zona genitala este extrem de rosie si prezinta niste taieturi sangerande

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Buna ziua! am o problema si va rog sa ma ajutati. imi este jena sa vb despre asta, dar alta posibilitate nu am, deoarece temporar nu sunt in tara si o vizita la ginecolog aici este exclusa. de aproape 2 sapt zona genitala este extrem de rosie si prezinta niste taieturi sangerande, destul de superficiale, dar care ustura. initial pielea din zona respectiva era acoperita de un fel de crusta alba foarte fina, ca stratul de piele bronzat care se descuameaza. roseata intensa si crusta s-au intins si in zona anala, provocand usturime si mancarimi. taieturile apar si dispar, dar jena -chiar si la simplul mers-continua. roseata s-a mai diminuat, de asemenea. precizez ca posibila cauza??-ca am facut tratament cu antibiotice(ciprinol, fromilid-5 zile parca), iar dupa 2 sapt tratament intravenos cu nu mai stiu ce antibiotic:( -5 zile si cu fortum apoi-1 zi. ciuperca asta sau ce poate fi a aparut la o zi dupa terminarea tratamentului. este exclusa transmiterea pe cale sexuala. mentionez si faptul ca a aparut o dispareunie cauzata de aceasta problema, facand practic imposibil contactul sexual. va solicit respectuos diagnosticarea, precum si un tratament pe care l-as putea efectua. va multumesc anticipat dvs si tuturor care m-ar putea sfatui in vreun fel ce sa fac.
5 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Din descrierea facuta ca si din faptul ca toate problemele au aparut dupa administrarea unor antibiotice este probabil vorba intr-adevar de o ciuperca. De acest domeniu se ocupa dermatovenerologia, nu ginecologia. Chiar daca un diagnostic de certitudine presupune un consult medical dermatologic, la care se poate aprecia necesar sau nu sa se faca anumite investigatii suplimentare (extrem de simple de altfel), probabil nu veti gresi daca veti aplica local una din numeroasele creme care au ca principiu activ un derivat imidazolic, de exemplu: econasolum, itraconasolum, miconasolum. Denumirile comerciale pot diferi de la tara la tara, denumirea stiintifica (latineasca) e aceeasi si isi da seama farmacistul ce cereti. Puteti sa o luati pe cea mai ieftina, nu am observat diferente notabile de eficienta. Administrati conform prospectului. Nu aplicati creme pe leziuni zemuinde, ci mai bine o pulbere in cazul acesta.
Sanatate va doreste,
dr. Mihnea DRAGOMIR
www.doctordragomir.ro
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Va multumesc pentru raspuns si va rog sa-mi spuneti daca exista riscul transmiterii pe cale sexuala, deoarece prietenul meu a inceput sa aiba probleme in urma contactului sexual-pielea din varful penisului si mai jos este foarte rosie, inflamata si doare foarte tare. as dori, de asemenea, sa va intreb daca in cazul meu pot utiliza suplimentar spalaturi extravaginale cu bicarbonat de sodiu si crema de galbenele. va multumesc
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Da, se poate transmite pe cale sexuala; prietenul dv. trebuie sa ia si el acelasi tratament.
0
03-02-2010, ora 00:01
angel_devil
Nu este medic/terapeut
angel_devil
buna, si eu am cam aceeasi problema numai ca este in zona labilor si in zona vaginala dar nu mereu apar aceste simptome.Micile taieturi apar mai rar, dar uneori inainte de menstruatie cu cateva zile am niste scurgeri mai ciudate, mancarimi si pe marginea labilor se fac niste cojite si pielea mai aspra.Acum de vro 2-3 zile am acele taieturi si niste scurgeri cu un miros schimbat si nu foarte placut, in zona taieturilor am si nistre mancarimi uneori groaznice, si daca ma scarpin acolo se umfla, m-ai ales daca ma scarpin in zona labiilor, mancarimile astea si umflaturile ma sperie, m-am clatit cu ceai de musetel si galbenele ca am inteles ca este bine.Vreau si eu sa stiu ce sunt acele taieturi micutze si scurgerile acestea ciudate?pt ca ma sperie foarte tare si imi este cam frica sa merg la doctorul ginecolog pentru ca ultimul control ma cam speriat(doctorul a fost vinovat), oricum stiu ca nu o sa scap si odata tot tre sa ma duc...Prietenul meu are de suferit din cauza asta?ce am eu a fost luat pe cale sexuala?este ceva grav?sper ca ma puteti ajuta cat de cat.multumesc anticipat!
0
05-01-2014, ora 13:41
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
este ciuperca sau herpes?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența dintre infecția urinară și infecția genitală
  •