zgomot in ureche doar in timpul miscarii

20-04-2011
mexykan
Nu este medic/terapeut
mexykan
de 3 saptamani am un zgomot la urechea dreapta, cel putin asa cred ca este la ureche nu imi dau seama exact daca este in ureche sau in spatele urechii, dar oricum in zona urechii aud un sunet, cum sa il descriu.ca un clipocit, mentionez ca am acest sunet doar atunci cand fac miscare (mers, sarit ), am fost la o.r.l si mi-a spus doar ca am nara dreapta infundata, ca la ureche nu am nimik, a spus ca este posibil sa aud acest zgomot doar pt, ca este nara infundata si crede ca am un lichid pe canalul care face legatura dintre nas si ureche iar fapul ca am nara infundata nu ma lasa sa elimin lichidul, am folosit picaturi nazale timp de 1 saptamana si mi sa mai desfundat nara dar cipoceala este la fel de prezenta.sa mai confruntat cineva cu asa ceva?va rog frumos astept raspuns daca stiti ce ar putea fi sau ce trebuie sa fac ca sa scap de zgomotul asta.va multumesc !
3 comentarii
0
21-04-2011, ora 00:23
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Buna seara!
Incercati comprese cu bitter suedez de la Plafar sau farmacie. Luati un tampon mic de vata cat sa incapa in ureche, il umeziti cu bitter, il stoarceti cat se poate de bine intre 2 degete, apoi il introduceti in ureche. Peste acel tapon, puneti unul uscat. Si dormiti asa. Daca sunteti acasa sau aveti posibilitatea, puneti de cateva ori pe zi, pentru ca el se usuca relativ repede. Nu faceti exces, pentru ca poate sa arda pielea. Puneti in ambele urechi. Nu are ce sa va faca rau. Bitterul suedez se poate bea si in ceai, 1 lingurita la o cana de ceai, de 2 ori pe zi.
Multa sanatate!
0
21-04-2011, ora 07:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mexykan
ai un catar tubar sau un inceput6 de otita seroasa la acea ureche.. intradevar din cauza nasului.
sfatul lui mabel este bun + incalzit urechea cu saculet cu sare
desfunzi nasul cu Vibrocil
inhalezi la rece ulie volatil de eucalipt
aerius 1 tab seara la culcare
0
22-04-2011, ora 10:09
mexykan
Nu este medic/terapeut
mexykan
va multumesc foarte frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: