yasime luate gresit pana in ciclu

27-01-2012
ioana1978
Nu este medic/terapeut
ioana1978
Pe 23.01 crezand ca a venit ciclu am luat prima pastila din primul blister.Am mai luat yasmine acum 2 ani timp de 3 ani de zile si am intrerupt.Numai ca a fost ciclu fals, sau cel putin asa am crezut.Am luat si a 2 pastila pe 24.01. Vazand ca nu mai am nici un fel de sangerare 25.01 si 26 nu am mai luat pastila.Azi 27.01 a venit ciclu propriu zis. Cum sa fac?Le iau in continuare?
3 comentarii
0
27-01-2012, ora 20:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu ati facut bine ca ati intrerupt folia.
Cel mai bun lucru pe care il puteti face acum, daca tot ati intrerupt, este sa nu luati anticonceptionale pana la urmatoarea menstruatie. Apoi incepeti folie noua in ziua a 4-a sau a 5-a a ciclului.

Dacă, în viitor, veţi mai face pauze de anticoncepţionale, nu mai reluaţi niciodată în prima zi a ciclului, ci în ziua a 4-a sau a 5-a, după cum probabil că v-a indicat medicul prima dată.
0
27-01-2012, ora 20:13
ioana1978
Nu este medic/terapeut
ioana1978
Multumesc pt.raspuns.Numai ca nu pot lua in a 4 sau a 5 zi, pentru ca menstruatia ma tine MAXIM 4 zile. Cum sa procedez?Menstruatia incepe sa se instaleze abia azi, desi nu inteleg acele sangerari si scurgeri maronii de acum 3zile.A doua nelamurire, presupunand ca incep in a 4 zi, adica cand deja ciclu dispare, iau toata folia?Si o ultima intrebare : din ce moment voi fi protejata?Cu tot respectul si multumesc pentru ajutor
0
28-01-2012, ora 12:01
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu conteaza cat te tine menstra, pur si simplu numeri 4 ori 5 zile incepand cu prima zi de sangerare si atunci iei prima pastila, in a patra zi ori a cincea, depinde cum te hotarasti. Nu conteaza daca mai ai sangerari sau nu. Si da, iei toata folia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •