunteti interesata bagati iul meu in lista -*


(*modificat de administrator)
0
13-03-2011, ora 09:07
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
eu iti recomand cura cu varza, tocmai mai am cateva verze din butoi, 100 de euro bucata, nu-mi pasa ca te vei inbolnavi, ideea este ca pot face bani pe seama prostilor.
0
13-03-2011, ora 20:18
simi-cerasela
Nu este medic/terapeut
simi-cerasela
prost eşti tu eu sunt o persoana disperata şi am ıntrebat şi eu. ma informez nu folosesc nimic deocamdata. de ce vb urıt. daca dai un sfat dal daca nu taci. eu nu am nevoie de criticile tale ci de ıncurajare de ideei.
0
25-03-2011, ora 15:33
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Buna ziua
te rog Blue spune mi si mie, ai mai scapat de oboseala cronica?sufar si eu enorm din aceasta cauza.
Cat tonotil ai luat?
0
04-08-2011, ora 14:17
Demetra Cucueanu
Identitate neconfirmată
Demetra Cucueanu
Buna, andipk7,
Cum merge cu restabilirea armoniei?
Cred ca un coach te-ar ajuta sa-ti utilizezi resursele si sa iti aduci in viata ta ce crezi tu ca e mai potrivit pentru tine!
Si in nutrie coachul are rolul lui, in asa fel incat nu vei mai ajunge sa primesti niste indicatii, ci sa alegi stilul de viata potrivit tie!
Inspiratie si succes!
0
20-02-2012, ora 17:14
yanyu
Nu este medic/terapeut
yanyu
buna ziua,
sunt tatal unui copil de 12 ani, 150cm. si 46kg.
copilul face sport de 4 ani.
se pare ca este cam plinut, din afirmatiile antrenorului.
face hochei.
as ruga o parere avizata, despre greutatea copilului si daca este nevoie, permisa o cura de slabire.
multumesc.
0
18-04-2012, ora 11:42
puffulet
Nu este medic/terapeut
puffulet
Eu nu as recomanda nimanui pastile de slabit si nici dieta cu supa de varza.am intalnit multi care s-au ingrasat dublu apoi, chiar am si o prietena care era slaba, nu stiu de ce a luat pastile de slabit dar s-a ingrasat dublu si acum se chinuie sa dea jos.Eu luna trecuta aveam 74, kg 15.03.2012..la 153 cm...e mult...dar am facut dieta Daneza si acum dupa o luna am 67 kg, in plus mi-am schimbat alimentatia., am scos din alimentatie painea alba...mai bine paine neagra sau graham, am scos dulciurile(mai bine un patratel de ciocolata amaruie 75 %, sau ceva foarte usor cu zaharuri reduse, moderat si mai rar), am scos cartofii si orezul(doar foarte rar si cu moderatie si nu in combinatie cu carne), am scos sucurile acidulate(mai bine cele facute de noi, ceai si apa plata).Beau cafeaua mai slaba si fara zahar(poate doar cu putin lapte), folosesc ulei de masline..mai ales la salate...prajeli nu mai fac decat omleta dimineata cu ffff putin ulei.Mananc carne mai slaba, fructe, legume, salate.Nu mananc fructe decat cu o ora inainte de masa sau 3 ore dupa masa...apa - cu jumatate de ora max inainte sau dupa masa si bineinteles...miscare, plimbari, exercitii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.