yasmine - am nevoie de un sfat

26-02-2008
dinittza
Nu este medic/terapeut
dinittza
Folosesc yasmine de foate putin timp si cum informatia la noi in tara nu este in floare as avea o intrebare si daca este cineva binevoitor sa imi raspunda i-as fi recunoascatoare. Intrebarea mea suna cam asa: de la a cata pilula din blister esti in perfecta siguranta? (adik nu poti ramane insarcinata)-mentionez ca sunt la a 4 pastila din primul meu blister

Cu multumiri anticipate,
5 comentarii
0
26-02-2008, ora 00:00
lyonesse 2007
Nu este medic/terapeut
lyonesse 2007
se considera ca trebuie sa treaca minim 14 zile de administrare a contraceptivelor ca sa fii in siguranta.
0
26-02-2008, ora 00:00
dinittza
Nu este medic/terapeut
dinittza
multumesc frumos pentru raspunsul dumneaoastra. Insa farmacista de unde am cumparat AC mi-a zis ca dupa 7 zile, iar colegele de munca stiu ca dupa 15 zile si vroiam sa stiu sigur.
As mai avea niste nelamuriri in privinta alcolului, daca reduce efectul anticonceptionalului, si a perioadei in care sunt la menstra daca sunt protejata.

Inca o data multumesc frumos pentru raspuns si astept cu nerabdare reply
0
27-02-2008, ora 00:00
lyonesse 2007
Nu este medic/terapeut
lyonesse 2007
efectul anticonceptionalelor poate fi redus de antibiotice.cu privire la alcool depinde de cantitate.daca ceea ce consumi e in cantitate moderata nu reduce efectul pilulelor pe care daca le iei regulat trebuie sa te protejeze si pe timpul menstrei.oricum cea mai sigura metoda este prezervativul.bafta si toate cele bune!
0
27-02-2008, ora 00:00
dinittza
Nu este medic/terapeut
dinittza
inca o data va multumesc din suflet pentru lamuriri si va urez de asemenea toate cele bune!
0
07-03-2008, ora 00:00
mariutza
Nu este medic/terapeut
mariutza
ceao. cam tarziu scriu, dar abia am citit intrebarea ta. eu folosesc Yasmine de 2 ani- in prima luna de folosire contraceptia incepe a 14-a zi, dar lunile care urmeaza contaceptia sigura incepe cu prima pilula si se spune ca timpul intre ultima si prima pilula esti protejata, daca ai luat cam la aceleasi ore. in perioada asta cel mai bine e cu prezervativ
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •