yasmin

27-07-2010
serafin
Nu este medic/terapeut
serafin
salut.folosesc yasmin si in fiecare luna am avut sangerarea in a 4a zi de pauza.doctorul mi-a spus sa le iau din a 5 a zi de menstruatie, asta inseamna sa incep blisterul in a 8 a zi de pauza.luna aceasta am avut sangerarea cu o zi mai tarziu ceea ce inseamna ca voi incepe blisterul cu o zi mai tarziu decat deobicei? adica in a 9 a zi.e corect?adica pot face pauza mai mult de 7 zile??astept raspuns urgent
12 comentarii
0
27-07-2010, ora 11:13
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
nu ai înţeles cum trebuie. probabil ţi-a zis la prima folie să iei din a 5 a zi de menstruaţie. la următoarele le iei aşa cum trebuie, cum scrie pe prospect, cu pauză cât trebuie- adică 7 zile, nu mai mare pentru că nu te va mai proteja.
0
27-07-2010, ora 11:20
serafin
Nu este medic/terapeut
serafin
le iau aja de 2ani si jumatate.acum ce fac?incept din prima zi?multumesc mult
0
27-07-2010, ora 11:26
serafin
Nu este medic/terapeut
serafin
dak incep administrarea din prima zi de sangerare asta inseamna ca am doar 4 zile de pauza.e normal? nu stiu ce sa mai cred.
0
27-07-2010, ora 12:24
crystyna.cryss
Nu este medic/terapeut
crystyna.cryss
buna incepi in prima zi de sangerare anticonceptionalele le iei pe toate cele 21 adik o folie sh faci pauza de 7 zile in a 8 zi incepi urmatoarea tableta
0
27-07-2010, ora 12:58
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
deci: la prima folie luată după o pauză îndelungată, sau pur şi simplu prima folie- se ia din prima zi de sângerare (sau primele 5 maxim)... se ia folia, după ce se termină se face pauză 7 zile şi după cele 7 zile de pauză începi noua folie chiar dacă ciclul s-a terminat sau abia a început, indiferent din ce zi este faţă de ciclu- ideea este să ai pauză 7 zile şi folie nouă apoi..
0
27-07-2010, ora 13:19
serafin
Nu este medic/terapeut
serafin
sunt confuza si nu inteleg raspunsul d-voastra. deci trebuie sa fac "pauza indelungata", cat timp?pauza o iau asa de capul meu?si dak in timpul pauzei nu am menstra cum incep blisterul? si dak nu fac pauza indelungata si incep de azi blisterul( pt k azi am avut prima sangerare) ?dar asta inseamna k eu nu am mai facut pauza de 7 zile ci de 4...of complicat rau..multumesc oricum.
0
27-07-2010, ora 13:34
crystyna.cryss
Nu este medic/terapeut
crystyna.cryss
buna eu iau mercilon (am luat sh yasmin sh yasminel dar leam schimbat pt ca incepusem sa ma ingras etc) am inceput prima folie din prima zi de menstruatie apoi dupa ce am terminat prima folie am facut pauza de 7 zile (treb sa faci pauza de 7 zile intre folii )apoi incepi folia foia urmatiare in a opta zi indiferent de menstruatie.cel my bn cauta pe net prospectul anticonceptionalelor yasmin si acolo scrie totul te vei lamuri my bn;)
0
27-07-2010, ora 14:14
serafin
Nu este medic/terapeut
serafin
ms crystyna.cryss. dar problema mea e ca acuma 4 zile am terminat blisterul si azi mi-a venit si dak incep noul blister azi, prima zi, asa cum mi-ati spus voi, eu nu mai am pauza aia de 7 zile de dinaintea blisterului. am citi si pe prospect il am in geanta si sunt date referitoare la PRIMA DATA CAND IAU YASMIN adica ori in prima zi ori in a 5a(asa cum mi-a spus medicul), si apoi spune ca dupa ce termin blisterul sa fac pauza 7 zile si in a 8 a sa incep unul nou. eu le-am luat tot timp in a 5a zi.si cum mi-a venit cu o zi mai tarziu nu pot sa le mai iau in a 5 a zi pt ca astfel se prelungeste pauza de 7 zile in 8 zile.asta e marea mea dilema.
0
27-07-2010, ora 15:01
crystyna.cryss
Nu este medic/terapeut
crystyna.cryss
aaaaaa scz nu am inteles ca luai deja anticonceptionale scz.trebuie sa faci o pauza de la ultima pastila de 7 zile.nu are importanta ca abea acum tia venit menstruatia sau ca in ziua in care incepi urmatoarea folie ink my ai menstruatie.de la ziua in care ai terminat prima folie astepti 7 zile sh a 8 incepi urmatoarea folie.nu are importanta in a cata zi iti vine menstruatia important este k imi vine.
0
27-07-2010, ora 15:43
crystyna.cryss
Nu este medic/terapeut
crystyna.cryss
important este ca iti vine
0
27-07-2010, ora 16:47
serafin
Nu este medic/terapeut
serafin
multumesc mult crystyna.cryss.acum am inteles.eu am facut tot timp pauza de 7 zile insa nu mi-am dat seama pt k faza era, ca la mine a 5a zi de menstruatie coincidea cu a 8 a zi de pauza si dasta eram confuza.pt k eu nu numaram 7 zile ci stiam ca in a 5a zi de menstra trebuia sa incep blisterul.insa acum stiu, nu mai tin cont cand imi vine ci numar 7 zile de pauza si in a 8 a incep blisterul, indiferent de menstruatie.multumesc ink o data
0
27-07-2010, ora 19:44
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
Deci să repet:
1. dacă nu ai mai luat niciodată anticoncepţionale ieie din prima zi de menstruaţie
2. dacă ai mai luat, dar ai făcut pauză 2-3 luni sau un an sau mai mult, iei tot din prima zi
3. dacă deja iei anticoncepţionale... laşi 7 zile pauză între folii şi le iei indiferent de câte zile de ciclu sunt, sau a câta zi de ciclu vine prima pastiluţă din folie. deci nu asta e orientarea, te orientezi după nr de zile cu pauză la pastiluţe care trebuie să fie mereu 7
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •