A plecat, s-a angajat, e foarte indiferent și se enervează pe mine când îi vreau binele

11-05-2020
Ana...12
Nu este medic/terapeut
Ana...12
Suntem de un an și 4 luni împreună și niciodată nu sa purtat așa, era grijuliu, iubitor, îmi arată că mă iubește mereu și de când a plecat acasă și sa angajat nu mai e așa, mereu găsește scuze că nu putem vorbi și e obosit mai mereu, ne înțelegeam super bine, îl iubesc și nu vreau să îl pierd, , nu as putea trăi fără el, am nevoie de niste sfaturi, va rog, nu vreau să îl pierd îl iubesc foarte mult
8 comentarii
0
11-05-2020, ora 11:06
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua,
Dumneavoastră lucrati?
"nu as putea trăi fără el" - este expresia care de cele mai multe ori ascunde dependenta de partener. Iar aceasta dependenta duce adeseori la agatarea de acesta, la sufocarea lui, la asteptari nerealiste s.a.m.d.
Care este acel bine pe care i-l doriti?...si el nu va asculta?
0
11-05-2020, ora 12:02
Ana...12
Nu este medic/terapeut
Ana...12
Acum cu aceasta pandemie când pleacă fără mască ii zic să își ia și se enervează, când îl doare ceva și îi zic sa ia o pastilă sau sa se culce se enervează, când vreau să știu dacă e bine se enervează foarte rău și nu știu ce să mai fac
0
11-05-2020, ora 12:03
Ana...12
Nu este medic/terapeut
Ana...12
Îl simt foarte distant de când a plecat și nu mai simt acea iubire care mi-o oferea înainte
2
11-05-2020, ora 15:10
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Inteleg ca nu aveti o ocupatie si ca singura dumneavoastra ocupatie este sa-l...bateti la cap? Va ganditi daca nu cumva l-ati pus la "microscop" si l-ati facut obiect de studiu, in masura in care se simte sufocat? Si asta poate avea legatura cu ce scriam anterior: dependenta impinge oamenii sa se agate, sa sufoce partenerii
0
11-05-2020, ora 16:13
Ana...12
Nu este medic/terapeut
Ana...12
Chiar mă simt confuză, când statea în aceeași localitate cu mine ne simțeam foarte bine, l-am și întrebat dacă simte că sunt prea alipită de el și am încercat să nu mai fiu așa și zicea că nu îi place că vrea că înainte, ii placea sa am grija sa îl sun mereu, sa îi trimit multe mesaje ceea ce acum Dee candd a plecat îl deranjaza, înainte chiar simțeam că îi plac lucurile astea însă acum simt că se termina totul și nu as vrea sa îl pierd și dacă incerc sa vorbesc cu el despre asta se supără
1
12-05-2020, ora 16:51
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Ce înseamnă, , nu pot trăi fără el"? Până la momentul întâlnirii cu el nu ai trăit? Nici- o persoană nu e de neînlocuit. O relație funcționează dacă ambii își doresc și fac tot ce depinde de ei ca relația să meargă. De obicei relațiile fuzionale nu rezistă multă vreme. Fiecare trebuie să aibă individualitatea lui și cu tot ce ține de ea, altfel ajunge sa- l facă pe celălalt să se simtă sufocat în relație și să bată în retragere. S-ar putea ca prietenul tău chiar să fie ocupat cu munca si după muncă să fie obosit, iar ție să ți se pară suspect pentru că înainte erați tot timpul împreună. Găsește- ți și tu o ocupație și încearcă să te ocupi mai mult de tine și atunci timpul va trece mai repede. Lasă- l să te caute el când are timp. Daca nu o va face, nu încerca să mai plusezi. Dacă va fi să fiți împreună, veți fi. Dacă nu, consideră o experiență din care ai învățat ceva si pe viitor vei fi mai înțeleaptă și relația va avea un viitor mai bun.
0
12-05-2020, ora 17:36
Ana...12
Nu este medic/terapeut
Ana...12
Vă mulțumesc pentru sfaturi numai că nu știu, fac comparația cu locul de munca care îl avea aici și aici lucra la un service auto 9 ore pe zi și vorbeam mult mai mult era altfel și acum lucrează în Iași la o fabrică și doar 5 ore pe zi și zice că e super ușor acolo mă gândesc că totuși ajunge devreme acasă, acu câteva zile mi-a zis că sa aștept puțin să spele un castron și ia luat 2 ore și nu mi-a zis ce a făcut atât, sunt îngrijorată
1
21-05-2020, ora 17:25
Psiholog Chițimuș Cristina
Psihologie, Iași
Psiholog Chițimuș Cristina
Buna ziua,

Este evident ca stadiul in care se afla relația dumneavoastra acum va provoacă îngrijorare si anxietate. Nu este bun modul in care va raportați la partner, ideea că fara acesta nu puteti trăi. Oricât de mult ati iubi pe cineva, daca respectiva persoana nu isi doreste sa continue relația, nu va puteti împotrivi, nu puteti iubi pentru doi. Urmați cateva sedinte de consiliere psihologică și discutați deschis cu partenerul, comunicati înțelept.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul