VSH, PROTEINA C REACTIVA, FIBRINOGEN MARIT

20-11-2009
ALEX35
Nu este medic/terapeut
ALEX35
Buna ziua am facut si eu niste analize si unele au rezultate negative
VSH 33, LEUCOCITE 10, PROTEINA C REACTIVA 21, FIBRINOGEN 506 ASLO ESTE IN LIMITE NORMALE
IMI putei spune si mie despre ce este vorba?
Exista posibilitatea ca acesti factori modificati sa aducape undeva la un cancer de orice natura?
Astept rasunusul dvs multumesc mult, la revedere
2 comentarii
0
20-11-2009, ora 17:19
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
Deci aveti un sindrom inflamator biologic ( sper ca de fapt leucocitele sunt 10000/mmc ), adica pe undeva aveti un proces infectios sau inflamator. Conexiunea cu un cancer mi se pare exagerata, dgn de tumora maligna necesita alte investigatii de regula imagistice.
Sper ca v-am dumirit cit de cit.
Multa sanatate
0
20-11-2009, ora 18:32
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Ce simptomatologie ai???Eu consider ca ar fi bine sa faci investigatii imunologice ( boala de colagen????):factor reumatoid, Anticorpi antinucleari ; Ag Hbs, Ac antiHVC; faci febra???( daca da, consult la Hematologie si Boli Infectioase); nu vreau sa seman panica, dar stim ca " paza buna trece primejdia rea" si ca sindromul inflamator apare si in neoplazii si ar fi bine sa faci si markeri tumorali( Beta 2 microglobulina, LDH, alfafetoproteina, Beta HCG, ACE, CA125, eventual si alti markeri) si, da, in functie de simptomatologie, facem si un examen imagistic ( CT toracic si abdominal cu substanta de contrast); numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.