yasmin+nizoral

28-10-2009
bella-yzaura
Nu este medic/terapeut
bella-yzaura
buna ziua,
va rog tare mult un raspuns, daca se poate la intrebarea mea
iau yasmin de 1 an jum, si am facut tratament luna aceasta cu nizoral+ovule betadine+crema nizoral
am inceput tratamentu in ziua a 14 de AC, adika sambata 17 octombrie
pe 17, 18, 19, 20, 21, 22 am luat cate 2 nizoral pe zi (trebuia sa iau si vineri si sambata adik 23 si 24, dar am plecat de acasa si le-am uitat) si am luat iarasi 2 pe 25 duminica
pe 22 am terminai folia de yasmin
pe 23 a fost prima zi de pauza
pe 24 la ora 21(duminica a doua zi de pauza) am avut contat sexual in pauza
pe 28(ai dimineata)am avut altul,
acum am citit pe net ka nizoralul este derivat al ketoconazolului si k ar inhida procesul AC,
in seara asta la ora 21 fac 72 de ore de la primul contact de duminica, ce sa fac sa iau postinor, exista posibilitatea de sarcina???
trebuia sa imi vina menstra in pausa de obicei ziua 4 sau 5, azi este a 5 zi si nu a venit, ma doare un ovar stangul, cred k este un ovar..pana acum ma dureau si sanii dar de duminica nu ma mai dor...
ce sa fac va rog ajutati-ma.
multumesc anticipat!
6 comentarii
0
28-10-2009, ora 14:59
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Exista un oarecare risc de sarcina, totusi este prea mic (in jur de 1 %) ca sa riscati luand Postinor.

Pe viitor, e bine sa spuneti medicului care e pe cale de a va scrie o reteta ca luati anticonceptionale.
0
28-10-2009, ora 15:10
bella-yzaura
Nu este medic/terapeut
bella-yzaura
multumesc pentru raspuns
ideea este k nu am fost la medik, a recidivat candida, si am luat ceea ce imi daduse anterior medikul, numai k atunci am luat ketoconazol, iar acum nu am gasit la farmacie si am luat nizoral, dar atunci stiu k doctorita mi-a zis sa evit contactele pe perioada tratamentului, datorita ovuletor, dar nu mi-a zis sa ma protejez suplimentar...
deci in concluzie ce ma sfatuiti sa fac sa iau sau nu postinor?
daca riscul de sarcina e de 1% de ce nu imi vine menstra, de la tratament?
daca nu iau postinor si totusi nu vine menstra sambata ar fi a 8 zi si ar trebui sa iau din nou o alta folie, ce fac incep folia fara sa imi fi venit acum?
0
28-10-2009, ora 16:36
bella-yzaura
Nu este medic/terapeut
bella-yzaura
dar nu imi mai raspunde nimeni.ce sa fac sa iau postinor sau nu???
0
28-10-2009, ora 16:55
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
nu lua postinor, nu are rost. pentru că ambele pastile de postinor trebuie luate în interval de 72 de ore. nu cred că aveţi cum să fiţi însărcinată, probabil trebuie să va vină ciclul
0
28-10-2009, ora 17:17
bella-yzaura
Nu este medic/terapeut
bella-yzaura
multumesc pentru raspunsuri, toata lumea cu, care am vb asa ma sfatuieste sa nu iau...dar am vrut si o parere de la o perfoana abilitata, care cunoaste...
0
29-10-2009, ora 08:38
bella-yzaura
Nu este medic/terapeut
bella-yzaura
dl Doctor daca riscul de sarcina este mik atunci Exista posibilitatea ca in pauza sa nu vina delok avand in vedere ca am facut tratament cu nizoral tablete 2 pe zi timp de 6 zile am luat (trebuia sa iau 10)+10 ovule betadine+crema nizoral...
nu am luat postinor si au trecut cele 72 de ore in care puteam sa iau sunt 84 de ore de la contact...si sunt in a6-a zi si nu mi-a venit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • De ce întârzie menstruația?
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •