Yasmine - prima pilula din folie uitata

29-10-2008
monik78
Nu este medic/terapeut
monik78
Iau Yasmine de 7 luni, acum o saptamana am uitat sa iau prima pilula dintr-o noua folie si am luat a doua zi 2 deodata. Citind prospectul am vazut ca exista un risc foarte mare sa raman insarcinata, avand in vedere ca am avut contact sexual in saptamana de dinainte si chiar cu o zi inainte de ziua cand trebuia sa incep o noua folie. Pe moment mi-am spus ca nu o sa se intample nimic si am continuat sa iau pilulele normal. Acum a trecut exact o saptamana si nu stiu daca e doar autosugestie paranoica sau chiar am ramas insarcinata. Am avut putin greata azi dimineata si aseara imi simteam sanii foarte durerosi.
Va rog sa imi spuneti daca exista intr-adevar posibilitatea reala de a fi ramas insarcinata din cauza acelei pilule luate cu intarziere si daca da, daca exista vreo metoda rapida de intrerupere de sarcina acum, fara sa fie nevoie sa astept sa vad daca o sa mai am sangerare menstruala.
15 comentarii
0
29-10-2008, ora 19:23
monik78
Nu este medic/terapeut
monik78
Va rog din suflet, imi poate spune cineva daca mai pot face ceva acum dupa o saptamana.
0
30-10-2008, ora 10:47
alinna
Nu este medic/terapeut
alinna
nu exista nicio metoda pana nu vezi dak iti vine menstra.dar dak ai avut contact nepotejat inainte de a uita pilula eu stiu ca ai fost protejata.dak ai avut contact dupa ce ai uitat pilula si au trecut 12 ore atunci sunt probleme.
0
31-10-2008, ora 10:35
anonima101
Nu este medic/terapeut
anonima101
calculeaza daca au trecut mai mult de 12 ore atunci e posibil si inca una erai in perioada fertila?
aici trebuie doar tu sa calculezi
am patit si eu asa o data si mi se parea ca sunt insarcinata dar era doar o autosugestie paranoica
medicul mi-a calculat conform calendarului si mia spus ca este practic imposibil sa fi ramas eu insarcinata asa ca ia-ti un calendar si pune-te pe calcule
alta solutie pina la ciclu nu este
si inca una sarcina in primele saptamini nu se simte
ai grija de tine
0
31-10-2008, ora 13:01
anonima101
Nu este medic/terapeut
anonima101
mmm dar daca sa calculam in prima saptamina dupa ciclu ovulul inca nu este si astfel nu poti sa ramii insarcinata dar trebuie totusi sa clalculezi dar eu cred ca nu prea are cum sa fi ramas insarcinata.
si alinna nu ai dreptate chiar daca vine ciclul poti sa fii insarcinata dar totusi are o alta forma
dar nu va bazati pe asta... la fiecare organizmul e diferit
monik78- eu cred ca nu ai ramas insarcinata
dar mai vezi ai grija de tine
0
31-10-2008, ora 16:30
monik78
Nu este medic/terapeut
monik78
Da, si eu ma gandeam ca in mod logic nu as fi avut cum. Daca se pune ca ovulul este expulzat in a 14-a zi de la menstruatie si ajunge in uter cam in 2 zile, spermatozoizii nu ar fi avut cum sa reziste atata timp. In saptamana urmatoare nu am mai avut nici un contact sexual. Si ma mai gandeam si la asta, ca ar fi imposibil sa am simptome de sarcina dupa prima saptamana, dar de frica.
Cele 12 ore au trecut sigur, am luat pastila uitata odata cu urmatoarea, asta cam dupa 20 si ceva de ore...
Dar de perioada fertila nu stiu sigur, ca de cand am inceput sa iau yasmine mereu imi vine menstruatia cu vreo 2-3 zile inainte de termin folia. Calculat la standard, cu alea 14 zile, nu prea eram in nici o perioada fertila, dar cum toata lumea zice ca daca uiti din prima folie si ai avut contact sexual in saptamana anterioara esti aproape sigur in risc.
Mersi mult pt pastila de logica pe care mi-ai dat-o, mi-ai confirmat intr-un fel cealalta varianta la care ma gandeam, sper sa fie asa!
0
06-05-2009, ora 14:43
Alexandra29071985
Nu este medic/terapeut
Alexandra29071985
Iau Yasmine de ceva vreme. Si problema mea este ca am uitat sa iau o pastila in prima saptamana, am luat-o a doua zi cred ca dupa 12 ore si am avut un contact sexual neprotejat si mi-e foarte teama sa nu fi ramas insarcinata.
Astept raspuns. Multumesc mult.
0
07-05-2009, ora 02:58
monik78
Nu este medic/terapeut
monik78
Buna Alexandra, daca te ajuta cu ceva iti pot spune ca la mine a fost alarma falsa, nu s-a intamplat nimic. Si eu am luat pastila uitata la mai mult de 12 ore, o data cu urmatoarea, si avusesem contact sexual neprotejat in saptamana anterioara si chiar cu o zi inainte.
Incearca sa faci si tu calculul ala de mai sus, in mod normal nu ar trebui sa fii in perioada fertila.
Multa bafta!
0
07-05-2009, ora 17:12
Alexandra29071985
Nu este medic/terapeut
Alexandra29071985
Merci mult pentru raspuns monik, dar eu am avut contact sexual dupa ce am luat pastila uitata si mi-e teama sa nu fie mai grav.
0
25-10-2009, ora 23:56
roxybobo
Nu este medic/terapeut
roxybobo
buna seara, am si eu o problema, si nu stiu ce se intampla: de vreo sapt, doua, ma tot dor sfarcurile, sunt f sensibile si daca le ating, si daca nu le ating, iar acu vreo apt am observat chiar niste mici scurgeri din sfarcuri.acuma, la sfarcul drept am observat o mica umflatura in partea inferioara a sfarcurilor, si am o durere destul de intepatoare, si cam incomoda.Mentionez ca iau anticonceptionale Yasmine de aproape un an, iar luna aceasta au fost 3 zile, neconsecutive, in care nu am ajuns sa iau pastilele.Doctorul mi-a spus ca acest lucru va afecta doar protectia impotriva unei sarcini, si nu imi va afecta sanatatea.
Aveti vreo parere? v-as fi recunoscatoare.
0
26-10-2009, ora 00:10
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
roxybobo, parerea mea este sa mergi cat mai urgent la un medic ginecolog, pt ca acele scurgeri nu sunt tocmai un lucru bun!Este posibil sa ai o infectie si trebuie tratata pt a nu intampina si alte probleme mai mari.
Sanatate!
0
28-10-2009, ora 15:53
marmotta
Nu este medic/terapeut
marmotta
dupa cat timp de la administrarea primei pilule de diane-35 se poate intretine act sezual neprotejat?si asta tinand cont ca prima pilula nu a fost luata in prima zi de ciclu..
0
28-10-2009, ora 15:53
marmotta
Nu este medic/terapeut
marmotta
as vrea sa stiu si pt viitor asta:)va multumesc anticipat:D
0
01-11-2009, ora 01:07
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Din cate stiu eu, Diane 35 se iau din a 5-a zi a ciclului menstrual si iti ofera protectie din prima zi!
0
01-11-2009, ora 12:06
alexxy_a
Nu este medic/terapeut
alexxy_a
luate din prima zi de ciclu, din prima protejeaza..dar daca le iei din alta zi de menstruatie, e nevoie de 7 zile de protectie suplimentara.
0
04-08-2010, ora 14:41
annamaria123
Nu este medic/terapeut
annamaria123
Buna,

Mi-a venit luni pe la ora 18.Intrucat nu am putut sa iau pastila Yasmin am luat o a doua zi la ora 11 am.A doua pastila am luat la ora 19 si astazi vreau sa o iau tot la ora 19.
Mentionez ca era un blister luat dupa o pauza de cateva luni.
E bine ce am facut?Sunt protejata?

Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul