zgarietura cornee

05-01-2009
julie v
Nu este medic/terapeut
julie v
Buna seara ! Astazi, din neatentie, o vanzatoare mi-a atins cu un ziar globul ocular (eu ma aplecasem sa-mi pun jos sacosele si ea in momentul acela tocmai trasese de pe taraba ziarul respectiv - ceasul rau !!!). Pe moment am lacrimat si m-am frecat la ochi si cumva mi-a trecut, dar dupa vreo ora cand m-am apucat de citit a inceput sa ma jeneze sub pleoapa, ca si cum as avea o zgarietura ! Greseala mea a fost ca iar m-am frecat la ochi, apoi m-am spalat cu apa rece ( lacrimile imi curgeau destul de abundent ) si mi-am pus comprese cu musetel si galbenele, dar vad neclar (incetosat ) ! Imi puteti da un sfat ( ceva naturist eventual ) in afara de cel de a merge la oftalmolog ? Oricum, daca nu-mi revin pana maine, voi merge ! Va multumesc !
15 comentarii
0
05-01-2009, ora 21:37
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Exista serviciu de urgente oftalmologice unde te poti prezenta; Este bine sa te vada un medic oftalmolog, sa nu fie vorba si despre un corp strain cornean care trebuie scos( complicatiile in cazul retentiei corpului strain pot fi redutabile);tratamentul care se indica in eroziunea corneana post-traumatica ( rezulta prin zgarierea corneei) se incepe in camera de garda si consta in administrarea de : midriatic( Tropicamida 0, 5% 1 picatura de 5 ori pe zi, asta inseamna cam la 3ore, in ochiul cu eroziune, 7zile), Corneregel sau Eyestil gel oftalmic( 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior in ochiul cu eroziune de 5 ori pe zi, 7 zile), eu mai recomand si antibiotic in amandoi ochii, 1 picatura de 5 ori pe zi, 7 zile( prefer in eroziuni, Nettacin) si pansament schimbat zilnic pana se epitelizeaza corneea; Medicamentele diferite se administreaza la un interval de 5 minute, pentru a evita fenomenul de "spalare" ; unguentele sau gelurile se aplica ultimele;de asemenea, trebuie sa te prezinti la control, inca o data sau de mai multe ori, in functie de aspectul corneei( medicul examinator va decide); este bine sa folosesti pentru igiena locala, un sampon "No Tears", pentru bebelusi, dimineata si seara, zilnic; numai bine
0
06-01-2009, ora 17:43
julie v
Nu este medic/terapeut
julie v
Buna ziua ! Dna doctor, in primul rand va multumesc foarte mult pentru promptitudinea dvs. ! Am avut o noapte de cosmar, atat din cauza usturimii ochiului cat si a lacrimilor care nu mai conteneau ! Dimineata aveam pleoapa superumflata, dar chiar si asa am deschis calculatorul sa vad vreun raspuns la problema mea ! V-am ascultat sfatul si am fost astazi la consultatie. Diagnosticul este " keratita traumatica superficiala " iar ca tratament mi s-a dat tobrex ( cate o pic. de 4 ori/zi) si corneregel (cate o pic. de 4 ori/zi).
Daca nu mi-ar fi fost frica sa n-am totusi un corp strain ( particule din ziar) as fi urmat doar tratamentul pe care mi l-ati prescris dvs. si care mi se pare mai complex ! Oricum, va multumesc si va doresc un an nou fericit !
0
09-01-2009, ora 15:00
julie v
Nu este medic/terapeut
julie v
Va rog sa-mi spuneti daca este normal ca dupa 2 zile de tratament cu tobrex si corneregel sa apara o senzatie de usturime in unghiul interior al ochiului ( ochiul nu este rosu si nu lacrimeaza ) ! Am fost la control a doua zi dupa consultatie, cand mi s-a spus ca inca se mai vede zgarietura, dar atunci nu aveam aceasta usturime ! Problema este ca medicul respectiv vine la noi in oras abia marti si eu nu stiu daca sa continui tratamentul sau sa-l intrerup ! Daca-l continui s-ar putea sa se accentueze senzatia de usturime, iar daca-l intrerup s-ar putea sa-mi apara alte complicatii si sa-mi faca mai rau ! La altcineva nu ma pot duce pentru ca nu stie cum aratam cand mi s-a intamplat incidentul si nici nu ar fi corect fata de medic sa fac asa ceva !
Va multumesc !
0
21-01-2010, ora 20:47
valeri
Nu este medic/terapeut
valeri
va rog sa-mi dati un raspuns la o problema care mi se pare grava. nepoata mea are 24 de ani. In urma cu o saptamana a avut o senzatie de usturime la ambii ochi. Luni dimineata cand s-a sculat sa mearga la serviciu a avut privirea incetosata, nu vedea bine. A mers totusi la serviciu, dar avand in vedere ca lucreaza pe calculator nu a stat la munca si s-a dus la un medic oflamolog. I s-a pus dg. de Eroziuni cornee si i s-a dat tratament cu Cornelegel si Pranoflog ( nu stiu daca am scris bine) Dupa 4 zile, adica azi a mers la control, vederea scazandu-i mai mult, si i s-a spus ca are o iritatie mai adanca si s-ar putea sa-si revina cu tratament dupa aprox. 5 ani sau in cel mai rau caz sa ramana cu vederea scazuta. Nu stiu exact dg., ea locuieste in Baia Mare iar eu in alt oras si nu poate descifra de pe reteta, mi-a zis ceva de genul Epiterom, epiteliom cornee. Va rog, dupa cum v-am descris simptomele, daca cineva stie sa ne dea un sfat. Parintii ei sunt disperati. Multumesc
0
21-01-2010, ora 21:58
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara ! Nu inteleg foarte bine datele prezentate, dar as zice ca este vorba despre o ulceratie corneana despre a carei etiologie nu stim nimic; pentru un diagnostic de epiteliom, avem nevoie de examen HISTOPATOLOGIC, in functie de acesta se va alege atitudinea terapeutica ;ce va sugerez eu: determinarea Ig G antiHSV tip 1, un examen microscopic Gram sau Giemsa al raclajului cornean, examen bacteriologic al secretiei conjunctivale si al raclajului cornean, ; sa nu ma administram Pranoflog; introducem tropicamida 1% 1 picatura de 5 ori pe zi, Nettacin 1 picatura de 5 ori pe zi10 zile; daca se confirma diagnosticul de keratita herpetica, va recomand si Aciclovir tablete 400mg pe zi- 10 zile si unguent local cu Aciclovir sau Ganciclovir( Virgan) 1 aplicatie de 5 ori pe zi, 10 zile si Corneregel 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior, 10 zile. Exista si infiltrat cornean?? In acest caz, va trebui sa introdcem un colir cu corticosteroizi( de preferat, dupa reepitelizarea corneei); si daca eroziunile au fost spontane, la ambii ochii, nu s-a confirmat etiologia virala, atunci ne vom gandi si la o distofie corneana; Din pacate, eu nu pot face decat supozitii privind diagnosticul si atitudinea terapeutica; inca o sugestie: daca nu s-a confirmat etiologia infectioasa, aplicarea unei lentile de contact terapeutice pana la epitelizare; Nettacin( vei mai sus), lacrimi artificiale pe baza de acid hialuronic( Visustrin sau Lubristil sau Eyestil ) si colir cu acetilcisteina -1 picatura de 5 ori pe zi pana la epitelizare;numai bine
0
22-01-2010, ora 15:35
valeri
Nu este medic/terapeut
valeri
Va multumesc din suflet pentru promptitudine si pt. sfatul dv. Azi au mers la un alt medic la Baia Mare, nu stiu daca au facut bine, dar sunt disperati, care nu s-a pronuntat asupra diagnosticului, dar a fost cam sceptic. Le-a spus doar ca asa ceva nu a mai vazut (foarte multe zgaraieturi pe cornee)si daca se confirma ipoteza sa, o sa le spuna luni cand i-a chemat la control. Dupa reactia acestui al doilea medic se pare ca situatia este destul de grava. S-au hotarat ca luni dimineata sa mearga la Spitalul Militar la Cluj. Este posibil sa-i scada vederea asa dintr-o data? Nu a suferit nici un traumatism, nu are boli cronice sau congenitale de care sa stie. Multumesc
0
29-01-2010, ora 16:06
gyny4u
Nu este medic/terapeut
gyny4u
Buna ziua. Acum 4 zile am reusit sa imi zgarii ochiul cu coltul unui pachet de servete umede, iar cand am deschis ochiul(stang) am constatat ca vad foarte incetosat. Am asteptat cam 15- 20 d minute, insa nu sa schimbat nimic. Prin urmare, am mers la camera de garda d la Spitalul de Oftalmologie fost sau actual ASCAR. Doctorul de acolo m-a consultat si a spus ca e vorba de o eroziune, mi-a prescris Floxal(6 ori/zi) si Corneregel(6 ori/zi) si mi-a recomandat sa ma duc la un control la clinica particulara unde activeaza dansul peste 2 zile. Primele doua zile a fost totul ok, cred, de vreme c erau semne de inbunatatire a vederii. Aseara (a 3 zi)inainte de culcare si de administrarea picaturilor, pot spune ca eram 70-80% ca inainte. De dimineata insa cand m-am trezit am constatat ca vad chiar mai incetosat decat in momentul zgarieturii. M-am cam speriat si tot incercat sa caut ceva explicatii. Stiu ca cel mai bn ar fi sa merg la un consult de specialitate, dar din pacate pana luni nu pot ajunge. Ma tem sa nu fie prea tarziu. Trebuie sa mentionez ca in primele 2 zile am folosit pansament pt bandajare, iar din a 3 zi am folosit niste plasturi Eyepad sau ceva de genu. Ce imi recomandati in acest caz? Va multumesc antciipat
0
08-11-2010, ora 14:00
yo_micky
Nu este medic/terapeut
yo_micky
buna ziua...aseara m-a zgariat pisoiul exact in coltul intern al ochiului...m-am inrosit si in momentul in care clipesc ma doare usor, durerea fiind mai puternica daca ating zona ochiului.seara nu puteam deloc sa lacrimez, dar dimineata era mai sensibil, ochiul umezindu-se foarte usor, vad bine, nu am vederea incetosata.as dori sa stiu ce as putea sa iau pentru a-mi trece roseata si durerea...astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra. va multumesc
0
14-11-2010, ora 20:37
Dumitrascu Tudorel
Nu este medic/terapeut
Dumitrascu Tudorel
In data de 09.11.2010, in urma unui accident, am suferit o interventie chirurgicala(corp strain intracornean) la ochiul stang, la sfarsit mi-sa aplicat o lentila de contact terapeutica. Pana aici toata bune si frumoase, dar in "centru" nu vad clar iar pe lateral vad in "ceta" este de la lentila de contact terapeutica(este normal ?), sau nu m-ia revenit mie vederea ???
de cand mi-au fost puse nu le-am dat jos deloc(6 zile). Trebuie sa o dau jos??? Sau nu!! Ca nu stiu ce sa fac.cat timp sa o tin???
va rog daca se poate raspuns
multumesc
0
21-11-2010, ora 20:44
Dumitrascu Tudorel
Nu este medic/terapeut
Dumitrascu Tudorel
De ce ne mai chinuim sa mai scriem, sa ne plangem ca nu ne raspunde nimeni.
PIERDERE DE TIMP !!!!!
0
10-12-2010, ora 08:44
Vlad.
Nu este medic/terapeut
Vlad.
Buna !
acum 2 zile am ajutat un prieten sa demonteze o schela din lemn si era seara.Mi-a picat ceva in ochi si alertat m-am sters dar apoi a inceput sa lacrimeze ochiu.M-am uitat in oglinda si s-a uitat si fratele meu si nu pare a fi ceva in chi.Totusi pe mine ma doare cand clipesc si simt ca as avea ceva care zgarie ochiul.Ciudat este ca daca dessprind pleoapa de ochi nu ma mai doare..sau daca misc de pleoapasiajunge o alata parte a pleoapei pe regiunea respectiva tot nu ma doare.Magandesc ca poate fi zgariata pleoapa de fapt si ca durerea nu da de gol locatia.Un sfat?
0
11-12-2010, ora 07:41
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Mergi urgent la camera de garda, pentru consult ; este necesar un examen biomicroscopic atent pentru a decela prezenta de corpi straini si o sa ti se prescrie si tratamentul adecvat; daca exista corp strain, trebuie extras, apoi se instituie tratament cu antibiotic si epitelizant, de exemplu, Xanternet;numai bine
0
10-11-2011, ora 21:03
dabo_db
Nu este medic/terapeut
dabo_db
Fetita mea de 6 luni si-a bagat degetele in ochisori.Am fost la spitalul de urgenta oftalmologice si mi-au zis ca NU este zgariata corneea.Din cate am inteles este o garietura a conjuntivei(cred ). I s-a prescris Nettacin 1 pic de 3 ori pe zi.Este bun tratamentul? Nettacinul nu are contraindicatii pentru sugari de 6 luni?Multumesc!
0
05-02-2012, ora 13:35
ingrid ingrid
Nu este medic/terapeut
ingrid ingrid
buna ziua..aseara mi am bagat unghia in ochi si azi dimineata cand m am trezit p-arca am un ciob in ochi..imi lacrimeaza si ma jeneaza foarte rau..in ochi se si vede zgarietura este ca un fir de par foarte subtire..ce tre sa fac???sa ma pansez la el sa il tin inchis sa nu ma mai doara sau sa il las asa???astept raspunsul dumneavoastra..va multumesc!
0
08-05-2012, ora 23:05
lucianr
Nu este medic/terapeut
lucianr
- am corneea erodata?
Buna seara, am o problema critica cu ochiul stang! ce sa fac? pe data de 1 mai am avut o programare la oftalmolog pentru un control de rutina la ochi, desi vedeam bine cu ochii, vroiam sa stiu daca trebuie ochelari sau nu, avand in vedere varsta de 46 ani ! niciodata nu am avut probleme de vedere! medicul mi-a facut atunci evaluarea vederii si a spus ca nu am nevoie de ochelari! insa la sfarsit a spus ca imi ia tensiunea la ambii ochi ! nereusind sa mi-o ia la un aparat electronic, m-a asezat pe scaun si mi-a pus in ochi cate o picatura nu stiu de care! si a masurat-o cu un aparat portabil; insa la ochiul stang tot nu a reusit sa imi masoare tensiunea, introducand inca o picatura, si apoi din nou inca jumatate de picatura! total 2 picat.si jumatate la ochi! dupa toate acestea, dupa 10 minute, la ochiul stang mi-a scazut claritatea vederii si am simtit mari impunsaturi in ochi, lacrimand in continuu si sufland si nasul neputand sa dorm toata noaptea. Parca aveam o schija in ochi, mai ales cand clipeam! Au trecut deja 7 zile de atunci! dupa 2 zile de la incident, dupa numeroase pansari mi s-a aplicat o lentila de contact terapeutica.Intradevar abea dupa aceasta au incetat intepaturile, si roseata puternica a ochiului a cedat, insa vederea mi-a ramas tot asa neclara ca si la introducerea primei picaturi si nu mai stiu la ce medic sa ma adresez, simtindu-ma traumatizat! deci am mers sanatos la medic si uitati ce mi s-a intamplat! azi mi s-a inlaturat lentila! parca incepe din nou sa ma intepe cand clipesc! nu mai vad ca inainte! vad neclar! cui sa ma adresez va rog? fac tratament cu nettacin, systane si corneregel de 6 zile! va rog!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: