Acnee în zona fruntii a nasului şi a bărbiei.. cum scap?

21-03-2010
Ditu
Nu este medic/terapeut
Ditu
Buna am 14 ani si mi-au apărut coşuri în zona fruntii a nasului şi a bărbiei. Ce as putea face ca sa scap de ea ? Tratamentul cu laser este o soluţie buna la vârsta mea ? Astept un raspuns . Multumesc
5 comentarii
0
21-03-2010, ora 19:04
Mr. Nick
Nu este medic/terapeut
Mr. Nick
Ditu,

Acneea juvenilă, condiţia medicală de care suferiţi dvs. (ca aproape orice adolescent), se poate trata şi fără intervenţia cu laser. Există o mulţime de produse care vă pot ajuta, de pildă: Clearogen, Skinoren, Granex, etc.
Vă rog să consultaţi medicul dermatolog.

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică :)
P.S. - Produsele pe care vi le-am enumerat mai sus, se pot folosi şi fără a consulta dermatologul, dar numai conform instrucţiunilor de folosire (fără folosiri excesive pe fond de disperare!).
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
| NIHIL SINE DEO - Nimic fără DUMNEZEU! |
→ Homo proponit, sed DEUS disponit - Omul propune, Dumnezeu dispune!
Mediul tratează, DUMNEZEU vindecă! ←
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
0
21-03-2010, ora 20:25
Ditu
Nu este medic/terapeut
Ditu
Mulţumesc. mai am o întrebare as vrea sa îmi rad mustaţa ( puful ) dar părintii mei spun ca mi se va infecta şi se vor face coşuri. Ce ar trebui sa fac ?

P.S Mustaţă este destul de mare şi vizibila
0
21-03-2010, ora 22:56
Mr. Nick
Nu este medic/terapeut
Mr. Nick
Salve!

Vă puteţi rade, dar după ras vă rog să vă aplicaţi puţină cantitate de unguent/ cremă cu gălbenele. Pielea are nevoie de un agent emolient, antibacterian şi regenerant, pentru a se putea reface şi pentru a nu se irita.

Toate cele bune!
0
23-03-2010, ora 16:29
Ditu
Nu este medic/terapeut
Ditu
O ultima întrebare . Sa ma dau şi cu after shave si cu crema de galbenele ??
0
23-03-2010, ora 16:43
Mr. Nick
Nu este medic/terapeut
Mr. Nick
After shave-ul conţine alcool (alcoolul vă poate irita, este contraindicat). Crema de gălbenele este suficientă.
Toate cele bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Influenta alimentatiei asupra dezvoltarii acneei
  • Coșurile (acneea)
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Creșterea nivelului de testosteron îi face pe adolescenți să fie nerăbdători
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.