Vulvovaginita acuta tratament

31-03-2011
nicol84
Nu este medic/terapeut
nicol84
Pe data de 3 martie am avut un contact neprotejat cu partenerul cu care sunt de 8 luni, in urma contactului m-am ales cu o cistita din spusele doctoritei de familie, diagnostic dedus din simpotomele care le aveam(mancarime acuta, oparire, inflamare, urinare deasa cu usturime si arsura, in anumite momente si sangerare), fara alte analize desi i-am spus ca as vrea sa-mi dea o trim pentru urocultura si secretie vaginala, dar a spus ca nu e nevoie. Tratamentul a fost tavanic 500mg si Nimesil, timp de 7 zile si Tantum Rosa. Am terminat tratamentul, dar disconfortul si senzatiile de usturime si mancarime nu au disparut, asa ca mi s-a recomandat Monural - doza unica. La doua zile situatia s-a agravat si deja nu mai aveam zona genitala doar inflamata, dar si iritata si foarte rosie, foarte oparita, a inceput sa mi se exfolieze pielea si sa se extinda in zona inghinala + niste mancarimii cumplite. Am mers la doctor ginecolog care fara analize de secretie sau ceva m-a diagnosticat "vulvovaginita acuta" cu urmatorul tratament : Canesten unguent de 2 x zi, Fluocinolon N unguent 2 x zi, ovule Polygynax, Tantum Rosa - spalat cu irigatorul, acest tratament 6 zile, am terminat si cu el si nu mai e usturimea, dar tot mai sunt oparita, culoarea zonei nu mai este rosu aprins, este maroniu si ma mai mananca dar nu f rau, iar acum ma dau cu Pimafucin unguent(prima zi cu acest unguent), e mai bine.
Si acum va intreb ultimul tratament e bun? Nu trebuia totusi sa fac niste analize? Si pe partener sa-l pun si pe el sa se dea cu Pimafucin?
Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri!
Va multumesc anticipat
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: