zona genitala: mancarimi si usturimi

18-03-2009
VA ROG AJUMATI-MA
Nu este medic/terapeut
VA ROG AJUMATI-MA
buna.am 19 ani.si mi-am inceput viatza sexuala acu 3 ani.am avut 2 parteneri pana acu.ma ustura si mananca in timpul actului sexual cat si dupa.imi iese cateodata niste ganglioni in zona vaginala.ce control trebuie sa fac?va rog ajutatima.datimi un sfat.miam facut azi programare pentru maine la o doamna ginecolog.ce sai spun?va multumesc.gaby
26 comentarii
0
18-03-2009, ora 16:26
dear
Nu este medic/terapeut
dear
sa-i spui exact ce probleme ai sa nu-ti fie jena doar e medic ei sunt obisnuiti cu tot felul de probleme cred ca nu ii mai surprinde mai nimic
0
18-03-2009, ora 16:33
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Spune-i exact ce ai spus si aici!!Doamna doctor va sti ce este de facut!!
Contactele sexuale le-ai avut fara prezervativ??Daca da, atunci foloseste prezervativul pt siguranta ta!Iar daca ai folosit prezervativ, este posibil sa ai o alergie de la el!Se gasesc in farmacii prezervative speciale pt pers.alergice!
Multa sanatate
0
18-03-2009, ora 16:33
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Sa-ti faca analizele: Papanicolau, analiza secretiei (inclusiv antibiograma) si colposcopie. In mod normal pe astea ti le va face, dar tu intreaba sa fi sigura. In plus, medul va sti ce mai e de facut. Numai Bine!
0
18-03-2009, ora 18:56
VA ROG AJUMATI-MA
Nu este medic/terapeut
VA ROG AJUMATI-MA
la inceput am facut cu prezervativ.acu o fac fara.deci nu e de la ala.maine ma duc la doamna monica.abia astept sa vad ce zice.va multumesc mult pentru sfaturi
0
18-03-2009, ora 19:02
VA ROG AJUMATI-MA
Nu este medic/terapeut
VA ROG AJUMATI-MA
aaaa am uitat sa va spun k e prima data knd merg la un ginecolog...:D.imi puteti spune cat costa un control?
0
18-03-2009, ora 21:34
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Depinde de la cabinet la cabinet!!Oricum in jur de 50-70 de ron!Asta daca este o clinica particulara!!La stat nu stiu, dar probabil ar trebui sa fie gratuita consultatia!!
Succes
0
19-03-2009, ora 18:02
VA ROG AJUMATI-MA
Nu este medic/terapeut
VA ROG AJUMATI-MA
buna.am fost azi la control si mia spus ca am rana pe uter si inca ceva tot la uter da am uitat cum mia spus.mia dat tratament si tre sa ma duc peste vreo 2-3 saptamani la control.
0
20-03-2009, ora 12:03
VA ROG AJUMATI-MA
Nu este medic/terapeut
VA ROG AJUMATI-MA
am fost ieri la control si mia dat sa iau anticonceptionale.da mie trebuie sami vina ciclu...zilele astea, le iau in prima zi dupa ce mi se termina ciclu, nu?e pentru prima data cand iau.va multumesc
0
20-03-2009, ora 12:08
dear
Nu este medic/terapeut
dear
citeste-te prospectul(nu stiu ce anticonceptionale ai).de obicei se incepe in a5-a zi de la venirea menstruatiei!
0
20-03-2009, ora 12:26
VA ROG AJUMATI-MA
Nu este medic/terapeut
VA ROG AJUMATI-MA
"Laurina" se cheama pastilele
0
22-03-2009, ora 14:07
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
scoobydoo, dar cum si-a dat seama ca ai rana pe uter?Doar prin consult??Ca de obicei se face o ecografie tranvaginala sau pelvina!Tie ti-a facut asa ceva??
0
22-03-2009, ora 19:51
VA ROG AJUMATI-MA
Nu este medic/terapeut
VA ROG AJUMATI-MA
nu mia facu ecografie.doar o consultatie.da crezi k nu e asta?:( mie frica.
0
22-03-2009, ora 20:31
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cred ca ti-a zis ca ai rana pe colul uterin, dar pare sa nu fie ceva grav daca intai ti-a dat tratament si nu ti-a recomandat cauterizare. Deci, stai linistita, fa-ti tratamentul si evita contactele sexuale in aceasta perioada. Numai Bine!
0
22-03-2009, ora 23:02
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
scoobydoo, eu nu spun ca nu ar fi asa, dar cel mai bine era sa faci o ecografie transvaginala si aflai cu exactitate!Acum termina tratamentul care ti l-a prescrisul medicul...Iar anticonceptionalele se iau de obicei din a 5-a zi a ciclului menstrual, adica a 5-a zi de sangerare!Dar citeste si pe prospectul lor!!Normal ar fi trebuit sa iti explice medicul cum trebuie sa faci, dar ma rog...
Numai bine
0
23-03-2009, ora 10:00
VA ROG AJUMATI-MA
Nu este medic/terapeut
VA ROG AJUMATI-MA
pe prospect scrie sa incep a 8 zi chiar dak sangerarea menstruala nu sa oprit.imi fac tratamentul fara contacte sexuale.mia dat si un unguient (clotrimazol) sa ma dau si eu si prietenul meu in zona genitala.si mia spus sa ma duc dupa 2-3 saptamani iar la control sa vada cum ma prezint.va multumesc pentru sfaturi
0
24-03-2009, ora 20:58
VA ROG AJUMATI-MA
Nu este medic/terapeut
VA ROG AJUMATI-MA
mai am 4 ovule.dupa cat timp dupa ce le termin pot sa am contac sexual?
0
25-03-2009, ora 11:13
VA ROG AJUMATI-MA
Nu este medic/terapeut
VA ROG AJUMATI-MA
azi mia venit lacul rosu.cand pot sa ma apuc sa beau anticonceptionalele?in a cata zi?
pe prospect scrie ca in a 8 zi.altele imi sp in a 5 zi altele in a 6 zi.va rog lamuriti-ma.pe cine sa cred?e pentru prima data cand iau.va rog din suflet.va multumesc
0
25-03-2009, ora 12:42
dear
Nu este medic/terapeut
dear
incepe din a5-a zi adica in 29.ar fi bine sa le iei cam la aceasi ora de obicei se iau seara ca sa nu iuti si sti ca trebuie sa te protejezi 7 zile de cind incepi sa le iei(sau ca sa fi mai sigura pina treci de perioada fertila) asta in prima luna. cit despre contactul sexual nu ti-a spus medicul cit timp nu ai voie?
0
25-03-2009, ora 12:45
VA ROG AJUMATI-MA
Nu este medic/terapeut
VA ROG AJUMATI-MA
mia sp k nu am voie pe durata tratamentului de contact sexual.multumesc pt sfat dear
0
02-04-2009, ora 14:44
VA ROG AJUMATI-MA
Nu este medic/terapeut
VA ROG AJUMATI-MA
buna.vreau sa va intreb ceva.am terminat tratamentul prescris de doamna doctor acu 6 zile.aveam 10 ovule si eu am folosit numai 9 ca la al 10-lea nu am fost acasa.si mai am unu.ca sa fac cu el?il pot folosi saunu?am avut contact sexual aseara si tot ma durea si ma ustura un pic.de durut ma durea in interior si de usturat ma ustura la exterior.iau si anticonceptionale.da pana acu nu leam luat la ora fix.leam luat intre orele 21-22are vreo ceva?mia spus o prietena k nu are nimic.k ea nu le ia la ora fixa.va multumesc
0
02-04-2009, ora 15:29
dear
Nu este medic/terapeut
dear
nu are nimic ca nu le iei la ora fixa. asta e pentru a-ti face un obicei sa nu uiti administrarea lor.trebuie sa te intorci la medic ca sa spui cum te simti si sa vezi ce face cu rana de pe col. cred ca va trebui cauterizata(sa nu te sperii nu e dureros )iar dupa ce te vei trata nu ar strica sa faci un test BabesPapanicolau.
nu trebuie sa iti fie frica dar nici nu lasa lucrurile asa ca nu e de gluma!
0
02-04-2009, ora 17:58
VA ROG AJUMATI-MA
Nu este medic/terapeut
VA ROG AJUMATI-MA
ba da e dureros.k mia spus mama k a avut si ea asa ceva.mie mi sa facut frica numai cat am citit aici.da knd am sa fiu pe masa aia sau scaun ce e ala.cred k am sa fac stop cardiac.da cum o cauterizeaza?iti multumesc mult.
0
03-04-2009, ora 20:31
VA ROG AJUMATI-MA
Nu este medic/terapeut
VA ROG AJUMATI-MA
da de la ce sa facut rana pe col?si cu ce o cauterizeaza?
0
07-04-2009, ora 12:55
VA ROG AJUMATI-MA
Nu este medic/terapeut
VA ROG AJUMATI-MA
de la ce se face cancerul de col uterin?testul papanicolau este gratuit si la cabinetele particulare?in ultimul timp aud numai de cancer la col uterin.o vecina dea mea a murit zilele trecute de cancer la colul uterin.va rog datimi un sfat...ce trebuie sa fac...de la ce se face cancerul de col uterin.
0
07-04-2009, ora 13:00
VA ROG AJUMATI-MA
Nu este medic/terapeut
VA ROG AJUMATI-MA
cum se cauterizeaza rana pe col?cancerul se face de la rana pe col uterin?
0
07-04-2009, ora 14:52
dear
Nu este medic/terapeut
dear
cancerul de col uterin se face de la un virus.daca vrei sa fi sigura ca nu il ai faci un test papanicolau care nu cred ca e gratuit eu l-am platit (35 ron)dar nu am fost la medicul de familie, poti sa mergi sa intrebi.
ginecologul iti preleveaza proba de pe colul uterin si te duci cu ea la un laborator de analize.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența dintre infecția urinară și infecția genitală
  •