Vulvo-vaginita

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Am fost diagnosticata dupa cateva zile de simptome cu Vulvo vaginita ac si mi s-a dat tratament cu Klion ovule, Stamicin si unguent Nidoflor.
Nu mi s-a spus daca prietenul meu trebuie sa faca tratament.El nu spune nimic despre eventuale simptome si nu stiu daca are sau nu.
Intrebarea mea este:chiar daca nu are simptome, poate fi infectat?Se impune efectuarea tratamentului si de catre el?
Mentionez ca nu am avut alt partener in ultimele 11 luni, doar ca am folosit impreuna recent cateva pensiuni la care am observat ca igiena nu era tocmai perfecta.
Va multumesc!!
1 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
In cazul de fata trebuie determinata etiologia (cauza) vulvo-vaginitei pentru a recomanda sau nu tratamentul partenerului.

In cateva cuvinte, etiologia unei infectii vaginale poate fi:
- candidozica: in general tratamentul partenerului nu este recomandat;
- trichomoniazica:partenerul este tratat in paralel cu metronidazol 2g in doza unica (evitati consumul alcoolului 24h dupa administrarea metronidazolului);
- vaginoza bacteriana: tratamentul partenerului se impune in cazul in care prezinta simptomatologie locala;

Este de preferat ca partenerul sa fie consultat personal, in loc sa fie tratat fara examinare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.