yaz pt reglarea ciclului

12-11-2009
crist_1608
Nu este medic/terapeut
crist_1608
Buna, am 40 de ani si mi s-a recomandat de cateva luni sa iau yaz pt reglarea ciclului (un inceput de menopauza), recomandarea a fost pe 6 luni;sunt la a patra folie, dupa prima folie am avut o scurgere f puternica, dupa a doua folie scurgerea a inceput la ultima pastila alba si a durat doar doua zile si a fost f f putin, asa s-a intamplat si dupa a treia folie am vrut sa renunt dar totusi am inceput si a patra folie.

Ce sa fac?sa fac totusi tratamentul timp de sase luni cat mi s-a recomandat de medic?am dureri mari in san dar asta numai acum nu de mult timp, si inca ceva ma doare rau gatul pot sa iau ospen ?nu are legatura cu yaz-ul?
Multumesc mult si va doresc o zi excelenta!
3 comentarii
0
12-11-2009, ora 23:11
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Parerea mea este sa opriti tratamentul hormonal la terminarea actualei folii. Beneficiul este neglijabil, in schimb riscurile sunt cam mari.
0
16-11-2009, ora 17:30
crist_1608
Nu este medic/terapeut
crist_1608
Va multumesc mult pt raspuns, dar totusi care ar putea fi riscurile?
O seara linistita!
0
11-01-2010, ora 10:57
crist_1608
Nu este medic/terapeut
crist_1608
Buna ziua, tinand cont de parerea d-voastra am intrerupt tratamentul cu yaz cand am terminat folia, de atunci nu am mai avut menstruatie(o luna si vreo 10 zile) dar problema este ca sunt foarte ametita, dureri de cap persistente si transpiratii abundente in timpul noptii(cam de trei-patru ori) va rog sa imi spuneti ce ar trebui sa fac in cazul acesta?se instaleaza oare menopauza ? nu este cam devreme am doar 40 ani?
Va multumesc din suflet si va doresc o zi excelenta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Contraceptive combinate (COC)
  • Modul de administrare al contraceptivelor orale combinate
  • Ce e de facut daca sunt omise pilule anticonceptionale
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Menarha - prima menstruatie
  •