Aerosoli cu ser f, epinefrina si hidrocortizon pt laringita

28-09-2008
Mr. Nick
Nu este medic/terapeut
Mr. Nick
Ce efect au acesti aerosoli asupra laringitei acute congestionate? Sunt recomandati? Daca nu, ce substante recomandati pt aceasta afectiune si pt faringita cronica?
Pauza vocala totala afecteaza in vreun fel laringele cand suferi de laringita de reflux? Va multumesc!!!
11 comentarii
0
28-09-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.serul este ca diluant.2. epinefrina.. vazoconstrictor.. micsoreaza edemul mucoasei laringiene. 3. hidrocortizonul.. un foarte bun antiinflamator.
Pauza vocala nu ca afecteaza.. ci este Necesara in laringita.
Laringita de reflux.. nu exista... este vorba de un reflux gastro-esofagian.. care afecteaza mucoasa faringelui si indirect laringele.
Despre reflux.. am mai vorbit in August.
Ai reusit sa.ti impui un regim alimentar strict?
sau mai gresesti...cu produse interzise?
0
28-09-2008, ora 00:00
Mr. Nick
Nu este medic/terapeut
Mr. Nick
Salut D-nule Doctor!

Am un regim oarecum strict, insa oricat de strict ar fi tot ma trezesc dimineata cu gatul, gura si limba "arse", ma ard, ma ustura, am ajuns sa ma inec cu mancarea pentru ca ma doare in asa hal gatul ca nici nu pot inghiti bine.

De aceea am hotarat sa imi fac toate analizele la Institutul Fundeni din Bucuresti, de la Gastroenterologie (endoscopie) pana la Foniatrie !!!

Mai am o intrebare la dvs: cu ce ajuta insulina laringele? Tot aud pe la diferite persoane apropiate cantareti ca isi fac injectii cu insulina!!! Multumesc anticipat
0
29-09-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
Dr. Flueraru Valeriu
Insulina.. ajuta la stoparea formarii nodulilor pe corzile vocale si la regresia celor formati.
0
16-12-2009, ora 16:07
the3
Nu este medic/terapeut
the3
Domnule doctor, am o fetiţa de 13 ani care de 5 zile sufera de laringita.Medicul de familie ia dat lekoklar 500mg, oscillococcinum, nurofen ibuprofen(cred ca a greşit farmacista.ibuprofen?)tamtum verde.
SIMTOME:febra(la medic ia gasit 37, 6 dar cred ca inainte a avut şi mai mare), dureri de cap, tuse(exagerata)şi ameţeli.Dupa 2 zile a disparut febra, in a 3 a zi a fost foarte ameţita dar în a4a zi şi în momentul de faţă se simte excelent dar tusea persista şi asta ma îngrijorează.
Aş dori sa îmi spuneţi dacă este normală tusea excesivă sau poate să fie o complicaţie(poate pneumonie).Să merg din nou la medic cu ea?Şi este potrivit lekoklar 500mg pt vârsta ei?şi norofen ibuprofen pt ce este?Menţionez ca în tot acest timp nu a fost afara decât când a mers la medic şi în primele 2 zile.La medicul de familie a mers in a3a zi.Vă rog frumos să mă ajutaţi.mulţumesc!
0
16-12-2009, ora 16:12
Dr. Flueraru Valeriu
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul este corect!
pentru schimbarile de voce si un tratament local.. gat, laringe..
trebue sa mergeti la ORL.sa vada despre ce inflamatie este vorba.
0
02-04-2011, ora 23:58
dory95
Nu este medic/terapeut
dory95
Domnule doctor,
Oare in cat timp de la inceperea tratamentului pentru nodulii vocali scapi de raguseala (daca se stie aproximativ), si apropo de lanzul in tratamentul de reflux, se folosesc medicamente pentru aciditate tot restul vietii tale?? :)
Si inca o intrebare, aciditatea asta, cand esti ragusit, binenteles din cauza ei, ce alte probleme mai face (aciditatea) gatului, ma refer la dureri, sau altceva
Va multumesc mult pentru promtitudinea raspunsurilor dumneavoastra, si va doresc sanatate..
0
03-04-2011, ora 12:25
Dr. Flueraru Valeriu
Dr. Flueraru Valeriu
1.nodulii pot sa nu dispara prin tratament si este posibila necesitatea unei interventii chirugicale
2tratamentul pentru aciditate trebuie facut pana la vindecare..dar regim trebuie de tinut toata viata
3. aciditatea afecteza si mucoasa faringiana, o irita, o face mai atrofica, uscata, cu senzatie de nod in gat, tuse, flegma lipicioasa..s.a
0
27-08-2011, ora 03:29
dacoroman
Nu este medic/terapeut
dacoroman
Buna ziua,
As a vea o intrebare. Eventuale probleme cu vezica biliara sau colecistul (gust amar in fiecare zi in ultima luna) pot genera probleme la nivelul corzilor vocale? performantele mele s-au deteriorat si imi este din ce in ce mai greu sa cant mai ales in piano. Am facut si repaus vocal (fara sa cant), iar tehnica pe care mi-o impune profesorul nu ma solicita sa pot acuza un surmenaj vocal. Si totul in acelasi timp cu senzatiile de greata pe care le am din cand in cand, incomfort la nivel abdominal si gustul amar persistent... Mentionez ca un ultima perioada am incercat sa urmaresc un regim fara grasimi, putine duclciuri, dar cu multe fructe, apa si sa;ate. Din cand in cand mai scap in prajituri...

Multumesc.

Cu stima.

PS: am uitat sa spun ca fumz. Am redus cantitatea de tigarile la 5/zi si sunt zile in care nu fumec de loc.
0
27-08-2011, ora 20:51
Dr. Flueraru Valeriu
Dr. Flueraru Valeriu
1. da. problemele gastrice, biliare..s.a.. duc la schimbari si a mucoasei cavitatii bucale + a mucoasei laringiene !
2. multe fructe.. suna cam gresit daca e vorba si de fructe citrice.
este foarte important sa renunti l aacru, acidulate si fructe citrice
3 iti cumperi aparat de aerosoli
4 consulti un medic ORL.. pentru laringoscopie ( chear video endoscopie) si faci tot ce spune medicul ORL
0
27-08-2011, ora 22:57
dacoroman
Nu este medic/terapeut
dacoroman
Multumesc. Nu stiu cum o sa fie cu medicul, o sa dureze ceva pentru ca nu locuiesc in Romania ci in UK. Abia acum doua zile m-am inscris la un medic de familie. Marti ma va evalua o asistenta. Pana o sa apuc sa vad doctorul probabil ca vor mai trece cateva saptamani, dupa care ma va trimite pentru analize.
Multumesc pentru sfaturi. As da orice sa scap de mucusul cleios care ma ineaca.
0
28-08-2011, ora 12:55
Dr. Flueraru Valeriu
Dr. Flueraru Valeriu
citeste pe net despre Mucus si produsele alimentare care produc mucus.
le excluzi pe toate din alimentatie
Adaugă un comentariu / răspuns

20-01-2020, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Otosan
Otosan gel de gât Forte - Soluția naturală pentru ameliorarea durerilor de gât
Produs inovator natural ideal pentru ameliorarea simptomelor asociate cu iritarea gâtului datorită formulei sale speciale sub forma de gel ce formează o peliculă mucoadezivă activă în tractul faringian și laringian. Detalii aici

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.