Zona zoster - se poate transmite ?

19-07-2010
hspinache
Nu este medic/terapeut
hspinache
Buna Ziua,

Nu stiu daca in copilarie am avut sau nu varicela. Pot sa spun ca dupa 15 ani si pina acuma [50] nu am avut. Nu stiu daca am fost vaccinat de varicela.

Prin o anumita conjuctura, trebuie sa intru in contact cu obiecte care au fost in apropiere/contact cu un bolnav de zona zoster; nu cunosc daca mai este si actual. Este chiar posibil sa intru apropiere cu persoana respectiva.

Intrebarea ar fi daca este posibil de transmisie virus si ce masuri igienice speciale ar trebui sa iau.
5 comentarii
0
19-07-2010, ora 14:09
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
Depinde şi de câte zile se tratează acel pacient- dacă este în tratament deja atunci este mai puţin contagios- ca idee varicela propriu zisă se consideră că este 100% contagioasă, zona zoster mai puţin decât atât, dar tot un procent ridicat, mai ales în zilele apariţiei erupţiei. Ar trebui să porţi mască- asta făceam noi în timpul stagiului de boli infecţioase- când colegii mei care nu au făcut varicelă au intrat în contact cu bolnavi cu zona zosteri şi cu varicelă- cu toate astea s-au contaminat câţiva... deci nico măsură nu e 100% sigură
0
19-07-2010, ora 20:57
hspinache
Nu este medic/terapeut
hspinache
Chestiunea cred ca o putem clasifica in doua parti :
a. daca ma pot contamina prin atigere de obiecte care au fost in contact cu bolnavul
b. contaminare prin apropiere de bolnav.

De fapt, cum se poate face contaminarea ? prin aer ? prin stropi transmisi de la in individ la altul ? microbul este rezident in timp ? microbul poate sta in st-by in un mediu ? prin tuse ?
0
20-07-2010, ora 11:27
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
contaminarea este prin aer, stropi transmişi de la un individ la altul, şi pur şi simplu prin aer (dar mai puţin decât la varicela propriu zisă). Nu rezistă prea mult în mediu- doar pe obiecte proaspăt atinse de leziunile bolnavului (dinainte să facă cruste)- de la nivelul de cruste nu se mai contaminează în acest fel.
0
20-07-2010, ora 20:11
hspinache
Nu este medic/terapeut
hspinache
a. problema cu crustele nu am inteles-o ; banuesc ca este o etapa a boli ;
b. boala am inteles ca apare periodic ; posibilitate de contaminare apare de fiecare data ?
c. Care ar fi posibilitatile de decontaminare pentru obiecte, incaperi, etc ; ce materiale ar trebui sa folosim [spirt, sapun, etc]
0
21-07-2010, ora 09:46
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
1. crustele sunt o faza a bolii- adica nu mai este puroi în bubiţe, ci au făcut coji deasupra
2. da, de câte ori apare boala este posibilitate de contaminare- dar nu apare decât dacă omul e slăbit imunitare deci nu e obligatoriu să se repete
3. trebuie avut grijă doar cu obiectele care sunt în contact direct cu pacientul- pături, prosoape- simpla spălare e de ajuns (în fine, cu detergent ), spălate tacâmuurile cu apă caldă şi poate chiar spirt, betadină sau altceva - pentru siguranţă- deşi nu sunt şanse foarte mari de contaminare aşa..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: